StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Telemarka 1
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Powiat suwalski - szczegółowe informacje

Powiat suwalski

Charakterystyka powiatu

Powiat Suwałki leży w północnej części województwa podlaskiego, na Pojezierzu Suwalsko - Augustowskim. Od 1995 roku Suwałki są członkiem Związku Miast Polskich, współtworzyły Stowarzyszenie Gmin Polskich "Euroregionu Niemen", było inicjatorem powołania Stowarzyszenia Gmin "Wigry" oraz wspólnie z samorządami powiatów suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego, miasto zawarło porozumienie o współpracy pod nazwą "Forum Samorządowe Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej".
Początkowo Suwalszczyzna była w posiadaniu Jaćwingów, po ich upadku toczyły się zacięte walki o sukcesję. W 1667 roku ziemie tą nadał Jan Kazimierz zakonowi kamedułów. Siedzibą zakonu stały się Wigry, gdzie wznieśli oni swój klasztor i kościół. Powoli zaczęto zagospodarowywać okoliczną puszczę: karczowano las, sprowadzano osadników i zakładano wsie. Po trzecim rozbiorze Suwalszczyzna przeszła w ręce pruskie. Zaborca dokonał kasacji zakonu i zagarnął ziemie należące do nich. W Wigrach utworzono siedzibę powiatu wigierskiego.
Po trzecim rozbiorze Suwalszczyzna przeszła w ręce pruskie. Zaborca dokonał kasacji zakonu i zagarnął ziemie należące do niego. W Wigrach utworzono siedzibę powiatu wigierskiego. Miejscowość straciła znaczenie po przeniesieniu władz powiatu do Sejn. W 1816r. utworzono województwo augustowskie z siedzibą w Suwałkach a w 1835r. Suwałki stały się stolicą nowoutworzonej guberni. Suwałki ominęła linia kolejowa warszawsko - petersburska, to była główna przyczyna stagnacji regionu, z której nie mógł się podnieść. W czasie pierwszej wojny światowej toczyły się tutaj zacięte walki rosyjsko - niemieckie a po wojnie o Suwalszczyznę toczyli bój Polacy z Litwinami. W okresie międzywojennym weszła w skład województwa białostockiego. Ogromne zniszczenia w czasie II wojny światowej spowodowały, że rozwój regionu postępował bardzo wolno.
Łączna długość sieci wodociągowej rozdzielczej w powiecie Suwałki wynosi 877,5km., kanalizacyjnej - 57,9km., cieplnej - 5,2km., natomiast w regionie brakuje rozdzielczej sieci gazowej. W powiecie funkcjonuje 7 oczyszczalni ścieków: 3 biologiczne o łącznej przepustowości 405 m3/dobę oraz 4 z podwyższonym usuwaniem biogenów o przepustowości 650 m3/dobę. W powiecie Suwałki funkcjonuje 42 szkoły podstawowe, 8 gimnazjów, 5 szkół średnich. Do szkół uczęszcza łącznie 5,6 tys. uczniów.
W powiecie Suwalskim funkcjonuje 5440 podmiotów gospodarczych, z czego 89 należy do publicznego sektora własności, natomiast 5351 znajduje się w rękach prywatnych. Dominują małe i średnie zakłady handlowo - usługowe. Szansą dla powiatu może być rozwój turystyki i agroturystyki oraz rolnictwa ekologicznego.
Suwalszczyzna jest bardzo atrakcyjna pod względem przyrodniczym. Dużą jej część porastają pozostałości po prastarych Puszczach: Augustowskiej i Rominckiej. Oprócz lasów krajobraz urozmaicają zbiorniki wodne: jeziora, stawy i rzeki. W powiecie Suwałki obszary o szczególnych walorach przyrodniczych zajmują powierzchnię 73476,8 ha. (56,2%) z czego na parki narodowe przypada 8063,5 ha., rezerwaty przyrody - 371,3 ha., parki krajobrazowe - 6284 ha., obszary chronionego krajobrazu - 59040 ha., użytki ekologiczne - 827,1 ha. W powiecie znajduje się 94 pomniki przyrody.

Walory turystyczne powiatu

Suwalski Park Krajobrazowy - utworzony w roku 1976 jako pierwszy w Polsce obszar chroniony tego typu. Leży na Pojezierzu Północnosuwalskim, charakteryzującym się polodowcową rzeźbą terenu. Na terenie Parku znajdują się 3 rezerwaty przyrody i najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza (108,5 m n. p. m.). Okoliczne krajobrazy można podziwiać na licznie występujących tu wzgórzach. Najpiękniejsze są: . Góra Leszczynowa, Góra Zamkowa, Góra Kościelna i najpopularniejsza Góra Cisowa.
Wigierski Park Narodowy - utworzony 1 stycznia 1989 roku. Wigierski Park Narodowy zajmuje południowe fragmenty Pojezierza Wschodniosuwalskiego i fragmenty Równiny Augustowskiej z Puszczą Augustowską. Duże wrażenie robi polodowcowa rzeźba terenu, zwłaszcza liczne pagórki, wysoczyzny oraz wzniesienia morenowe i kemowe, przecięte dolinami wąwozami i kotlinami. W tak ukształtowany krajobraz wtopione są rzeki, strumienie i jeziora. Na terenie parku znajduje się aż 42 jeziora, z których najpiękniejsze są Wigry. A najcenniejszym zabytkiem Suwalszczyzny jest zlokalizowany we wsi Wigry pokamedulski zespół klasztorny.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa powiatu suwalskiego
Mapa powiatu suwalskiego Gmina Bakałarzewo Gmina Filipów Gmina Jeleniewo Gmina Przerośl Gmina Raczki Gmina Rutka-Tartak Gmina Suwałki Gmina Szypliszki Gmina Wiżajny Miasto powiatowe: Suwałki
 Informacje ogólne
Starostwo Powiatowe w Suwałkach
ul. Noniewicza 10
16-400 Suwałki
tel. (0-87) 566-39-16
fax. (0-87) 566-47-18

Władze samorządowe

Starosta Suwalski - Szczepan Ołdakowski
Przewodniczący Rady - Sławomir Małachowski

Gminy wchodzące w skład Powiatu Suwalskiego:

Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka - Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional