StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
TRANSPORT CIĘŻAROWY
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Stawiski - szczegółowe informacje
Herb gminy Stawiski

Gmina Stawiski

Charakterystyka gminy

Gmina Stawiski położona jest we wschodniej części powiatu koleńskiego, na "Obszarze Zielonych Płuc Polski". Pod względem geograficznym tereny te znajdują się na Wysoczyźnie Koleńskiej. Siedziba gminy, miasto Stawiski leży nad rzeką Dzierzbą (dopływ Pisy). Przez gminę przebiega drodze krajowej nr 61 Warszawa - Łomża - Ostrołęka - Grajewo - Augustów.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości Stawiski pochodzą z 1426 roku. Osada funkcjonowała wówczas jako wieś prywatna. Nazwa Stawiski pochodzi najprawdopodobniej od dużej ilości znajdujących się tu stawów. Pod koniec XVII wieku ówczesny właściciel dóbr Fortunat Zamoyski postarał się, by nadano miejscowości prawo miejskie. W tym czasie przejściowo nazywano miejscowość od imienia fundatora Fortunatowem. Nazwa ta nie weszła do powszechnego użytku i szybko powrócono do wcześniejszej. Po rozbiorach miasto na krótko przeszło w ręce pruskie, natomiast po pokoju w Tylży znalazło się w Cesarstwie Rosyjskim. Na początku XIX wieku uruchomiono w Stawiskach manufakturę sukienniczą, garbarnię i farbiarnię. W latach 1871 - 1919 miejscowość była pozbawiona praw miejskich. W czasie II wojny światowej istniało na terenie miasta getto żydowskie.

Infrastruktura

W Stawiskach z zbiorczej sieci wodociągowej korzysta 1,6 tys. mieszkańców (65%), natomiast z kanalizacyjnej 1,5 tys. (58,8%). Miejscowość jest całkowicie stelefonizowana. Posiada biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 500 m3/dobę.

Gospodarka

Mieszkańcy gminy utrzymują się głównie z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Rolnicy zajmują się hodowlą bydła mlecznego, żywca wieprzowego i wołowego, uprawą ziemniaków przemysłowych oraz zbóż na paszę. Siedziba gminy, miejscowość Stawiski jest lokalnyn centrum handlowo - usługowym. W gminie funkcjonuje 373 podmiotów gospodarczych, z których 19 należy do publicznego sektora własności, pozostałe 354 znajdują się w rękach prywatnych. Na terenie gminy dominują niewielkie zakłady usługowo - handlowe. W gminie rozwija się przetwórstwo produktów rolnych (mieszalnia pasz, masarnie, piekarnie). Największy zakład przemysłowy produkuje kabiny do ciągników rolniczych, część z nich jest eksportowana za granicę, również na zachód.

Kultura, rozrywka, sport

Szerzeniem kultury zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury, w skład którego wchodzi Biblioteka Publiczna i jej filie znajdujące się w Porytem Wlościańskiem i Romanach. Jednym z jego zadań jest organizacja różnego typu imprez o zasięgu gminnym. W GOK - u odbywają się m.in. Walentynki, Dzień Dziecka, Powitanie lata, Święto Niepodległości, Mikołajki. W Gminnym Ośrodku Kultury odbywają się również pokazy osiągnięć sekcji: tanecznej, szachowej, muzycznej, teatralnej oraz spotkania czytelnicze w bibliotekach oraz spotkania świetlicowe. Poza tym Urząd Gminy i miasta organizuje w ostatnią niedzielę sierpnia Obchody Dni Stawisk oraz w drugą niedzielę lipca piknik nad zalewem. Na terenie gminy działa 1 przedszkole miejskie, 9 szkół podstawowych, gimnazjum oraz Zespół Szkół Zawodowych.

Walory turystyczne gminy

W gminie Stawiski przyjeżdżający może odpocząć nad pięciohektarowym zalewem, wody którego należą do I klasy czystości. Teren nad zalewem otoczony jest kompleksami leśnymi. W miejscu tym odpoczywają mieszkańcy miasta i sąsiednich gmin. Inną atrakcja dla turystów jest również rezerwat przyrody "Dzierzba", w którym szczęśliwcy mogą spotkać bobry.

Atrakcje przyrodnicze

Dzierzbia - rezerwat przyrody, o pow.40 ha położony w rejonie Sokolichy, w którym osiedliły się bobry.

Zabytki

  • Późnobarokowy kościół i klasztor Franciszkanów z lat 1788-1818, wieże nadbudowane w XX w.).
  • Zespół klasycystyczny zajazdu pocztowego z 1928 roku.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Stawiski
Mapa gminy Stawiski Gmina Grabowo Gmina Kolno Gmina Mały Płock Gmina Stawiski Gmina Turośl Miasto powiatowe: Kolno
 Informacje ogólne
Urząd Miejski Stawiski
Pl. Wolności 13
18-520 Stawisk
tel. (0-86) 278-55-82
fax. (0-86) 278-55-33
e-mail: umstawiski@hi.pl

Władze samorządowe

Burmistrz - Marek Waszkiewicz
Przewodniczący Rady - Marek Sobociński

Miejscowości należące do gminy Stawiski:

Barzykowo, Budy Poryckie, Budy Stawiskie, Budziski, Cedry, Chmielewo, Cwaliny, Dąbrowa, Dzierzbia, Dzięgiele, Grabówek, Hipolitowo, Ignacewo, Jewilin, Jurzec Szlachecki, Jurzec Włościański, Karwowo, Kuczyny, Lisy, Łojewek, Michny, Mieczki Sucholaszczki, Miesiołki, Poryte Małe, Poryte Szlacheckie, Poryte Włościańskie, Ramoty, Rogale, Romany, Rostki, Skroda Mała, Sokoły, Stawiski, Tafiły, Wilczewo, Wysokie Duże, Wysokie Małe, Zabiele, Zaborowo, Zalesie, Żelazki.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional