StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Jagar
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Powiat siemiatycki - szczegółowe informacje

Powiat siemiatycki

Charakterystyka powiatu

Powiat Siemiatycze leży w południowej części województwa podlaskiego, w dolinie środkowego Bugu, na Wyżynie Drohiczyńskiej, na obszarze "Zielonych Płuc Polski". Przez region przebiegają ważne szlaki komunikacyjne m.in. droga międzynarodowa nr 19 Białystok - Siemiatycze - Lublin. Siemiatycze współpracują z niemieckim Powiatem Oberhavel oraz z Rejonem Kamienieckim na Białorusi w dziedzinie turystyki, kultury, gospodarki.

Historia

Dużą rolę w kształtowaniu historii tego obszaru odegrała rzeka Bug. Na losy regionu miały wpływ różne narodowości, kultury i wyznania: polska, ruska, żydowska, ormiańska. Pierwsze ślady bytności człowieka na tym obszarze sięgają epoki kamienia, świadczą o tym stanowiska archeologiczne znajdujące się m.in. w Słochach Annopolskich, Turnie Dużej, Zajęcznikach, Drohiczynie, Wólce Zamkowej. We wczesnym średniowieczu wokół rzeki Bug, która odgrywała rolę szlaku komunikacyjnego miedzy Polską a Rusią zaczęły powstawać pierwsze grody. Najważniejszym ośrodkiem o znaczeniu ponadregionalnym był Drohiczyn.
Do XIV wieku tereny te były pod wpływami ruskimi. W XIII i XIV wieku o ziemie nadburzańskie z uwagi na ich strategiczne położenie toczyły się liczne spory między Polską, Rusią i Litwą. Nieporozumienia powodowały również najazdy tatarskie i krzyrzackie. Okres największej świetności przypada na wiek XV i XVI, do rozwoju przyczynił się głównie przebiegający przez te tereny "szlak królewski", łączący Kraków z Wilnem. W 1520 roku ziemie obecnego powiatu weszły w skład województwa podlaskiego ze stolicą w Dorohiczynie. W momencie przyłączenia tych ziem do Korony maleje ich prestiż. Po trzecim rozbiorze Polski ziemia siemiatycka wchodzi w skład Prus, a po traktacie w Tylży zostaje włączona do Cesarstwa Rosyjskiego. W tym czasie z uwagi na dobre połączenia komunikacyjne region przeżywa okres koniunktury. Natomiast w okresie międzywojennym ziemie te przeżywały zastój, z którego starały się wyjść w okresie powojennym. Przywrócenie Siemiatyczom rangi miasta powiatowego stwarza szansę rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego.

Infrastruktura

W powiecie siemiatyckim infrastruktura techniczna znajduje się na wysokim poziomie. Łączna długość sieci wodociągowej rozdzielczej wynosi 684,3km., kanalizacyjnej - 28,6km., cieplnej - 11,2km., sieci gazowej - 103,1. W powiecie funkcjonuje 3 biologiczne oczyszczalnie ścieków o łącznej przepustowości 14266 m3/dobę.

Gospodarka

Powiat Siemiatycze jest regionem rolniczym ponad połowa powierzchni stanowią użytki rolne. W uprawach dominują zboża, mniejszą rolę odgrywa produkcja ziemniaków, roślin pastewnych i przemysłowych oraz warzyw. Gospodarstwa zajmują się również hodowlą bydła, głównie mlecznego. W regionie brakuje dużych zakładów przemysłowych, przeważają przedsiębiorstwa zajmujące się przemysłem rolno - spożywczym (mleczarstwo, mrożonki, produkcja lodów). Dobrze jest rozwinięty sektor handlu i usług.

Kultura, rozrywka, sport

W powiecie funkcjonuje 27 szkół podstawowych, 10 gimnazjów oraz 12 szkół średnich. Do szkół uczęszcza łącznie 8,9 tys. uczniów. Organizacją życia kulturalnego powiatu siemiatyckiego zajmują się Miejskie i Gminne domy kultury. Organizują one liczne imprezy cykliczne, mające na celu kultywowanie lokalnego folkloru. W regionie działają zespoły ludowe popularyzujące folklor. Ponadto rozwija się twórczość ludowa: kowalstwo, wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, hawciarstwo i inne. Stałe imprezy kulturalne regionu:
 • 1. Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej "O Podlaską Szyszkę" (trzeci weekend września, Siemiatycze).
 • Siemiatyckie Dni Kultury.
 • Nadbużańskie Prezentacje Orkiestr Dętych (Siemiatycze, odbywa się od 1992 r. w czerwcu).
 • Prezentacje Kultury Polskich Kresów "Nie Rzucim Ziemi" (początek lipca, miejski amfiteatr nad zalewem w Siemiatyczach).
 • Ogólnopolski Zlot Motorowerów i Motocykli MOTORIADA.
 • Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie im. Jana Frączka o puchar Przewodniczącego NSZZ "Solidarność".
 • "Muzyczne Dialogi nad Bugiem"- Ogólnopolskie Prezentacje Kultury Mniejszości Narodowych.
 • "Dni Mielnika".
 • Międzynarodowy Dzień Folkloru - impreza gromadząca zespoły śpiewacze, kapele, twórców ludowych (Drohiczyn, koniec maja).
 • "Dni Drohiczyna" (koniec lipca).
 • Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej w Siemiatyczach (koniec czerwca).
Położenie nad rzeką Bug sprawia, że powiat jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym.

Atrakcje przyrodnicze

 1. Rezerwaty przyrody:
  • Koryciny - powstał w 1975 roku, powstał w celu zachowania w naturalnym stanie zbiorowisk leśnych grabowo - dębowych charakterystycznych dla Wyżyny Drohickiej.
  • Sokóle - powstał w 1990 roku, ma na celu zachowanie w naturalnym stanie fragmentu dawnej Puszczy Nurzeckiej.
 2. Rzeka Bug.
 3. Puszcza Mielnicka.
 4. Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu.
 5. Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Nurca.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa powiatu siemiatyckiego
Mapa powiatu siemiatyckiego Gmina Drohiczyn Gmina Dziadkowice Gmina Grodzisk Gmina Mielnik Gmina Milejczyce Gmina Nurzec-Stacja Gmina Perlejewo Gmina Siemiatycze Miasto powiatowe: Siemiatycze
 Informacje ogólne
Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach
ul. Legionów Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel. (0-85) 655-27-11
fax. (0-85) 655-25-25
www.siemiatycze.pl
e-mail: powiat@siemiatycze.pl

Władze samorządowe

Starosta Siemiatycki - Jan Zalewski
Przewodniczący Rady - Krzysztof Moczulski

Gminy wchodzące w skład Powiatu Suwalskiego:

Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec Stacja, Pereljewo, Siemiatycze.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional