StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Autoszyby
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Narewka - szczegółowe informacje
Herb gminy Narewka

Gmina Narewka

Charakterystyka gminy

Gmina Narewka położona jest w północno - wschodniej części powiatu. Wschodnia część leży na terytorium Puszczy Białowieskiej, zaś zachodnia wchodzi w skład Puszczy Ladzkiej. Region ten posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, prawnie chronionych jest 99,1% jego terytorium. Narewka posiada towarowe przejście graniczne z Białorusią Siemianówka - Świsłocz oraz liczne punkty przeładunkowe.

Historia

Do XVIII wieku tereny gminy Narewka należały do monarchy. Na początku XVIII wieku istniały tam cztery folwarki: Grodzisk, Lewkowo, Łuka i Siemianówka. Narewka powstała w 1639 roku jako osada rudnika Tomasza Wydry Polkowskiego. Mieszkańcy tej miejscowości zajmowali się wytopem żelaza z rudy darniowej. W 1777 roku król Stanisław August Poniatowski ufundował w Narewce kościół katolicki, natomiast cerkiew prawosławną wybudowano tam w 1864 roku. Po trzecim zaborze tereny obecnej gminy znalazły się w granicach Imperium Rosyjskiego. Wiadomo, że w drugiej połowie XIX wieku osada była miastem, ale nie wiadomo kiedy uzyskała prawa miejskie, ani w jakich okolicznościach je utraciła. Około 1888 roku było w Narewce około 860 mieszkańców, z czego aż 760 narodowości żydowskiej. W 1906 roku przez miasteczko przebiegało połączenie z Hajnówki do Wołkowyska. I wojna światowa nie przyniosła osadzie poważniejszych szkód. W 1921 roku liczyła ona około 1200 mieszkańców. W tym czasie funkcjonowały tam niewielkie zakłady przemysłowe, takie jak: terpentyniarnia, huta szkła Hackiela produkująca butelki, młyn wodny na spiętrzonej w stawie rzece. W czasie jarmarku funkcjonowało tam 300 sklepów.

Gospodarka

Przyszłość gminy należy wiązać z rozwojem turystyki i agroturystyki oraz rolnictwa ekologicznego. Gmina posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną (hotele, domki kempingowe, schronisko, pola namiotowe, kwatery agroturystyczne) potrzebną do rozwoju tego sektora gospodarki. Ponadto w gminie są warunki do produkcji zdrowej żywności. W sumie w gminie Narewka zarejestrowanych było w 2001 roku 253 podmioty gospodarcze. Większość z nich zajmuje się handlem i usługami.

Kultura, rozrywka, sport

W regionie organizowanych jest kilka imprez kulturalnych, m.in.: Wojewódzki Przegląd Zespołów Wokalno - Tanecznych oraz Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Ponadto w Narewce funkcjonuje kino "Las", wydawany jest gazeta lokalna o nazwie "Nad Narewką". W celu przybliżenia wiedzy o lesie Nadleśnictwo zorganizowało Izbę Leśną - Muzeum Sprzętu Leśnego w Gruszkach - miejscowości, w której znajduje się siedziba Nadleśnictwa Browsk.

Walory turystyczne gminy

Gmina jest bardzo atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu, stąd też swoją przyszłoś wiąże z rozwojem turystyki i agroturystyki. Jej głónym zadaniem jest też odciążenie Białowieskiego Parku Narodowego od nadmiernej liczby turystów. Gmina posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną (hotele, domki kempingowe, schronisko, pola namiotowe, kwatery agroturystyczne).

Atrakcje przyrodnicze

 1. Naturalna dolina rzeki Narewki - o naturalnym charakterze świadczą zachowane na rzece meandry, starorzecza, wraz z ich bogatą florą i fauną. Narewka przystosowana jest do spływów kajakowych. Przy jej brzegach umieszczono pola namiotowe, domki kempingowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego.
 2. Zbiornik wodny "Siemianówka" - o powierzchni 3250 ha, mieści się na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane zwłaszcza przez wędkarzy, turystów, ornitologów, amatorów sportów wodnych.
 3. Obręb Ochronny Hwoźna - leży on między rzeką Hwoźną a Polaną Masiewską. Dokładniej są to tereny na północ od Ścisłego Rezerwatu Przyrody, przyłączone do Białowieskiego Parku Narodowego w 1996 roku. Na tym terytorium las uległ znacznym przeobrażeniom spowodowanym działalnością człowieka. Chyba najlepszym ku temu przykładem są zręby "pocenturowskie". Od momentu przyłączenia nie wykonuje się tam żadnych prac, następuje powolny proces regeneracji. Dla turystów udostępniono dwa szlaki czerwony i zielony. Mogą oni poruszać się po nich pieszo, rowerem, na nartach a po uzyskaniu specjalnego zezwolenia bryczką konną.
 4. Leśny Kompleks Promocyjny - w Nadleśnictwie Browsk, Nadleśnictwo powstało w 1921 roku, a jego siedzibą jest osada Gruszki. W miejscowości tej zorganizowano Izbę Leśną i Muzeum Sprzętu Leśnego.
 5. Rezerwaty Przyrody -
  • Dolina Waliczówki - (pow. 44,75ha), występowanie zbiorowisk leśnych o wysokim stopniu naturalności oraz zbiorowisk roślinności nieleśnej obejmujących zespoły turzycowe.
  • Siemianówka - (pow. 224,54ha), znajduje się w dolinie Górnej Narwi, w niewielkiej odległości od zbiornika Siemianówka. Zachował się tam fragment Puszczy odznaczający się bogatą szatą roślinną z przeważającymi zbiorowiskami leśnymi i bagiennymi.
  • Gnilec - (pow. 37,21ha) - w rezerwacie występują zachowane w stanie naturalnym zbiorowiska turzycowe z udziałem rzadkich gatunków roślin naczyniowych i mszaków.
  • Głuszec - (pow. 122,68) obecnie w granicach BPN, na tym obszarze zachowały się w dobrym stanie partie Puszczy Białowieskiej, szczególną ochroną otacza się tam bory sosnowe i torfowiska, rezerwat stanowi ponadto ostoję głuszca.
  • Wilczy Szlak - (pow. 48,69ha) obecnie w granicach BPN, zachowany fragment lasu z bardzo okazałymi dębami, również pomnikowymi.
 6. Pomniki przyrody - 62 pojedyncze drzewa i 4 głazy narzutowe.

Szlaki turystyczne

 • "Pod Dębami" - Ścieżka edukacyjna w Świnorojach długości 9 km, prowadzi się tam edukację z zakresu ochrony środowiska i leśnictwa.
 • "Wilczy Szlak".
 • "Wokół Uroczyska Głuszec".
 • Białowieża - Narewka.
 • Narewka - Masiewo - Babia Góra - Siemianówka - Stary Dwór - Michałowo.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Narewka
Mapa gminy Narewka Gmina Białowieża Gmina Czeremcha Gmina Czyże Gmina Dubicze Cerkiewne Gmina Hajnówka Gmina Kleszczele Gmina Narew Gmina Narewka Miasto powiatowe: Hajnówka
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Narewka
ul. Białowieska 1
17-222 Narewka
tel. (0-85) 685-80-21
fax. (0-85) 685-80-21
http://www.narewka.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Mikołaj Pawilcz
Przewodniczący Rady - Sławomir Kulesza

Miejscowości należące do gminy Narewka:

Babia Góra, Baczyńscy, Bazylowe, Bernacki Most, Bielscy, Bokowe, Borowe, Borsuki, Chomińszczyzna, Chrabuśnik, Cieremki, Dąbrowa, Dziedzice, Eliaszuki, Gnilec, Grodzisk, Gruszki, Guszczewina, Janowo, Jelonka, Kapitańszczyzna, Kasjany, Kordon, Kruhlik, Krynica, Leśna, Ludwinowo, Łanczyno, Łozowe, Łuka, Maruszka, Michnówka, Mikłaszewo, Minkówka, Mostki, Narewka, Nowe Lewkowo, Nowe Masiewo, Nowe Skupowo, Nowinka, Nowiny, Ochrymy, Olchówka, Osowe, Pasieki, Planta, Pod Piaski, Podlewkowie, Połymie, Porosłe, Pręty, Prorez, Siemianówka, Siemieniakowszczyzna, Skupowo, Słobódka, Smolnia, Stare Lewkowo, Stare Masiewo, Stare Skupowo, Stary Dwór, Stoczek, Suszczy Borek, Swinoroje, Tarnopol, Usadźba, Zabłotczyzna, Zabrody, Zamosze.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional