StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
13 VIP 1
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Miasto Bielsk Podlaski - szczegółowe informacje
Herb miasta Bielsk Podlaski

Miasto Bielsk Podlaski

Charakterystyka miasta

Bielsk Podlaski leży na skraju Wysoczyzny Bielskiej nad rzeką Białą. Ziemię tą zamieszkują Polacy, Białorusini i Ukraińcy, wśród których najwięcej jest wyznawców religii prawosławnej. Przez miasto prowadzi linia kolejowa Białystok - Siedlce. Bielsk Podlaski leży na trasie dróg międzynarodowych łączących Grodno z Siedlcami i Lublinem oraz krajowych - biegnących z Białowieży do Ciechanowca i Warszawy oraz z Suwałk do Rzeszowa. Miasto posiada nowy dworzec PKP i PKS. Bielsk Podlaski posiada Miejską Komunikację Publiczną.

Historia

Bielsk Podlaski ma długą i ciekawą historię sięgającą wczesnego średniowiecza. Pierwsze pisemne wzmianki o Bielsku można znaleźć w "Latopisie Halicko - Wołyńskim". Wyczytać z nich można, że gród w 1253 roku był już "starą osadą". W tym czasie był on własnością książąt ruskich. W XIV wieku podobnie, jak całe Podlasie, Bielsk przeszedł w ręce Litwinów. Pod koniec XIV w. Krzyżacy najechali i zniszczyli gród. W 1430r. w Bielsku powstało wójtostwo, w związku z tym do miasta zaczęli napływać osadnicy z Polski i Niemiec. Ważną datą w historii miasta jest rok 1495, kiedy to Wielki Książę Litewski Aleksander dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadał herb - postać stojącego wołu. Miasto w tym okresie było znaczącym ośrodkiem rzemiosła. Bielsk bardzo mocno ucierpiał w trakcie "potopu szwedzkiego". Z upadku nie mógł podnieść się aż do XVIII wieku. Odbudowę miasta rozpoczął wójt i starosta bielski Jan K. Branicki. Jego dzieło kontynuowała Izabela Branicka. To w dużej mierze dzięki jej staraniom, obok obiektów sakralnych, zbudowano istniejący do dziś miejski ratusz. Po trzecim rozbiorze Bielsk Podlaski najpierw wszedł w skład państwa Pruskiego, a po pokoju w Tylży przeszedł w ręce Imperium Rosyjskiego. Pod koniec XIX w. w Bielsku mieszkało 7 tys. mieszkańców. W trakcie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70%.

Infrastruktura

Przez miasto prowadzi linia kolejowa Białystok - Siedlce. Bielsk Podlaski leży na trasie dróg międzynarodowych łączących Grodno z Siedlcami i Lublinem oraz krajowych - biegnących z Białowieży do Ciechanowca i Warszawy oraz z Suwałk do Rzeszowa. Miasto posiada nowy dworzec PKP i PKS. Bielsk Podlaski posiada Miejską Komunikację Publiczną.
Z sieci wodociągowej korzysta w Bielsku Podlaskim 22,9 tys. mieszkańców (83,2%), natomiast ze scentralizowanej sieci kanalizacyjnej 22,5 tys.(81,6%). W mieście brakuje rozdzielczej sieci gazowej. Na potrzeby miasta wybudowano jedną biologiczną oczyszczalnię ścieków

Gospodarka

Bielsk Podlaski jest głównym ośrodkiem gospodarczym powiatu. Funkcjonuje tam 2590 podmiotów gospodarczych, w zdecydowanej większości należących do prywatnego sektora własności - 2524. Duże rolę odgrywają w gospodarce miasta zakłady budowlane. W Bielsku funkcjonują również przedsiębiorstwa produkujące żywność m.in.: przetwory mleczne, mięso surowe, wędzonki, wędliny i wyroby garmażeryjne, napoje i wody. W Bielsku zlokalizowane są również nowoczesne magazyny zbożowe o pojemności 33,5 tys. ton. Ponadto działają tam zakłady przemysłu metalowego i włókienniczego.

Kultura, rozrywka, sport

Życiem kulturalnym kieruje Bielski Dom Kultury, w którym działają warsztaty teatralne i plastycznych oraz kilkanaście amatorskich zespołów i grup artystycznych. Najbardziej znanymi są: Zespół Pieśni Ludowej "Małanka", Białoruski Chór "Wasiloczki" i Dziecięcy Chór "Ranok", Zespół Pieśni i Tańca "Podlaskie Kukułki". Niektóre szkoły w mieście wprowadziły obowiązkową nauką języka białoruskiego oraz dodatkowe zajęcia z językiem ukraińskim. Młodzież ma możliwość rozwijania zainteresowań muzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia. W Bielsku działa czteroletnie niepubliczne Policealne Studium Ikonograficzne, której absolwenci uzyskują tytuł technika plastyka. W placówce tej wykonywane są ikony na zamówienie zarówno osób prywatnych, jak i polskich i zagranicznych cerkwi. W budynku Ratusza działa Muzeum Regionalne.
Stałe imprezy kulturalne:
  • Festiwal Rejonowy Piosenki Białoruskiej - luty, maj
  • Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień" - listopad
  • Bielska Jesień Bardów - październik

Zabytki

  • KOŚCIÓŁ Narodzenia Najświętszej Marii Panny, klasycystyczny, zbudowany w latach 1780-84 (fasada kończona do 1796 r.), arch. Szymon Bogumił Zug, z fundacji Izabeli Branickiej; halowy z parawanową fasadą zwieńczoną trójkątnym szczytem. Dzwonnica klasycystyczna, z ok. 1784 r.
  • Dawny ZESPÓŁ KLASZTORNY karmelitów trzewiczkowych:
KOŚCIÓŁ Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, barokowy, zbudowany w latach 1641-43, odbudowany między 1784 a 1803 r., przekształcony na cerkiew w 1866 r. i na kościół w 1920 r.; jednonawowy z dwuwieżową fasadą.
KLASZTOR zapewne zbudowany po 1639 r., odbudowany w latach 1784-1803, przekształcany w XIX w.; parterowy trójskrzydłowy z wirydarzem.
  • CERKIEW Narodzenia Najświętszej Marii Panny, drewniana o konstrukcji zrębowej, zapewne z 1. poł. XVI w., remontowana w 1937 i 1968 r.; trójnawowa z wieżą frontową.
  • CERKIEW Św. Trójcy, cmentarna, drewniana o konstrukcji zrębowej, z przełomu XVII/XVIII w.
  • CERKIEW Zmartwychwstania Pańskiego, drewniana o konstrukcji zrębowej, zbudowana ok. 1716 r., dwukrotnie przenoszona (pochodzi z Lewek), oblicowana cegłą w latach 1912-14; z korpusem zwieńczonym cebulastym hełmem na ośmiobocznym tamburze i z wieżą frontową.
  • CERKIEW Św. Michała, drewniana o konstrukcji zrębowej, zbudowana w 1789 r.; na rzucie ośmioboku.
  • RATUSZ późnobarokowy, zbudowany w 1779 r., arch. Jan Sękowski, przebudowany w 1. poł. XIX w., w 1920 i 1942 r. Piętrowy z wieżyczką o ściętych narożach. Muzeum w Bielsku Podlaskim.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa miasta Bielsk Podlaski
Mapa miasta Bielsk Podlaski Gmina Bielsk Podlaski Gmina Boćki Gmina Brańsk Gmina Orla Gmina Rudka Gmina Wyszki Miasto powiatowe: Bielsk Podlaski
 Informacje ogólne
Urząd Miasta Bielsk Podlaski
ul. Kopernika 1
17-100 Bielsk Podlaski
tel. (0-85) 730-80-00
fax. (0-85) 730-88-00
www.bielsk-podlaski.pl
e-mail: um@bielsk-podlaski.pl

Władze samorządowe

Burmistrz Miasta - Eugeniusz Berezowiec
Przewodniczący Rady - Piotr Kondratiuk

 Polecamy z regionu
ELEFANTO - KAIZEN S.C. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE. DYSTRYBUTOR FIRMY CAPAROL. ELEWACJE - DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, RENOWACJE ELEWACJI ZABYTKOWYCH. BIAŁYSTOK  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 20
OLEJ OPAŁOWY - REKCHEM SPÓŁKA Z O.O. SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO I OLEJU NAPĘDOWEGO. BIAŁYSTOK - BIELSK PODLASKI - WOJ. PODLASKIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 83
AUTO - NAPRAWA AUTO POMOC DROGOWA, AUTO PARKING AUTO ŻARSKI WACŁAW ŻARSKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 14
OPTYK JÓZEF MALINOWSKI. OPTYK, OKULARY KOREKCYJNE I PRZECIWSŁONECZNE. SOCZEWKI KONTAKTOWE, BADANIE WZROKU. BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58/12
AJ OKNA S.C.  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 41
PACKPOL EUGENIUSZ FIEDOROWICZ  »
Bielsk Podlaski, ul. Kryniczna 6
POL - MOT AUTO S.A. AUTORYZOWANY DEALER SKODY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Brańska 114
GABINET HEMATOLOGICZNY DR N.MED. HEMATOLOG ANDRZEJ PŁONOWSKI BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 104
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z BIAŁORUSKIM JĘZYKIEM NAUCZANIA IM. BRONISŁAWA TARASZKIEWICZA  »
Bielsk Podlaski, ul. Kopernika Mikołaja 4
KOŚCIÓŁ ZBORÓW CHRYSTUSOWYCH  »
Bielsk Podlaski, ul. Prusa Bolesława 2
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KAPITANA WŁADYSŁAWA WYSOCKIEGO  »
Bielsk Podlaski, ul. Wysockiego Władysława 6
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 IM SZARYCH SZEREGÓW  »
Bielsk Podlaski, ul. Kopernika Mikołaja 3
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI  »
Bielsk Podlaski, ul. 11 Listopada 6
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM.MARSZAŁKA J. KLEMENSA PIŁSUDSKIEGO W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Szkolna 12
ZESPÓŁ SZKÓŁ Z DNJB IM. JAROSŁAWA KOSTYCEWICZA, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 9
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Kuźnia Zdrowia - catering dietetyczny
Kuźnia zdrowia to firma oferująca Państwu...  Więcej »
Salon samochodowy Ford Ursyn Car
Firma Ursyn Car to autoryzowany salon Forda w...  Więcej »
Sprzedam tanio tytoń
Niemiecka firma z doświadczeniem w branży...  Więcej »
Tytoń do gilz ekstra jakość
Niemiecka firma z doświadczeniem w branży...  Więcej »
Profesjonalna pomoc drogowa w Poznaniu, okolicach...
Jesteśmy profesjonalną firmą zajmującą się...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15454    Liczba firm:35695
Przywiązania do firm: branże:59667, podbranże:82920, hasła:320445
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional