StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Autoszyby
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Rudka - szczegółowe informacje

Gmina Rudka

Charakterystyka gminy

Gmina Rudka położona jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego, na trasie Brańsk - Ciechanowiec. Siedzibą gminy jest wieś Rudka oddalona o 7km. od Brańska. Pod względem geograficznym gmina leży na terenie Wysoczyzny Bielskiej.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości Rudka pochodzą z 1434 roku. Wówczas to owe ziemie należały do rodu Korczewskich. W późniejszych latach trafiały kolejno do: Chlebowiczów, Kiszków, Ossolińskich, Potockich. Do rozwoju regionu najbardziej przysłużyli się Ossoliń-scy. Rozbudowali oni miejscowość, budując w niej kościół i pałac, uzyskali też trzykrotnie przywileje dla osady na organizację targów i jarmarków. Po trzecim rozbiorze, Rudka znala-zła się w zaborze pruskim a po pokoju w Tylży przeszła w ręce Imperium Rosyjskiego. W miejscowości mieszkali głównie katolicy, przedstawiciele innych wyznań nie odgrywali dużej roli.
Rosyjska reforma uwłaszczeniowa z 1861 roku doprowadziła do buntów chłopskich, którzy domagali się natychmiastowego zniesienia pańszczyzny i oddania im użytkowanych gruntów na własność. Wystąpienia stłumiono. W tym samym czasie Rudka stała się siedzibą władz gminnych. Okoliczni chłopi brali udział w powstaniu styczniowym, za co niektórych ukarano zsyłając w głąb Rosji. W 1865 roku chłopów w Rudce uwłaszczono gruntami o powierzchni ponad 750 ha oraz ustanowiono serwitut pastwiskowy. Pod koniec XIX wieku w okolicznych lasach powstały osady przemysłowe: smolarnie, terpentyniarnie itp. W okresie międzywojen-nym Rudka znowu stała się siedzibą gminy. W trakcie II wojny światowej sowieci urządzili we wsi lotnisko, a majątek należący do rodu Potockich upaństwowiono. Po wojnie na mocy dekretu PKWN o reformie rolnej, ziemię i las przejął państwowy zakład rolny. W maju 1960r. pożar zniszczył znaczą część miejscowości. W latach 1953-1976 Rudka była siedzibą gminy i gromady. Potem wchodziła w skład gminy Brańsk. W 1992r. Rudka ponownie została ośrod-kiem gminnym.

Infrastruktura

Droga krajowa nr 681, przebiegająca przez teren gminy, jest najkrótszą trasą łączącą centrum kraju z Białowieskim Parkiem Narodowym. Pozostałe drogi powiatowe i gminne umożliwiają dojazd do wszystkich miejscowości, znajdujących się na terenie gminy. Gmina jest w 100% zwodociągowana, a siedziba gminy, Rudka, całkowicie skanalizowana. Gmina posiada nowo-czesną oczyszczalnię ścieków. Wszystkie miejscowości wchodzące w skład gminy są podłą-czone do nowoczesnej centrali telefonicznej.

Gospodarka

W gminie Rudka są zarejestrowane 92 podmioty gospodarcze, w tym 12 z publicznego sekto-ra własności a 80 z prywatnego. Największym zakładem pracy na terenie gminy jest Nadle-śnictwo Rudka. Pracuje w nim około 100 osób. Nadleśnictwo zarządza lasami państwowymi znajdującymi się na obszarze 15.000 ha.

Kultura, rozrywka, sport

Funkcjonujący Zespół Szkół Rolniczych mieści się w barokowym pałacu z 1763r., położo-nym w pięknym zabytkowym parku. Zespół Szkół Rolniczych im. księdza Kluka w Rudce, w którym kształci się pół tysiąca młodzieży, swoim wpływem wykracza poza ramy gminy i po-wiatu. Szkoła prowadzi swój internat na 150 miejsc, z pełnym zapleczem żywieniowym. W internacie młodzież mieszkająca w pokojach 1-2-osobowych korzysta z pracowni kompute-rowej, siłowni, studia nagrań z radiowęzłem, sklepiku, klubo-kawiarni. Do dyspozycji mło-dzieży są obiekty sportowe w postaci boisk do piłki ręcznej, kortów i nowo wybudowanej hali sportowej. Szkoła jest atrakcyjna dla młodych ludzi z Brańska, Ciechanowca, Szepietowa i innych miejscowości. Absolwenci mają szansę dalszej nauki na studiach wyższych.

Walory turystyczne gminy

Niekwestionowanym walorem przyrodniczym gminy jest kompleks lasów iglasto - liścia-stych, obejmujący obszar 2.810 ha. Znajdują się w nim m.in.: rezerwaty przyrody, stanowiska chronionych roślin i zwierząt, skupiska dębów w wieku od 150 do 500 lat, stanowiska bobrów oraz ptaków chronionych (orła bielika, orła krzykliwego, bociana czarnego), rezerwat leśny "Koryciny" z zachowanym starodrzewem dębowym a znajdujące się na tym obszarze zbiorni-ki wodne i rzeka Nurzec zachęcają do wędkarstwa i korzystania z naturalnych kąpielisk

Atrakcje przyrodnicze

  • Kompleks lasów iglasto - liściastych.
  • rezerwat leśny "Koryciny" z zachowanym starodrzewem dębowym
  • Stawy wodne i rzeka Nurzec.

Zabytki

  • KOŚCIÓŁ barokowy, zbudowany w latach 1753-59, fundacji Kazimierza Ossoliń-skiego, remontowany w 1928 i ok. 1960 r.; jednonawowy z wieżą frontową.
  • PAŁAC pierwotnie barokowy, zbudowany w latach 1763-64, dla Aleksandra Ossoliń-skiego, rozbudowany w duchu neobaroku między 1913 a 1914, arch. Jan Heurich Mł., dla Janiny Potockiej, częściowo rozebrany w latach 1936-39, rekonstruowany między 1965 a 1970; piętrowy z wyższym pseudoryzalitem i alkierzami.
  • Nowy PAŁAC, zbudowany ok. 1930 r.. Oranżeria, z 2. poł. XVIII w. Oficyna, z 1. poł. XIX w.
  • LAMUS drewniany o konstrukcji zrębowej, zapewne z 2. poł. XIX w.
  • PARK krajobrazowy, zbudowany w 1763 r., przekomponowany po 1913 r.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Rudka
Mapa gminy Rudka Gmina Bielsk Podlaski Gmina Boćki Gmina Brańsk Gmina Orla Gmina Rudka Gmina Wyszki Miasto powiatowe: Bielsk Podlaski
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Rudka
ul. Brańska 13
17-123 Rudka
tel. (0-85) 739-40-35
fax. (0-85) 739-40-12

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Andrzej Anusiewicz
Przewodniczący Rady - Bogdan Kresso

Miejscowości należące do gminy Rudka:

Józefin, Karp, Koce Borowe, Niemyje-Jarnąty, Niemyje-Skłody, Niemyje Stare, Niemyje-Ząbki, Nowe Niemyje, Rudka.

 Polecamy z regionu
OLEJ OPAŁOWY - REKCHEM SPÓŁKA Z O.O. SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO I OLEJU NAPĘDOWEGO. BIAŁYSTOK - BIELSK PODLASKI - WOJ. PODLASKIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 83
OPTYK JÓZEF MALINOWSKI. OPTYK, OKULARY KOREKCYJNE I PRZECIWSŁONECZNE. SOCZEWKI KONTAKTOWE, BADANIE WZROKU. BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58/12
AJ OKNA S.C.  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 41
AUTO - NAPRAWA AUTO POMOC DROGOWA, AUTO PARKING AUTO ŻARSKI WACŁAW ŻARSKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 14
PACKPOL EUGENIUSZ FIEDOROWICZ  »
Bielsk Podlaski, ul. Kryniczna 6
CENTRUM OGRODZEŃ A - Z JOLANTA PIETRZYKOWSKA  »
wieś Łubin Kościelny, BAZA SKR
STIFF L. I M. NIEWIŃSCY SP.J. DRZWI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE, OKNA PCV I DREWNIANE, BRAMY GARAŻOWE, ROLETY, ŻALUZJE BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 102
GABINET HEMATOLOGICZNY DR N.MED. HEMATOLOG ANDRZEJ PŁONOWSKI BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 104
ELEFANTO - KAIZEN S.C. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE. DYSTRYBUTOR FIRMY CAPAROL. ELEWACJE - DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, RENOWACJE ELEWACJI ZABYTKOWYCH. BIAŁYSTOK  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 20
AGFOL F.H.P. JERZY NIEWIŃSKI. PRODUCENT FOLII I OPAKOWAŃ. PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH  »
Bielsk Podlaski, ul. Rejonowa 3B
DOM OPIEKI SPOŁECZNEJ ARKA W KOŻYNIE  »
wieś Kożyno, 66
STAROSTWO POWIATOWE W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA NARODZENIA NMP  »
Bielsk Podlaski, ul. Jagiellońska 6A
URZĄD GMINY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO  »
wieś Ploski, 64
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional