StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
automega
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Turośl - szczegółowe informacje

Gmina Turośl

Charakterystyka gminy

Gmina Turośl położona jest w zachodniej części powiatu koleńskiego, na obszarze "Zielonych Płuc Polski", na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Historia

Początkowo tereny dzisiejszej gminy Turośl były zastrzeżone do wyłącznej dyspozycji książąt mazowieckich. Stąd pierwotna nazwa tej części puszczy brzmiała Zagajnica. Pierwsi osadnicy zajmowali się wytopem rudy darniowej, produkcją smoły oraz hodowlą pszczół. Wieś Turośl powstała w XVIII wieku nad rzeką Turoślanką. Była to początkowo osada leśniczego. Mieszkańcy tej miejscowości zajmowali się łowiectwem, pszczelarstwem, wytapianiem smoły, rudy darniowej i obróbką drewna. Z biegiem lat miejscowość przekształciła się w osadę rolniczą. Mieszkańcy masowo brali udział w walkach narodowowyzwoleńczych i dwóch wojnach światowych. Mieszkańcy gminy bardzo ucierpieli z powodu wyzysku gospodarczego państwa zaborczego oraz w wyniku I wojny światowej. Zła sytuacja ekonomiczna Kurpiów spowodowała akcje protestacyjne, które miały miejsce w Turośli, Nowej Rudzie, Cieciorach. Ich efektem był słynny marsz Kurpiów na Kolno w 1924 roku, zakończony pomimo licznych represji częściowym sukcesem.

Gospodarka

Mieszkańcy regionu utrzymują się głównie z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych. W gminie Turośl realizowany jest Projekt Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Mlecznych. Akcja była prowadzona pod patronatem rządów Polski i Holandii. Celem "Projektu" jest stworzenie i upowszechnienie specjalistycznych gospodarstw mlecznych. W gminie Turośl funkcjonuje 150 podmiotów gospodarczych, z których 12 należy do publicznego sektora własności, pozostałe 138 znajdują się w rękach prywatnych. Na terenie miasta dominują niewielkie zakłady usługowo - handlowe.

Kultura, rozrywka, sport

Promocją kultury zajmuje się znajdujący się w zabytkowym spichlerzu Gminny Ośrodek Kultury, mieszcząca się w zabytkowym wiatraku Izba Regionalna oraz Biblioteka Publiczna. Ich rola polega na organizacji różnego typu imprez o zasięgu gminnym, promocja lokalnego folkloru i rękodzieła ludowego oraz organizowanie amatorskich wycieczek.

Walory turystyczne gminy

Do wypoczynku na terenie gminy zachęcają malownicze krajobrazy i obfitujące w runo kompleksy leśne. Przyjeżdżający może skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku. Gmina ma dogodne warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki. Atrakcyjność wypoczynku podnoszą podtrzymywane do dziś tradycje ludowe, obrzędy i słyszana na co dzień gwara. Pod względem turystycznym najbardziej atrakcyjne są na terenie gminy tereny położone nad rzeką Pisą, rejon jeziora Łacha i rezerwat przyrody "Ciemny Kąt". Na terenie gminy dynamicznie rozwija się agroturystyka, istnieje również nad rzeką Pisą Ośrodek Sportowo - Rekreacyjny z zalewem, przystanią kajakową, polem namiotowym, boiskiem sportowym, kortami tenisowymi i małą gastronomią.

Atrakcje przyrodnicze

 • Rzeka Pisa wraz z jej dopływem Turoślanką.
 • Jezioro Łacha.
 • Graniczące z gruntami gminy jezioro Serafin.
 • Ciemny Kąt - rezerwat przyrody typu leśnego, utworzony w 1984 roku, w celu zachowania w naturalnym stanie zbiorowisk leśnych i drzewostanów naturalnego pochodzenia charakterystycznego dla Puszczy Kurpiowskiej.

Szlaki turystyczne

 1. Szlak kajakowy po rzece Pisie.
 2. Szlaki piesze i rowerowe po najbardziej atrakcyjnych zakątkach gminy:
  • Trzcińskie - Popiołki - Leman - Łacha - Kozioł.
  • Kozioł - Ptaki - Turośl - Krusza - Charubin - Nowogród.
  • Leman - Nowa Ruda - Turośl.

Zabytki

 • Izba Regionalna w Turośli - mieści się w zabytkowym wiatraku, eksponaty w nim znajdujące się prezentują eksponaty związane z historią i życiem Kurpiów.
 • Krusza - zabytkowe kapliczki.
 • Charubin, Krusza - przydrorzne krzyże.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Turośl
Mapa gminy Turośl Gmina Grabowo Gmina Kolno Gmina Mały Płock Gmina Stawiski Gmina Turośl Miasto powiatowe: Kolno
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Turośl
ul. Jana Pawła II 49
18-525 Turośl
tel. (0-86) 278-63-33
fax. (0-86) 278-61-49
e-mail: ug.turosl@lomza.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Piotr Niedbała
Przewodniczący Rady - Sławomir Milewski

Miejscowości należące do gminy Turośl:

Adamusy, Charubin, Charubiny, Cieciory, Cieloszka, Dudy Nadrzeczne, Krusza, Ksebki, Leman, Łacha, Nowa Ruda, Popiołki, Potasie, Ptaki, Pudełko, Pupki, Samule, Szablaki, Trzcińskie, Turośl, Turośl, Wanacja, Zimna.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Audi A6 S-line 2005 NISKI PRZEBIEG I właściciel w...
Oferuję do sprzedaży samochód osobowy AUDI A6...  Więcej »
Tanie strony www - już za 300zł
Jeżeli chcesz mieć dobrą stronę internetową, ale...  Więcej »
Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny...
Przychodnia diagnostyczno-konsultacyjna Magdalena...  Więcej »
Kocięta tonkijskie z hodowli DobryTon Pl
Miło nam poinformować, że 23 maja 2017 r w naszej...  Więcej »
Kupujemy Zadłużone Spółki tel. 601-685-195
Jesteśmy postrzegani na rynku obrotu spółkami...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15431    Liczba firm:34550
Przywiązania do firm: branże:57784, podbranże:80728, hasła:315572
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2017
Valid HTML 4.01 Transitional