StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Telemarka 1
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Orla - szczegółowe informacje

Gmina Orla

Charakterystyka gminy

Gmina Orla leży we wschodniej części powiatu bielskiego, na skraju Puszczy Białowieskiej, na obszarze "Zielonych Płuc Polski". Przez gminę biegną szlaki komunikacyjne, droga krajowa do granicy państwa w Połowcach, droga wojewódzka do Białowieży oraz liczne drogi powiatowe i gminne. Przez region przepływają dwie rzeki Orlanka i Biała. Wbrew obiegowym opiniom o Orli jako o biednej gminie, są tutaj także skarby. Pierwszym z nich jest woda, która - jak wynika z badań prowadzonych przez specjalistów - jest najlepsza w województwie i doskonale nadaje się do wyrobu napojów, wód mineralnych oraz do przetwórstwa rolno-spożywczego. Drugim bogactem gminy są złoża gliny wysokiej jakości, znakomicie nadającej się do produkcji materiałów budowlanych. Ponad 60-hektarowe pokłady tego surowca zapewniają potencjalnym inwestorom opłacalność inwestycji.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z lat 1525 i 1529. W dokumentach z tego okresu wspomniano o fundacji cerkwi i istniejącym już dworze marszałka hospodarskiego Michała Bohusza Bohowitynowicza. Po jego śmierci wraz z ręką córki Hanny dobra przeszły w posiadanie Stanisława Tęczyńskiego, starosty bełżskiego, a późniejszego wojewody krakowskiego. Z kolei w 1558 r. córka Tęczyńskich - Katarzyna wniosła te dobra księciu słuckiemu Jerzemu Olelkowiczowi. W 1585 r. w posiadanie Orli weszli Radziwiłłowie. W 1634 roku osada otrzymała pierwszy przywilej miejski. W późniejszych latach był on odnawiany i poszerzany. Orla wraz z przywilejami otrzymała herb Radziwiłłów. W trakcie potopu szwedzkiego ziemie orlańskie przeszły w ręce Bogusława Radziwiłła, później trafiały w zastaw kolejno do Benedykta Pawła Sapiehy, Jakuba Henryka Fleminga i Józefa Sapiehy. W trakcie wojny północnej dobra poważnie ucierpiały na skutek najazdów podkanclerzego litewskiego Stanisława Szczuki.
Sprowadzeni prawdopodobnie już przez Radziwiłłów Żydzi zdominowali osadę w XVIII wieku. Ich hegemonia była widoczna zarówno pod względem gospodarczym, jak i narodowościowo-wyznaniowym. To tutaj w 1654 r. przy ul. Narewskiej mieszkali pierwsi w ziemi bielskiej znani z imienia cyrulicy Jakub i Symcha i pierwszy introligator - Efraim. W 1655r. mieszkało tu 540 Żydów. Na 261 domów, 90 było żydowskich. Dzierżawili karczmy, mieli własne browary i słodownie. Na początku XIX wieku 70% mieszkańców stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. Ich supremacja była widoczna do 1942 roku, kiedy to Niemcy zgładzili wszystkich Żydów z tego terenu w Treblince.
W XVIII wieku dobra należały do rodu Branickich. W 1808 roku przeszły ponownie w ręce dawnych właścicieli czyli Radziwiłłów. Taki stan nie trwał długo, bowiem kilkadziesiąt lat później przejął je były administrator tych ziem Wittgenstein. W 1852r. car Mikołaj I potwierdził status miejski Orli i zaliczył ją do tzw. miasteczek nadetatowych. W latach 1861-1915 miejscowość była ośrodkiem gminnym. W latach 1895-1896 przez ziemie orlańskie biegła linia kolejowa Bielsk-Białowieża. W czasie I wojny światowej wielu mieszkańców Orli i okolic uciekła w głąb Rosji przed wojskami niemieckimi. Po wojnie nie wszyscy jednak zdołali powrócić.
W 1921r. Orla utraciła prawo miejskie i uzyskała status osady. W okresie międzywojennym największym zakładem była żydowska kaflarnia Wajnsztajnów. W 1938r. w wielki pożar strawił ponad 550 budynków w osadzie.

Gospodarka

Gmina ma typowo rolniczy charakter. Posiada zróżnicowane jakościowo gleby. Dominują na tym obszarze gospodarstwa indywidualne. Kilka z nich specjalizuje się w produkcji mleka i produkcji roślinnej. Jest również kilka gospodarstw wytwarzających żywność ekologiczną.
W gminie funkcjonuje 169 podmiotów gospodarczych, z czego 9 należy do publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych. Władze gminy chcą zachęcić inwestorów różnego rodzaju ulgami, najczystszymi w województwie wodami, które można wykorzystywać do produkcji wód mineralnych, napojów oraz na potrzeby przemysłu rolno - spożywczego oraz pokładami wysokogatunkowej gliny.

Atrakcje przyrodnicze

  • Bliskość Białowieskiego Parku Narodowego.
  • Dwie rzeki: Orlanka i Biała oraz ich mokradła

Zabytki

Orla
  • Cerkiew pw. Św. Michała Archanioła z 1797r.,
  • Cmentarz prawosławny z cerkwią cmentarną pw. Św. Św. Cyryla i Metodego z ok. 1870r. z częściowo zachowaną polichromią,
  • synagoga z XVII w. i szczątki cmentarza żydowskiego.
Szczyty Dzięciołowo
  • Cerkiew pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela z 1785r. fundacji Jana Węgierskiego. Wewnątrz cerkwi obrazy autorstwa malarza nadwornego Jana Klemensa Branickiego - Jana Mirysa.;
  • kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1758r., pierwotnie przeznaczona dla otoczenia pałacu Branickich w Białymstoku.
Szczyty Nowodwory
  • Drewniany dwór z I połowy XIX w.
  • Spichlerz z II połowy XIX w.
Wólka Wygonowska
  • cerkiew pw. Św. Michała z I połowy XX w.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Orla
Mapa gminy Orla Gmina Bielsk Podlaski Gmina Boćki Gmina Brańsk Gmina Orla Gmina Rudka Gmina Wyszki Miasto powiatowe: Bielsk Podlaski
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Orla
ul. Mickiewicza 3
17-106 Orla
tel. (0-85) 739-20-46
fax. (0-85) 739-20-46 wew. 21
www.orla.pl
e-mail: ug@orla.wp.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Jan Dobosz
Przewodniczący Rady - Irena Rengajło

Miejscowości należące do gminy Orla:

Antonowo, Baranowce, Czechy Zabłotne, Dydule, Gredele, Gregorowce, Koszele, Koszki, Kruhłe, Krywiatycze, Malinniki, Malinniki-Kolonia, Mikłasze, Moskiewce, Oleksze, Orla, Paszkowszczyzna, Pawlinowo, Reduty, Spiczki, Szczyty-Dzięciołowo, Szczyty-Nowodwory, Szernie, Topczykały, Wólka, Wólka Wygonowska.

 Polecamy z regionu
OLEJ OPAŁOWY - REKCHEM SPÓŁKA Z O.O. SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO I OLEJU NAPĘDOWEGO. BIAŁYSTOK - BIELSK PODLASKI - WOJ. PODLASKIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 83
OPTYK JÓZEF MALINOWSKI. OPTYK, OKULARY KOREKCYJNE I PRZECIWSŁONECZNE. SOCZEWKI KONTAKTOWE, BADANIE WZROKU. BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58/12
AJ OKNA S.C.  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 41
AUTO - NAPRAWA AUTO POMOC DROGOWA, AUTO PARKING AUTO ŻARSKI WACŁAW ŻARSKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 14
PACKPOL EUGENIUSZ FIEDOROWICZ  »
Bielsk Podlaski, ul. Kryniczna 6
CENTRUM OGRODZEŃ A - Z JOLANTA PIETRZYKOWSKA  »
wieś Łubin Kościelny, BAZA SKR
STIFF L. I M. NIEWIŃSCY SP.J. DRZWI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE, OKNA PCV I DREWNIANE, BRAMY GARAŻOWE, ROLETY, ŻALUZJE BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 102
GABINET HEMATOLOGICZNY DR N.MED. HEMATOLOG ANDRZEJ PŁONOWSKI BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 104
ELEFANTO - KAIZEN S.C. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE. DYSTRYBUTOR FIRMY CAPAROL. ELEWACJE - DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, RENOWACJE ELEWACJI ZABYTKOWYCH. BIAŁYSTOK  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 20
AGFOL F.H.P. JERZY NIEWIŃSKI. PRODUCENT FOLII I OPAKOWAŃ. PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH  »
Bielsk Podlaski, ul. Rejonowa 3B
DOM OPIEKI SPOŁECZNEJ ARKA W KOŻYNIE  »
wieś Kożyno, 66
STAROSTWO POWIATOWE W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA NARODZENIA NMP  »
Bielsk Podlaski, ul. Jagiellońska 6A
URZĄD GMINY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO  »
wieś Ploski, 64
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional