StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
CDS
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Powiat łomżyński - szczegółowe informacje

Powiat łomżyński

Charakterystyka powiatu

Powiat łomżyński znajduje się w zachodniej części województwa podlaskiego. Swoim zasięgiem obejmuje 9 gmin. Ze względu na niski stopień zanieczyszczenia cały obszar znajduje się na obszarze "Zielonych Płuc Polski". Pod względem geograficznym powiat znajduje się na terytorium makroregionu Niziny Północnomazowieckiej, w skład którego wchodzą 3 mezoregiony: Międzyrzecze Łomżyńskie, Równina Kurpiowska oraz Dolina Dolnej Narwi. Powiat łomżyński nawiązał współpracę z powiatem Dingolfing - Landau z Bawarii. Celem partnerskich kontaktów ma być współdziałanie w zakresie promocji gospodarki, ochrony środowiska, turystyki, kultury i nauki.

Infrastruktura

Łączna długość sieci wodociągowej rozdzielczej w powiecie łomżyńskim wynosi 565,4km., kanalizacyjnej - 24,9km., cieplnej - 4km., zaś rozdzielczej sieci gazowej - 18,1km. W powiecie funkcjonuje 3 biologiczne oczyszczalnie ścieków o łącznej przepustowości 1000 m3/dobę.

Gospodarka

Powiat Łomżyński jest regionem typowo rolniczym. Z pracy w gospodarstwach rolnych utrzymuje się aż 65% mieszkańców. Na terenie powiatu znajduje się 8295 gospodarstw rolnych o przeciętnej wielkości 11,2 ha. Rolnicy zajmują się zarówno uprawą zbóż i ziemniaków, jak i hodowlą bydła i trzody chlewnej. W powiecie łomżyńskim funkcjonuje 2615 podmiotów gospodarczych, z których 108 należy do publicznego sektora własności, pozostałe 2507 znajduje się w rękach prywatnych. Większość firm stanowią przedsiębiorstwa małe, zatrudniające do 9. pracowników. Najwięcej podmiotów gospodarczych zlokalizowanych jest na terenie gmin Piątnica, Łomża i Śniadowo. W przemyśle dominują przedsiębiorstwa z branży rolno - spożywczej, budowlanej i drzewnej. Szansą dla regionu może być rozwój turystyki i agroturystyki oraz rolnictwa ekologicznego.

Kultura, rozrywka, sport

W powiecie łomżyńskim funkcjonuje 4 przedszkola, 48 szkół podstawowych, 9 gimnazjów oraz 7 szkół ponadgimnazjalnych. Popularyzacją kultury w powiecie zajmują się Regionalny Ośrodek Kultury w Zbójnej, Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Muzeum Północno - Mazowieckie ze Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie. Organizacją imprez zajmuje się Regionalny Ośrodek Kultury. Do najważniejszych cyklicznych imprez kulturalnych zaliczamy: Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie, Przegląd Sztuki Ludowej, Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Nowogrodzie, Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w Nowogrodzie, Wigilia Twórców Ludowych w Nowogrodzie, Ogólnopolski Festiwal Muzyczny z udziałem gwiazd polskiej opery i operetki w dworku Lutosławskich w Drozdowie, Festiwal Filmów Przyrodniczych w Wiźnie, Targi Turystyki w Wiźnie, Jarmark Żywności Naturalnej w Wiźnie.

Walory turystyczne powiatu

Do odwiedzenia powiatu łomżyńskiego zachęca nieskażone, obfitujące w lasy środowisko, czyste wody z dużą różnorodnością ryb oraz bogate tradycje kulturowe z ciągle żywą, gwarą kurpiowską. Na obszarze powiatu jest wiele miejsc atrakcyjnych dla przyrodników, zwłaszcza dla ornitologów, osób podglądających naturalną przyrodę, wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy. Na turystów czekają hotele, zajazdy, pensjonaty, ośrodki wczasowe oraz gospodarstwa agroturystyczne.

Atrakcje przyrodnicze

 1. Rezerwaty Przyrody:
  • Kaniston - typu leśnego, utworzony w 1984 roku w celu zachowania zwartego, naturalnego kompleksu olsów w Puszczy Kurpiowskiej.
  • Kalinowo - typu leśnego, utworzony w 1989 roku w zachowania fragmentu lasu grądowego w przełomowym odcinku rzeki Narwi.
  • Czarny Kąt - typu leśnego, utworzony w 1989 roku w celu zachowania zbiorowisk boru brusznicowego i czernicowego charakterystycznego dla Puszczy Kurpiowskiej.
  • Łokieć - typu leśnego, utworzony w 1989 roku w celu zachowania w stanie naturalnym zbiorowisk torfowisk typu niskiego i wysokiego oraz naturalnych zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla Puszczy Kurpiowskiej.
  • Rycerski Kierz - typu leśnego, utworzony w 1989 roku w celu zachowania niezwykle rzadkiego grądu czyśćowego oraz dąbrowy świetlistej.
  • Wielki Dział - typu leśnego, utworzony w 1990 roku w celu zachowania w stanie naturalnym zbiorowisk typu łęgowego mieszczącego się w Dolinie Narwi.
 2. Łomżyński Park Krajobrazowy - utworzony w 1994 roku w celu zachowania zalewowych terenów doliny Narwi.
 3. Obszary chronionego krajobrazu:
  • Doliny Dolnej Narwi - utworzony w 1984 roku.
  • Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi - utworzony w 1982 roku w celu ochrony i zachowania doliny Narwi i Pisy z licznymi meandrami i starorzeczami oraz fragmentu Puszczy Kurpiowskiej.
 4. Lasy Pniewskie, Lasy Czerwonego Boru.
 5. Rzeki Biebrza, Narew i Pisa stanowiące z dopływami szlaki turystyki wodnej i miejsca rekreacji.

Szlaki turystyczne

 • Szlaki kajakowe po Pisie i Narwi.

Zabytki

 • Średniowieczne grodziska w: Samborach, Wiźnie, Pieńkach-Grodzisku, a szczególnie w Starej Łomży.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa powiatu łomżyńskiego
Mapa powiatu łomżyńskiego Gmina Jedwabne Gmina Łomża Gmina Miastkowo Gmina Nowogród Gmina Piątnica Gmina Przytuły Gmina Śniadowo Gmina Wizna Gmina Zbójna Miasto powiatowe: Łomża
 Informacje ogólne
Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża
www.powiatlomzynski.pl
e-mail: starosta.blm@powiatypolskie.pl

Władze samorządowe

Starosta Łomżyński - elekt - Wojciech Kubrak
Przewodniczący Rady - Henryk Kłosiński

Gminy wchodzące w skład powiatu łomżyńskiego:

Łomża, Jedwabne, Miastkowo, Nowogród, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna, Zbójnia.

 Polecamy z regionu
AUTOWYPOŻYCZALNIA - WYNAJEM SAMOCHODÓW "ZBYSZEK WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW" - ŁOMŻA - BIAŁYSTOK - OSTROŁĘKA - PODLASKIE  »
Łomża, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 225
SANMET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, SP.K. SALON WYPOSAŻENIA ŁAZIENEK, KOMINKÓW, GLAZURY I TERAKOTY  »
Łomża, Aleja Legionów 44
SANMET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, SP.K. SALON FIRMOWY VIESSMANN  »
Łomża, Aleja Legionów 44
SANMET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, SP.K. SALON ARTYKUŁÓW METALOWYCH, SANITARNYCH I GRZEWCZYCH  »
Łomża, Aleja Legionów 56
ANDRZEJ MATYSZEWSKI - WYPOŻYCZALNIA PRZYCZEP, LAWET, AUTOHOLOWANIE - POMOC DROGOWA. WYNAJEM I SPRZEDAŻ BAGAŻNIKÓW I AUTOBOXÓW. HANDEL, USŁUGI MOTORYZACYJNE - ŁOMŻA  »
Łomża, ul. Nowogrodzka 228
ALFA NZOZ SPECJALISTYCZNE CENTRUM PEDIATRYCZNE - ŁOMŻA  »
Łomża, ul. Sybiraków 5
CENTRUM STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ PERŁOWY UŚMIECH  »
Łomża, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10 lok.105
PODRÓŻNICZEK ORGANIZATOR TURYSTYKI PRZYRODNICZEJ WYCIECZKI WEEKENDY WCZASY SPŁYWY KAJAKOWE WĘDRÓWKI OBSERWACJE PRZYRODY SZKOLENIA KONFERENCJE PILOTAŻ PRZEWODNICTWO ZIELONE SZKOŁY  »
Łomża, ul. Dworna 18
POL - MOT AUTO S.A. AUTORYZOWANY DEALER SKODY ŁOMŻA  »
Łomża, ul. Wojska Polskiego 163A
DEMART SP.J. SERWIS, WYPOŻYCZALNIA ELEKTRONARZĘDZI, SPRZEDAŻ NARZĘDZI I ELEKRONARZĘDZI  »
Łomża, Aleja Legionów 89
DEMART SP.J. ŻELAZNY  »
Łomża, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 219A
EL - LACK AUTO SZYBY SAMOCHODOWE, WULKANIZACJA, OPONY - SPRZEDAŻ, MONTAŻ, NAPRAWA, PRZYCIEMNIANIE, DORABIANIE NIETYPOWYCH SZYB  »
Łomża, ul. Kraska 78
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW. BRUNONA Z KWERFURTU  »
Łomża, ul. Wojska Polskiego 135
ODDZIAŁ CELNY W ŁOMŻY  »
Łomża, ul. Poznańska 156
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 IM.JANA PAWŁA II W ŁOMŻY  »
Łomża, ul. Niemcewicza Juliana Ursyna 17
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Kuźnia Zdrowia - catering dietetyczny
Kuźnia zdrowia to firma oferująca Państwu...  Więcej »
Salon samochodowy Ford Ursyn Car
Firma Ursyn Car to autoryzowany salon Forda w...  Więcej »
Sprzedam tanio tytoń
Niemiecka firma z doświadczeniem w branży...  Więcej »
Tytoń do gilz ekstra jakość
Niemiecka firma z doświadczeniem w branży...  Więcej »
Profesjonalna pomoc drogowa w Poznaniu, okolicach...
Jesteśmy profesjonalną firmą zajmującą się...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15454    Liczba firm:35695
Przywiązania do firm: branże:59667, podbranże:82920, hasła:320445
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional