StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Migra
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Miasto Zambrów - szczegółowe informacje

Miasto Zambrów

Charakterystyka miasta

Zambrów położony jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego nad rzeką Jabłonną (dopływ Narwi). Pod względem geograficznym miasto zlokalizowane jest na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej. Przez miasto przebiegają bardzo ważne szlaki komunikacyjne Warszawa - Białystok i Olsztyn - Łomża - Lublin. Położony jest na obszarze "Zielonych Płuc Polski".
Nazwa Zambrów wywodzi się od staropolskiego słowa oznaczającego "miejsce pobytu żubrów". Osada była początkowo wsią książęcą, pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1283 roku. Prawa miejskie chełmińskie otrzymał Zambrów około 1430 roku. W momencie przyłączenia Mazowsza do Korony stał się miastem królewskim. Do trzeciego rozbioru Polski miasto było stolicą powiatu. Największy rozwój Zambrów zanotował w XV i XVI wieku, był on wtedy lokalnym centrum handlu i rzemiosła. Dobrą passę przerwały wojny, które toczyły się na terytorium naszego kraju w XVII i XVIII wieku. Ożywienie gospodarki stało się za sprawą budowy dwóch szlaków komunikacyjnych Warszawa - Białystok, a następnie Łomża - Czyżew. Miasto utraciło prawa miejskie w 1870 roku, była to kara jaką car narzucił miast za poparcie powstania styczniowego. W latach 1885-1894 Rosjanie wybudowali na terenie miasta kompleks koszar, w których stacjonowały dwa pułki piechoty.
W 1919 roku Zambrów odzyskał prawa miejskie. W okresie międzywojennym miejscowość nadal była związana z wojskiem, gdyż stacjonował tu 71 Pułk Piechoty oraz funkcjonowała znana szkoła podchorążych rezerwy. W czasie II wojny światową mieszkańców miasta masowo zsyłano w głąb Rosji, natomiast Żydów umieszczono w getcie. Zniszczenia wojenne szacowano na 43%. Zambrów szybko odbudowywał się ze zniszczeń, powstawały nowe przedsiębiorstwa produkcyjne, m.in. zakład przemysłu bawełnianego. Zambrów spełnia rolę centrum administracyjnego, handlowego, gospodarczego i usługowego dla okolicznych gmin.
W Zambrowie ze zbiorczej sieci wodociągowej korzysta 22,3 tys. mieszkańców (93,5%), zaś z kanalizacyjnej 21,6 tys. (90,2%). Na potrzeby mieszkańców wybudowano 1 biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 6500 m3/dobę. Miasto posiada składowisko odpadów, nowoczesną centralę telefoniczną oraz ciepłownię miejską. W mieście funkcjonuje 4, przedszkola, 4 szkoły podstawowe, 2 gimnazja oraz 5 szkół średnich.
W Zambrowie funkcjonuje 2133 podmiotów gospodarczych, wśród których 89 należy do publicznego sektora własności, natomiast pozostałe 2044 stanowi własność prywatną. Największym zakładem jest przedsiębiorstwo bawełniane, poza tym funkcjonują zakłady przemysłu rolno - spożywczego, drzewnego i budowniczego. Ponadto w mieście działają małe i średnie zakłady handlowo - usługowe.

Walory turystyczne miasta

  • Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej - zbudowany w latach 1874-79 w stylu neoromańskim według projektu warszawskiego architekta Bolesława Muklanowicza.
  • Kapliczka - z połowy XIX wieku.
  • Cmentarz - założony w 1795 roku.
  • Kaplica cmentarna - wzniesiona w 1795 roku.
  • Kaplica grobowa Woyczyńskich - właścicieli Porytego Jabłoni z około 1870 roku, Grób powstańców 1863-64 - znajdujący się na cmentarzu. Na białej płycie wyryte są nazwiska poległych. Obok tego grobu usytuowany jest zbiorowy grób żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.
  • Pomnik nagrobny, wystawiony ofiarom zbrodni hitlerowskich, dokonanych w kwietniu 1943 roku, wybudowany ze składek uzbieranych przez rodziny pomordowanych około 1948 roku. W 1993 roku wmurowano tablicę, upamiętniającą 50-ta rocznicę powstania Armii Krajowej.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa miasta Zambrów
Mapa miasta Zambrów Gmina Kołaki Kościelne Gmina Rutki Gmina Szumowo Gmina Zambrów Miasto powiatowe: Zambrów
 Informacje ogólne
Urząd Miasta Zambrów
ul. Fabryczna 3
18-300 Zambrów
tel. (0-86) 271-27-65
fax. (0-86) 271-21-17
www.zambrow.pl
e-mail: um.@zambrow.pl

Władze samorządowe

Burmistrz Miasta - Kazimierz Jan Dąbrowski
Przewodniczący Rady - Zbigniew Korzeniowski

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional