StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
TRANSPORT CIĘŻAROWY
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Miasto Hajnówka - szczegółowe informacje
Herb miasta Hajnówka

Miasto Hajnówka

Charakterystyka miasta

Hajnówka jest to miasto powiatowe leżące na zachodnich krańcach Puszczy Białowieskiej, na Nizinie Podlaskiej. Przez miasto przepływa rzeczka o nazwie Leśna Prawa - dopływ Bugu. Ziemię tą zamieszkują Polacy, Białorusini i Ukraińcy, wśród których najwięcej jest wyznawców religii prawosławnej, zaś katolików i protestantów jest o wiele mniej. Hajnówka odgrywa rolę tzw. "Bramy do Puszczy", ponieważ jest znakomitym punktem wypadowym wycieczek po najstarszym kompleksie leśnym Europy. Miasto stara się kierować ruchem turystycznym tego regionu. Przez Hajnówkę przebiega linia kolejowa z Warszawy do Siemianówki. Miasto posiada dogodne połączenie drogowe z Białymstokiem, Siemiatyczami, Bielskiem Podlaskim, Siemianówką, Warszawą. Co więcej z Hajnówki wiedzie jedyna trasa do Białowieży. Niestety droga ta po likwidacji połączenia kolejowego jest nadmiernie eksploatowana.

Historia

Powstała w XVIII wieku jako osada strażnicza na skraju Puszczy Białowieskiej. W 1795 roku w Straży Hajnowskiej pełniło służbę 7 strzelców i 2 osoczników. Odgrywali oni bardzo ważną rolę, bowiem przez teren ten przebiegał trakt królewski, którym najpierw królowie polscy, później carowie rosyjscy udawali się na polowania. Straż strzegła granic Puszczy, zajmowała się hodowlą pszczół, uprawą roli, a gdy przybywał król udawała się na polowanie.
Hajnówka przekształciła się w XIX wieku w wieś. W 1846 roku powstało Leśnictwo Hajnowskie. Zamieszkiwało je 18 rodzin. Na początku XX wieku osada stała się ważnym węzłem komunikacyjnym, bowiem przebiegała przez nią linia kolejowa z Siedlec do Wołkowyska oraz szosa z Bielska Podlaskiego do Białowieży. W tym okresie Hajnówka liczyła ok. 600 mieszkańców. Władze rosyjskie przyczyniły się do budowy dworca kolejowego, domu dróżnika, kilku domów mieszkalnych i dwóch gajówek. Po wybuchu I wojny światowej władzę w osadzie przejęli Niemcy. W Hajnówce wybudowali dwa tartaki, fabrykę suchej destylacji drewna, parowozownię i sieć kolejek wąskotorowych. Po przejęciu władzy przez Polaków w 1919 roku w Hajnówce było 118 mieszkańców.
Od 1934 roku w Hajnówce mieści się siedziba gminy. W okresie międzywojennym osada stała się potęgą przemysłową oraz ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. W przededniu II wojny światowej liczyła 17 tys. mieszkańców. W czasie okupacji sowieckiej masowo wywożono ludność polską w głąb Rosji, zaś w latach późniejszych w trakcie okupacji niemieckiej umieszczano mieszkańców w obozach koncentracyjnych. W czasie wojny zniszczono wiele zakładów przemysłowych, dworzec kolejowy, parowozownię. Hajnówkę wyzwolono 18 lipca 1944 roku, liczyła ona wówczas około 8 tys. mieszkańców. Osada uzyskała prawa miejskie w 1950 roku.

Infrastruktura

Z sieci wodociągowej korzysta 20,6 tys. ludności miasta (86%), natomiast z sieci kanalizacyjnej 14,8 tys. (62,2%), miasto nie posiada rozdzielczej sieci gazowej. Hajnówka posiada jedną biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 6000m3/dobę.

Gospodarka

Strategicznymi kierunkami rozwoju lokalnej gospodarki jest stworzenie przemysłu przyjaznego dla środowiska, turystyka i rekreacja w oparciu o przyrodnicze walory regionu oraz handel i usługi. W mieście w 2001 roku zarejestrowanych było 1932 podmiotów gospodarczych, większość z nich stanowiła prywatny sektor własności. Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłu drzewnego, funkcjonuje tam m.in.: tartak, fabryka mebli, wytwórnia oklein oraz zakłady suchej destylacji drewna.

Kultura, rozrywka, sport

Propagowaniem kultury w regionie zajmuje się Hajnowski Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna. W mieście istnieje również Muzeum Kultury Białoruskiej, w którym znajdują się sale z eksponatami ukazującymi kulturę białoruską, skosztować regionalnych potraw itd. W Hajnówce organizowane są liczne imprezy kulturalne, najbardziej prestiżowe są:
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej - odbywa się w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce, organizuje się go od 1982 roku. Jest to jedyny festiwal tej miary na świecie.
Hajnowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - odbywa się w Kościele p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego, Bowiem znajdują się tam wysokiej klasy, zabytkowe organy posiadające oryginalny zespół dźwięków.
Hajnowska Jesień Poetycka - organizowana przy współpracy Hajnowskiego Domu Kultury.
Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych - organizowana przy współpracy Hajnowskiego Domu Kultury.
Europejskie Spotkania Młodzieży - odbywa się co dwa lata, a organizuje go Urząd Miasta Hajnówki.

Walory turystyczne miasta

Hajnówka jest największą, ale bardzo urokliwą i pełną zieleni miejscowością na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Stąd biegnie jedyna droga do Białowieskiego Parku Narodowego. Ponadto na obrzeżach miasta są idealne warunki do uprawiania wszelkich form turystyki. Hajnówka stara się spełniać funkcję bazy wypadowej dla turystów odwiedzających BPN.

Atrakcje przyrodnicze

  • Górnickie Łąki - Rezerwat Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Położony on jest w obrębie miasta.

Zabytki

  • Sobór Świętej Trójcy - cerkiew o bardzo ciekawej architekturze, z bardzo rzadko spotykanym ceramicznym ikonostasem i przepięknymi polichromiami obrazującymi Nowy Testament.
  • Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego - z wysokiej klasy, zabytkowymi organami.
  • Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej.
  • Budownictwo z okresu I wojny światowej.
  • Budynek Banku PKO BP - który zajął pierwsze miejsce w konkursie na budowlę roku 1994.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa miasta Hajnówka
Mapa miasta Hajnówka Gmina Białowieża Gmina Czeremcha Gmina Czyże Gmina Dubicze Cerkiewne Gmina Hajnówka Gmina Kleszczele Gmina Narew Gmina Narewka Miasto powiatowe: Hajnówka
 Informacje ogólne
Urząd Miasta Hajnówka
ul. Aleksego Zina 1
17-200 Hajnówka
tel. (0-85) 682-21-80
fax. (0-85) 682-29-94
e-mail: um_hajn@zetobi.com.pl

Władze samorządowe

Burmistrz Miasta - Anatol Ochryciuk
Przewodniczący Rady - Jakub Ostapczuk

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional