StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Laboratorium Diagnostyczne
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Nurzec-Stacja - szczegółowe informacje

Gmina Nurzec-Stacja

Charakterystyka gminy

Gmina Nurzec Stacja położona jest w północno - wschodniej części powiatu Siemiatycze, pod względem geograficznym leży w obrębie Wyżyny Drohiczyńskiej. Dużą część terenu gminy porasta Puszcza Mielnicka.

Historia

Ziemie należące do gminy Nurzec Stacja ma charakter typowo rolniczo - leśny. Prawie połowę powierzchni gminy zajmują lasy zasobne w zwierzynę łowną i runo leśne. Pod koniec 2001 roku w gminie zarejestrowanych było 224 podmioty gospodarcze, z czego 11 należało do publicznego sektora własności a 213 do prywatnego. Przeważają przedsiębiorstwa handlowe i usługowe.
Idąc przez lasy dotrzeć można szlakiem turystycznym do "Świętej Góry" Grabarki i żeńskiego prawosławnego klasztoru. Grabarka zasłynęła z cudu, który wydarzył się w 1710 roku w czasie morowego powietrza dziesiątkującego ludność na terenie Podlasia. W tym czasie pewnemu człowiekowi zostało objawione, iż uratować się można tylko w jednym miejscu - w lesie na Świętej Górze Grabarka, w uroczysku o nazwie Sumieńszczyzna. Po przybyciu w to miejsce ludzie zaczęli zdrowieć. Dla upamiętnienia w miejscu tym zbudowano kaplicę. Co roku 19 sierpnia na święto Przemienienia Pańskiego przybywa tam kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego kraju i zagranicy. Uroczystości rozpoczynają się w wigilię święta o godz.18 i trwają niemal całą dobę. Przybywają na nie członkowie Synodu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z metropolitą na czele. Wokół cerkwi znajduje się sławny "las krzyży" tworzą go krzyże wkopane w ziemię bądź przytwierdzone do drzew. Najstarsze pochodzą z XIX w. Co roku przybywa kilkaset nowych krzyży.
Warte odwiedzenia w gminie Nurzec Stacja są:
Grabarka - Święta Góra Grabarka, największe w Polsce miejsce prawosławnego kultu. W skład prawosławnego sanktuarium wchodzą drewniane krzyże, przynoszone i stawiane przez pielgrzymów, cmentarz grzebalny z krzyżem z XIX w., klasztor prawosławny śś. Marty i Marii zbudowany w 1. połowie XX w., kapliczka z XVIII w
Nurzec Stacja:
  • Kościół parafialny - p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół murowany wzniesiony w latach 1982-90 wg. proj. Jerzego Zgliczyńskiego. Bogate wyposażenie liturgiczne z XVIII w.
  • Kolejowy zespół dworcowy, kaflarnię, domy z przełomu XIX i XX wieku.
Żerczyce - pounicka cerkiew prawosławną.
Klukowicze - dwór i pozostałości budynków gospodarczych dworskich (obora kamienna, maślarnia, spichlerz) z przełomu XIX i XX wieku.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Nurzec-Stacja
Mapa gminy Nurzec-Stacja Gmina Drohiczyn Gmina Dziadkowice Gmina Grodzisk Gmina Mielnik Gmina Milejczyce Gmina Nurzec-Stacja Gmina Perlejewo Gmina Siemiatycze Miasto powiatowe: Siemiatycze
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Nurzec Stacja
ul. Żerczycka 33
17-330 Nurzec - Stacja
tel. (0-85) 657-50-78
fax. (0-85) 657-50-78

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Raisa Pachwicewicz
Przewodniczący Rady - Zenon Podbielski

Miejscowości należące do gminy Nurzec Stacja:

Anusin-Buszymszczyzna, Augustynka, Borysowszczyzna, Chanie-Chursy, Dąbrowa Leśna, Dwór, Gajówka, Grabarka, Grabarka-Klasztor, Klukowicze, Klukowicze-Kolonia, Litwinowicze, Moszczona Pańska, Nurczyk, Nurczyk-Kolonia, Nurzec, Nurzec-Kisielewo, Nurzec-Kolonia, Nurzec-Stacja, Piszczatka, Siemichocze, Sokóle, Stołbce, Sycze, Szumiłówka, Tartak, Telatycze, Tymianka, Wakułowicze, Werpol, Wólka Nurzecka, Wyczółki, Zabłocie, Zalesie, Żerczyce.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional