StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Kammar
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Powiat augustowski - szczegółowe informacje

Powiat augustowski

Charakterystyka powiatu

Powiat augustowski leży w północnej części województwa podlaskiego, w otoczeniu wielu malowniczych jezior i lasów. Jego stolicą jest Augustów, jedno z największych miast województwa. Na tym terenie znajduje się wiele miejsc o dużych walorach przyrodniczych, m.in.: fragment Biebrzańskiego Parku Narodowego, 10 rezerwatów przyrody oraz 83 pomniki przyrody. Do Obszarów Chronionego Krajobrazu należą: Dolina Rospudy, Puszcza i Jeziora Augustowskie, Dolina Biebrzy i Jeziora Rajgrodzkie.
Niekwestionowanym atutem powiatu jest Puszcza Augustowska, która zajmuje powierzchnię około 100 tys. ha. Jest ona jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Puszczę porastają głównie bory, obok nich występują grądy oraz w dolinach rzek lasy łęgowe. W Puszczy Augustowskiej można zobaczyć wiele gatunków roślin rzadkich, podlegających ochronie (brzoza niska, bluszcz pospolity, wawrzynek wilcze łyko) a także różne gatunki zwierząt: łosie, sarny, jelenie, wilki, rysie itd. Środowisko wodne, jak również sama Puszcza Augustowska jest idealnym miejscem gniazdowania ptaków. Kilka gatunków ma tu nawet granice występowania.
Kolejną atrakcją Powiatu jest Kanał Augustowski położony na pograniczu Polski i Białorusi. Łączy on dorzecze Wisły i Niemna. Jest to kanał żeglowny, podziałowy. Kanał spełnia funkcję rekreacyjno - turystyczną. Jego długość jest imponująca wynosi bowiem 102 km, z czego 80 km znajduje się po stronie polskiej. Daje to jemu drugie po Kanale Elbląskim miejsce w kraju. Bodźcem do zbudowania drogi wodnej omijającej tereny Prus była wojna celna między Rosją a Prusami w latach 20-tych XIX. Z inicjatywą budowy kanału wystąpił w 1822 roku minister skarbu Królestwa Polskiego Ksawery Drucki - Lubecki. Realizację tej niezwykle trudnej misji powierzono stronie polskiej. Budowę kanału zakończono w 1839 roku. Kanał Augustowski stracił swoje znaczenie po upadku powstania listopadowego, z tego powodu zachował się w mało zmienionej formie do czasów współczesnych. W 1968 roku otoczono opieką środkową część kanału wraz z 300 metrowym pasem ochronnym. Jedenaście lat później rozszerzono ochronę na całą jego długość.
W powiecie augustowskim w 2001 roku zarejestrowanych było 8029 przedsiębiorstw, z czego 164 należało do sektora publicznego, zaś reszta znajdowała się w rękach prywatnych.
Łączna długość sieci wodociągowej rozdzielczej w całym powiecie wynosi 684,7km, kanalizacyjnej - 102,7km, cieplnej - 28,4km., natomiast brakuje sieci gazowej rozdzielczej. W powiecie augustowskim funkcjonuje 5 oczyszczalni ścieków o łącznej przepustowości 11001 m3/na dobę.
W powiecie augustowskim funkcjonuje 39 szkół podstawowych, 13 gimnazjów, 7 liceów ogólnokształcących i 16 szkół średnich zawodowych. Do szkół uczęszcza 11,8 tys. uczniów.

Atrakcje przyrodnicze

Niewątpliwym walorem powiatu augustowskiego są obiekty o szczególnym znaczeniu przyrodniczym. Zajmują one powierzchnię 110824,8 ha. (66,8%).

Szlaki turystyczne

Ziemia Augustowska jest jednym z ważniejszych obszarów wypoczynkowych w kraju, gdyż jej liczne walory umożliwiają uprawianie różnych form turystyki, np. kajakarstwa, żeglarstwa, wioślarstwa, narciarstwa wodnego, windsurfingu, narciarstwa biegowego czy łyżwiarstwa. Do najważniejszych szlaków wodnych można zaliczyć:
ˇ szlak Czarnej Hańczy;
ˇ szlak Kanału Augustowskiego;
ˇ szlak Rospudy i Blizny;
ˇ szlak Biebrzy.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa powiatu augustowskiego
Mapa powiatu augustowskiego Gmina Augustów Gmina Bargłów Kościelny Gmina Lipsk Gmina Nowinka Gmina Płaska Gmina Sztabin Miasto powiatowe: Augustów
 Informacje ogólne
Starostwo Powiatowe w Augustowie
ul. 3-go Maja 29
16-300 Augustów
tel. (0-87) 644-53-50
fax. (0-87) 644-53-40
www.augustowski.home.pl
e-mail: promocja@hot.pl

Władze samorządowe

Starosta Augustowski - Franciszek Wiśniewski
Przewodniczący Rady - Roman Krzyżopolski

Gminy wchodzące w skład powiatu:

Augustów miasto, Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk, Nowinka, Płaska, Sztabin

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Skup monolitu ceramicznego w Twojej okolicy
Kupujemy a także przerabiamy wszelkiego rodzaju...  Więcej »
Kupie Mercedesa 124 !! 190 !!
Kupię Mercedesa 124 i 190 Tylko Diesel Stan...  Więcej »
Praca w Niemczech jako Opiekunka osób starszych!...
Secawo to stabilność i satysfakcja....  Więcej »
Garaże blaszane, kojce dla psów, hala stalowa
Firma Didex-Stal istnieje na rynku od 1996 roku....  Więcej »
Konstrukcje stalowe i biuro projektowe - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15482    Liczba firm:36015
Przywiązania do firm: branże:60606, podbranże:84093, hasła:323378
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional