StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Autoszyby
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Wyszki - szczegółowe informacje
Herb gminy Wyszki

Gmina Wyszki

Charakterystyka gminy

Gmina Wyszki położona jest w północno - zachodniej części powiatu bielskiego. Jej siedzibą jest wieś Wyszki. Północną granicę gminy stanowi rzeka Narew.

Historia

Topczewo - miejscowość powstała już w średniowieczu. W czasie powstania styczniowego pod Topczewem doszło do kilku potyczek. Obecny kościół wzniesiono w latach 1926-1931.
Pulsze - nazwę miejscowości wymieniają dokumenty z XV wieku. Tutaj przyszedł na świat Karol Hryniewicki, późniejszy biskup wileński i tytularny pergeński.
Strabla - Nazwa miejscowości wywodzi się z czasów królowej Bony Sforza d'Aragona (1494-1557), która upodobała to miejsce, nazywając je "Strada bella" (piękna droga). Król Zygmunt I w XVI w. nadał ją swojemu nadwornemu lekarzowi - Janowi z Krajny, który wzniósł tu dwór i otoczył go ogrodem na wzór włoski. Następnym właścicielem Strabli został Adam Turowski, stolnik wiejski, który dopiero w 1617 r. pobudował drewniany kościółek. Ludność zamieszkująca okolice Strabli była prawosławna; a po unii została zmuszona przez fundatora do zmiany obrządku ze wschodniego na łaciński. Można przypuszczać, że w Strabli istniała cerkiew, może stała też w pobliżu obecnego kościoła. Potwierdza to inwentarz z 1612 r., który wymienia:,, nad ołtarzem wykładanym czerwonym jedwabiem zasłoniony w pół obraz moskiewski Panna Marya z Dzieciątkiem srebro a pozłota na nim zamykający się". Ikona ta obecnie znajduje się w kościele parafialnym. Sama ikona Matki Bożej malowana na desce lipowej z dwiema naprzeciwległymi, szpongami pochodzi z końca XVI w, zaś ryza z XVI w., szkoła moskiewska. W 1673r właścicielką części wsi Strabla z kościołem była stolnikowa wiska Marianna Turowska z Odbór. Następnie Strabla stała się własnością Kurzenckich z Kurzeńca w powiecie oszmańskim herbu Bogoria. W 1717r. Michał Kurzencki wstąpił do monasteru w Supraślu i w 1725 r. prawem wieczystym przekazał swoje strbelskie dobra supraskiemu monasterowi.. W 1759 r. Strabla została sprzedana Józefowi Kurzenickiemu, a następnie właścicielem dóbr strableskich został Maciej Maurycy Starzeński.

Infrastruktura

Miejscowości w gminie są w 90%. stelefonizowane i zwodociągowane. Część miejscowości posiada kanalizację sanitarną. Na potrzeby gminy wybudowano biologiczną oczyszczalnię ścieków. Przez obszar gminy przebiega droga z Łap do Brańska. W Strabli znajduje się stacja kolejowa na trasie Białystok - Czeremcha

Gospodarka

W gminie zarejestrowanych jest 175 podmiotów gospodarczych: 15 państwowych i 160 prywatnych. Jest to region o typowo rolniczym charakterze. Gospodarstwa nastawione są na produkcję mleka, mięsa, zboża i ziemniaków.

Walory turystyczne gminy

Atutem gminy jest czyste, nieskażone środowisko, natomiast szansą rozwoju regionu może być bliskość Narwiańskiego Parku Narodowego. Warunki przyrodnicze sprzyjają rozwojowi turystyki i agroturystyki zwłaszcza nad Narwią w okolicach Samułek i Strabli.

Atrakcje przyrodnicze

  • Rzeka Narew.
  • Cztery pomniki przyrody: 2 pojedyncze drzewa, 1 głaz narzutowy i 1 grupa głazów.

Szlaki turystyczne

Szlak włókniarzy - niebieski, 60km, Fasty - Dzikie - Żółtki - Choroszcz - Kościuki - Niewodnica - Tołocze - Dobrowoda - Bojary - Suraż - Zawyki - Doktorce - Strabla

Zabytki

  • Wólka Pietkowska - Kamienny dwór, styl dworkowy w duchu modernizmu, zbudowany w 1933 r.; parterowy, z portykiem kolumnowym, kryty czterospadowym dachem.
  • Strabla:
KOŚCIÓŁ barokowy, zbudowany ok. 1616 r., odbudowany z nową fasadą po 1766 r.; jednonawowy.
PAŁAC barokowo-klasycystyczny, zbudowany w latach 1780-85, dla Macieja Starzeńskiego, przebudowany w latach 1837-40 i 1860-63 (wówczas część wnętrz przekształcona w duchu neogotyku); parterowy z piętrowym ryzalitem środkowym.
PARK krajobrazowy, zbudowany po 1777 r., przekomponowany po 1860 r.
LAMUS drewniany o konstrukcji zrębowej, z 1792 r., remontowany w 1956 r.; piętrowy z podcieniami od frontu.
  • Kamienny Dwór - Letnia rezydencja wdowy po Marszałku J. K. Piłsudskim - Aleksandry (1937 r.)
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Wyszki
Mapa gminy Wyszki Gmina Bielsk Podlaski Gmina Boćki Gmina Brańsk Gmina Orla Gmina Rudka Gmina Wyszki Miasto powiatowe: Bielsk Podlaski
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Wyszki
ul. Piórkowska 2
17-132 Wyszki
tel. (0-85) 737-11-96
fax. (0-85) 737-10-89
e-mail: ug_wyszki@post.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Ryszard Perkowski
Przewodniczący Rady - Zenon Konopka

Miejscowości należące do gminy Wyszki:

Bogusze, Budlewo, Bujnowo, Falki, Filipy, Gawiny, Godzieby, Górskie, Ignatki, Kalinówka, Kamienny Dwór, Koćmiery, Kowale, Kożuszki, Krupice, Łapcie, Łubice, Łuczaje, Łyse, Malesze, Mierzwin Duży, Mierzwin Mały, Mieszuki, Moskwin, Mulawicze, Niewino Borowe, Niewino Kamieńskie, Niewino Leśne, Niewino Popławskie, Nowe Bagińskie, Nowe Warpechy, Olszanica, Osówka, Ostrówek-Kolonia, Pierzchały, Pulsze, Samułki Duże, Samułki Małe, Sasiny, Sieśki, Stacewicze, Stare Bagińskie, Stare Niewino, Stare Warpechy, Stare Zalesie, Strabla, Szczepany, Szpaki, Topczewo, Trzeszczkowo, Tworki, Wiktorzyn, Wodźki, Wólka Pietkowska, Wólka Zaleska, Wypychy, Wyszki, Zakrzewo, Zdrojki.

 Polecamy z regionu
OLEJ OPAŁOWY - REKCHEM SPÓŁKA Z O.O. SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO I OLEJU NAPĘDOWEGO. BIAŁYSTOK - BIELSK PODLASKI - WOJ. PODLASKIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 83
OPTYK JÓZEF MALINOWSKI. OPTYK, OKULARY KOREKCYJNE I PRZECIWSŁONECZNE. SOCZEWKI KONTAKTOWE, BADANIE WZROKU. BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58/12
AJ OKNA S.C.  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 41
AUTO - NAPRAWA AUTO POMOC DROGOWA, AUTO PARKING AUTO ŻARSKI WACŁAW ŻARSKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 14
PACKPOL EUGENIUSZ FIEDOROWICZ  »
Bielsk Podlaski, ul. Kryniczna 6
CENTRUM OGRODZEŃ A - Z JOLANTA PIETRZYKOWSKA  »
wieś Łubin Kościelny, BAZA SKR
STIFF L. I M. NIEWIŃSCY SP.J. DRZWI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE, OKNA PCV I DREWNIANE, BRAMY GARAŻOWE, ROLETY, ŻALUZJE BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 102
GABINET HEMATOLOGICZNY DR N.MED. HEMATOLOG ANDRZEJ PŁONOWSKI BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 104
ELEFANTO - KAIZEN S.C. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE. DYSTRYBUTOR FIRMY CAPAROL. ELEWACJE - DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, RENOWACJE ELEWACJI ZABYTKOWYCH. BIAŁYSTOK  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 20
AGFOL F.H.P. JERZY NIEWIŃSKI. PRODUCENT FOLII I OPAKOWAŃ. PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH  »
Bielsk Podlaski, ul. Rejonowa 3B
DOM OPIEKI SPOŁECZNEJ ARKA W KOŻYNIE  »
wieś Kożyno, 66
STAROSTWO POWIATOWE W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA NARODZENIA NMP  »
Bielsk Podlaski, ul. Jagiellońska 6A
URZĄD GMINY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO  »
wieś Ploski, 64
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional