StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Get Flash
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Rutka-Tartak - szczegółowe informacje
Herb gminy Rutka-Tartak

Gmina Rutka-Tartak

Charakterystyka gminy

Gmina Rutka - Tartak położona jest w północnej części powiatu Suwałki, na obszarze Pojezierza Wschodniosuwalskiego, w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Od północnego - wschodu gmina graniczy z Litwą. Największą atrakcją tego terenu jest polodowcowy krajobraz z jeziorami: Pobondzie, Potopy, i Białe oraz z głębokimi i rozległymi dolinami Potopki i Szeszupy. Wieś Rutka - Tartak powstała w 1874 roku w wyniku połączenia dwóch miejscowości Rutka i Tartak.
Tereny dzisiejszej gminy Rutka - Tartak leżały początkowo w kręgu oddziaływania kultury litewskiej i jaćwieskiej w centrum Puszczy Mereckiej. Od 1422 roku znalazły się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pierwsi osadnicy byli drwalami, osocznikami, bartnikami, smolarzami lub rudnikami. Gmina Rutka Tartak powstała po raz pierwszy w 1973, po trzech latach została włączona do sąsiedniej gminy Wiżajny. Reaktywowano ją w roku 1984 istnieje do dziś.
Część gminy jest zwodociągowana a wieś Rutka - Tartak posiada kanalzację sanitarną. W gminie działa mechaniczno - biologiczna oczyszczalnia ścieków z reaktorem typu Hydrocentrum o przepustowości 150 m3/dobę z punktem zlewnym, odbiera ona ścieki z kolektora sanitarnego dla miejscowości Rutka - Tartak. W przyszłości odbierać będzie ścieki z planowanych do budowy kolektorów sanitarnych
Jest to typowo rolnicza gmina. Grunty orne przeznaczono pod uprawę zbóż oraz pod uprawę ziemniaków i roślin pastewnych. W gminie nie uprawia się roślin przemysłowych. W gminie Rutka - Tartak funkcjonuje 375 podmiotów gospodarczych, 7 z nich należy do publicznego sektora własności, reszta stanowi własność prywatną.
W gminie Rutka - Tartak są doskonałe warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki. Urozmaicona rzeźba terenu umożliwia uprawianie różnych form turystyki, w szczególności pieszej, rowerowej i wodnej. Turysta może przenocować w kwaterach prywatnych albo na polach namiotowych.

Walory turystyczne gminy

Rutka - Tartak:
  1. Zabytkowy młyn wodny z 1926 r, (obecnie elektryczny).
  2. Na cmentarzu obelisk poświęcony pamięci okolicznej ludności zamordowanej przez Niemców podczas II wojny.
  3. We wsi kościół z lat 80-tych XX w. o kształcie łodzi - arki.
Rowale - Punkt widokowy, z którego obejrzeć można piękny krajobraz.
W 2002 r gmina zaczęła przygotowywać wstępny projekt zadania p.t. Wakacyjna Wioska Bałtów w miejscowości Pobondzie nad jeziorem Pobondzie. Założeniem przedsięwzięcia jest wykorzystanie go jako centrum edukacyjnego, rekreacyjnego oraz punktu węzłowego dla tras turystycznych pieszych i rowerowych, a także dalszych wycieczek.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Rutka-Tartak
Mapa gminy Rutka-Tartak Gmina Bakałarzewo Gmina Filipów Gmina Jeleniewo Gmina Przerośl Gmina Raczki Gmina Rutka-Tartak Gmina Suwałki Gmina Szypliszki Gmina Wiżajny Miasto powiatowe: Suwałki
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Rutka-Tartak
ul. 3-go Maja 13
16-406 Rutka-Tartak
tel. (0-87) 568-72-54
e-mail: ug_rutka_tartak@pro.onet.pl
fax. (0-87) 568-72-55

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Jan Racis
Przewodniczący Rady - Andrzej Anuszkiewicz

Miejscowości należące do gminy Rutka-Tartak:

Baranowo, Bondziszki, Ejszeryszki, Folusz, Ignatowizna, Jałowo, Jasionowo, Kadaryszki, Krejwiany, Kupowo, Lizdejki, Michałówka, Olszanka, Pobondzie, Postawele, Poszeszupie, Poszeszupie-Folwark, Potopy, Rowele, Rutka-Tartak, Sikorowizna, Smolnica, Trzcianka, Wierzbiszki.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional