StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Konar
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Suwałki - szczegółowe informacje
Herb gminy Suwałki

Gmina Suwałki

Charakterystyka gminy

Gmina Suwałki okala miasto Suwałki. Teren gminy znajduje się w granicach dwóch jednostek fizyczno-geograficznych: Pojezierza Suwalskiego oraz Równiny Augustowskiej. Jedna z największych miejscowości gminy wieś Krzywe jest siedzibą Wigierskiego Parku Narodowego. Formami rzeźby urozmaicającymi powierzchnię są ciągi pagórków i wzgórz moren czołowych akumulacyjnych i spiętrzonych oraz obniżenia wytopiskowe z takimi formami jak: kemy i moreny martwego lodu w dnie. Bardzo charakterystycznymi formami rozcinającymi zarówno równinę sandrową jak i wysoczyznę morenową są rynny subglacjalne i doliny rzeczne, często o założeniach rynnowych.

Historia

W okresie I wojny światowej Suwalszczyzna znalazła się pod długotrwałą okupacją niemiecką, po wojnie o te ziemie spierali się Polacy z Litwinami. W czasie II wojny światowej funkcjonowało na tym obszarze wiele organizacji niepodległościowych (partyzantka AK, WiN, oddziały litewskie "Dainava"). Po wojnie nastał okres stagnacji. Dopiero w latach 70 - tych nastąpiło pewne ożywienie gospodarki. Powstały nowe zakłady przemysłowe zatrudniające miejscową ludność. Duża ich część zbankrutowała w latach 90. w wyniku przejścia na gospodarkę wolnorynkową. Od 1975 roku gmina Suwałki znalazła się w granicach województwa suwalskiego z siedzibą w Suwałkach, w 1998 r. w wyniku reformy administracyjnej weszła w skład nowoutworzonego powiatu suwalskiego.
W gminie Suwałki zarejestrowanych jest 675 podmiotów gospodarczych, z czego 10 należy do publicznego sektora własności a 665 do prywatnego. Są to głównie zakłady produkcyjno - usługowe zajmujące się stolarką, mechaniką pojazdową, produkcją materiałów budowlanych, instalacji wodno - kanalizacyjnych. Większość zakładów mieści się w Starym Folwarku, Gawrych Rudzie i Płocicznie. Rolnicy zajmują się głównie uprawą zbóż i ziemniaków, natomiast produkcja warzyw i truskawek prowadzona jest na niewielką skalę. Przyszłość gminy należy upatrywać w rozwoju sektora turystyki w oparciu o liczne walory przyrodnicze i architektoniczne.

Walory turystyczne gminy

Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach - mieści się on na naturalnym wzgórzu zajmującym część środkową półwyspu nad Jeziorem Wigry. Często spotykają się w nim głowy państw i uczestnicy licznych konferencji. Do jego popularyzacji przyczyniła się wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku.
Rejs statkiem wycieczkowym - na tym statku papież Jan Paweł II odbył kilkugodzinny rejs po jeziorze Wigry. Obecnie jest on udostępniony dla turystów i stanowi jedną z największych atrakcji regionu.
Kolej wąskotorowa w Płocicznie - obecnie wykorzystywany jest 15-kilometrowy odcinek kolejki do miejscowości Krusznik. Planowane jest uruchomienie dalszych kilkunastu kilometrów trasy.
Zespół Dworsko-Ogrodowy w Hucie - jest interesującym obiektem. W jego skład wchodzi dwór z połowy XIX w., ruiny murowanej bramy wjazdowej z końca XVIII w. oraz pozostałości parku dworskiego.
Żyliny - drewniany kościół i drewnianą dzwonnice z poczatku XX w.
Osinki i Osowa - jaćwieskie grodziska i cmentarzyska kurhanowe z III-V w. n. e.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Suwałki
Mapa gminy Suwałki Gmina Bakałarzewo Gmina Filipów Gmina Jeleniewo Gmina Przerośl Gmina Raczki Gmina Rutka-Tartak Gmina Suwałki Gmina Szypliszki Gmina Wiżajny Miasto powiatowe: Suwałki
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Suwałki
ul. Kościuszki 71
16-400 Suwałki
tel. (0-87) 566-21-36
fax. (0-87) 566-21-36

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Tadeusz Chołko
Przewodniczący Rady - Bogdan Boguszewski

Miejscowości należące do gminy Suwałki:

Biała Woda, Białe, Bobrowisko, Burdyniszki, Cimochowizna, Czarnakowizna, Czerwony Folwark, Dubowo Drugie, Dubowo Pierwsze, Gawrych Ruda, Gielniewo, Huta, Korkliny, Korobiec, Krzywe, Kuków, Kuków-Folwark, Leszczewek, Leszczewo Lipniak, Magdalenowo Mała Huta, Mały Bród, Niemcowizna, Nowa Turówka, Nowa Wieś, Nowe Kropiwne, Nowy Bród, Okunowiec, Osinki, Osowa, Piertanie, Płociczno, Płociczno-Osiedle, Poddubówek, Potasznia, Przebród, Słupie, Sobolewo, Stara Turówka, Stare Kropiwne, Stary Bród, Stary Folwark, Taciewo, Tartak, Trzciane, Wasilczyki, Wasilczyki, Wiatrołuża Pierwsza, Wigry, Wychodne, Zielone Drugie, Zielone Kamedulskie, Zielone Pierwsze, Żyliny.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional