StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Kammar
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Powiat kolneński - szczegółowe informacje

Powiat kolneński

Charakterystyka powiatu

Powiat kolneński leży w zachodniej części województwa podlaskiego, na terenie "Zielonych Płuc Polski". Pod względem geograficznym są to tereny położone na Wysoczyźnie Koleńskiej, która jest częścią Niziny Północnopodlaskiej. Przez powiat przebiega droga krajowa nr 63 Kolno - Pisz - Węgorzewo.

Historia

Kolno po raz pierwszy było miastem powiatowym już w XV wieku. Funkcję tę pełniło do rozbiorów. Po utworzeniu Królestwa Polskiego w guberni łomżyńskiej utworzono powiat koleński. W 1919r. utworzono Starostwo Kolneńskie. W 1924 roku zarządzało ono 8. gminami wiejskimi: Turośl, Czerwone, Gawrychy, Łyse, Mały Płock, Przytuły, Rogienice, Stawiski oraz 3. gminami miejskimi: Kolno, Jedwabne i Stawiski. Powiat koleński zlikwidowano w 1932 roku, przywrócono go w 1948 roku. Po reformie administracyjnej w 1975 roku po raz kolejny miasto przestało pełnić tę funkcję. W 1999 roku reforma przywróciła w Polsce podział na powiaty, dzięki której po raz kolejny reaktywowano powiat koleński.

Infrastruktura

Łączna długość sieci wodociągowej rozdzielczej w powiecie wynosi 187,3km., kanalizacyjnej - 21,5km., cieplnej - 8,4km., zaś nie ma rozdzielczej sieci gazowej. W powiecie funkcjonują 3 biologiczne oczyszczalnie ścieków o łącznej przepustowości 900 m3/dobę.

Gospodarka

Większość mieszkańców utrzymuje się z pracy na roli. Dominują gospodarstwa indywidualne. Rolnicy specjalizują się w produkcji zbóż i ziemniaków oraz w hodowli bydła szczególnie mlecznego. Warunki środowiska predysponują do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Region posiada warunki do rozwoju przetwórstwa rolnego. Dominują niewielkie zakłady usługowo - handlowe. W sumie na tym obszarze funkcjonują 2353 podmioty gospodarcze, z których 121 należy do publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych.

Kultura, rozrywka, sport

W powiecie Kolno funkcjonujeą34 szkoły podstawowe, 8 gimnazjów, 14 szkół średnich oraz 1 policealna. Do szkół uczęszcza łącznie 8 tys. uczniów. Szerzeniem kultury zajmują się miejskie i wiejskie ośrodki kultury, które oprócz prowadzenia zespołów muzycznych, tanecznych oraz różnych kół zainteresowań organizują różne imprezy i festyny. Zajmują się również promocją regionu oraz rękodzieła ludowego.

Walory turystyczne powiatu

Do odwiedzenia powiatu Kolno zachęca nieskażone, obfitujące w lasy środowisko, czyste wody z dużą różnorodnością ryb oraz bogate tradycje kulturowe z ciągle żywą, gwarą kurpiowską. Na przyjeżdżających czeka hotel, dom noclegowy i gospodarstwa agroturystyczne.

Atrakcje przyrodnicze

  • Ciemny Kąt - rezerwat przyrody typu leśnego, utworzony w 1984 roku, w celu zachowania w naturalnym stanie zbiorowisk leśnych i drzewostanów naturalnego pochodzenia charakterystycznego dla Puszczy Kurpiowskiej.
  • Równina Kurpiowska i Dolina Dolnej Narwi - obszar chronionego krajobrazu utworzony w 1982 roku, w celu zachowania doliny rzeki Pisy i Narwi z licznymi meandrami i starorzeczami oraz znacznej części Puszczy Kurpiowskiej.
  • Puszcza Kurpiowska.
  • Rzeka Pisa.
  • Liczne pomniki przyrody.

Szlaki turystyczne

  • Szlak kajakowy po Pisie.

Zabytki

  • Kościoły w Kolnie, Stawiskach, Małym Płocku, Turośli, Grabowie, Łosewie, Lemanie i Borkowie.
  • Izby regionalne w Domu Kultury w Turośli oraz w Kolnie.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa powiatu kolneńskiego
Mapa powiatu kolneńskiego Gmina Grabowo Gmina Kolno Gmina Mały Płock Gmina Stawiski Gmina Turośl Miasto powiatowe: Kolno
 Informacje ogólne
Starostwo Powiatowe w Kolnie
ul. 11 Listopada 1
18-500 Kolno
tel. (0-86) 278-24-29
fax. (0-86) 278-20-92
www.powiatkolno.home.pl
e-mail: powiat@kolno.home.pl

Władze samorządowe

Starosta Kolneński - Stanisław Wiszowaty
Przewodniczący Rady - Grzegorz Szczech

Gminy wchodzące w skład Powiatu Kolno:

Grabowo, Kolno, Kolno - miasto, Mały Płock, Stawiski, Turośl.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Skup monolitu ceramicznego w Twojej okolicy
Kupujemy a także przerabiamy wszelkiego rodzaju...  Więcej »
Kupie Mercedesa 124 !! 190 !!
Kupię Mercedesa 124 i 190 Tylko Diesel Stan...  Więcej »
Praca w Niemczech jako Opiekunka osób starszych!...
Secawo to stabilność i satysfakcja....  Więcej »
Garaże blaszane, kojce dla psów, hala stalowa
Firma Didex-Stal istnieje na rynku od 1996 roku....  Więcej »
Konstrukcje stalowe i biuro projektowe - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15482    Liczba firm:36015
Przywiązania do firm: branże:60606, podbranże:84093, hasła:323378
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional