StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Usługi Mechaniczne
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Narew - szczegółowe informacje

Gmina Narew

Charakterystyka gminy

Gmina Narew zajmuje północno - zachodnie rubieże Puszczy Białowieskiej. Przez gminę przepływa rzeka Narew, która jest zasilana przez wody spływające z jej puszczańskich dopływów. System rzek tworzy okazałą dolinę rzeczną. Wokół rzeki tworzą się malownicze zatoki, oczka wodne, rozlewiska i bagna. Obszar ten obfituje w liczne gatunki roślin i zwierząt. Dolina jest rajem dla wędkarzy, ornitologów, zbieraczy runa leśnego. W regionie są dogodne warunki do rozwoju agroturystyki, turystyki pieszej i rowerowej.

Historia

Siedzibą gminy jest miejscowość Narew, liczy ona około 1500 mieszkańców. Ślady osadnictwa na tym terenie sięgają XII wieku. W 1514 roku Narew uzyskała prawa miejskie od króla Zygmunta Starego (utraciła je po 480 latach w 1934 r.). W 1529 roku król nadał miejscowości prawo posiadania komory celnej. Najbardziej dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XVI - XVII wieku. W połowie XVII wieku wybudowano most na Narwi. Miasto upadło w wyniku potopu szwedzkiego, zaś stagnacja gospodarki nastąpiła przez zarządzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego o ochronie Puszczy Białowieskiej. W XIX wieku mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, usługami oraz uprawą chmielu.

Infrastruktura

Gmina Narew jest członkiem Stowarzyszenia Gmin Puszczy Białowieskiej, Euroregionu Puszcza Białowieska, ponadto należy do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi i Euroregionu Niemen. Gmina współpracuje z różnymi organizacjami rządowymi i pozarządowymi w dziedzinie ochrony środowiska. Dzięki temu wybudowano składowisko odpadów stałych, które jest jednym z najnowocześniejszych składowisk w kraju. W 2001 roku gmina wygrała konkurs za najlepsze składowisko odpadów.
Na forum publicznym, w trakcie Międzynarodowych targów w Poznaniu gmina otrzymała nagrody pieniężne w wysokości 250.000 od Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 10.000 od Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zajęcie pierwszego miejsca w województwie w dziedzinie zbiórki szkła. Na dodatek dzięki pomocy finansowej z EkoFunduszu i WFOŚiGW przebudowano kotłownie z węglowych na zasilane biomasą.

Gospodarka

Gmina posiada dogodne warunki do rozwoju agroturystyki, turystyki, produkcji zdrowej żywności oraz zielarstwa. Mieszkańcy zajmują się w większości rolnictwem, zwłaszcza produkcją wołowiny i mleka. Szansą rozwoju jest produkcja ekologicznej żywności, na którą stale rośnie zapotrzebowanie w kraju i za granicą. W gminie funkcjonuje 260 podmiotów gospodarczych z czego 11 należy do publicznego sektora własności a 249 do prywatnego. Gmina może się poszczycić kilkoma nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi:
 • "Pronar" - zakłady produkujące ciągniki, obręcze do kół pojazdów. Przedsiębiorstwo zajmuje się również przetwórstwem drzewa oraz handlem.
 • "Rolmak", "Rolmak Plus", "Farmpasz" - drugie pod względem wielkości przedsiębiorstwo w gminie, przetwarza żywność pochodzącą ze środowiska o najniższym stężeniu zanieczyszczeń.
 • "Narmet" - zajmuje się ono m.in. produkcją kotłów c.o. zasilanych biomasą pochodzącą z odpadów drzewnych.

Walory turystyczne gminy

Położenie gminy w rejonie Doliny Górnej Narwi sprzyja uprawianiu różnych form wypoczynku, zwłaszcza turystyki: pieszej, rowerowej i kajakowej. Można tu znaleźć wiele miejsc obfitujących w grzyby, jagody oraz zioła. Atutem gminy jest ponadto położenie w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej.
Atrakcje turystyczne:
 • Rzeka Narew.
 • Dolina Górnej Narwi.
 • Puszcza Ladzka - część Puszczy Białowieskiej.

Szlaki turystyczne

 • Szlak kajakowy po rzece Narew.

Zabytki

 • miejski układ przestrzenny z XVI w.
 • kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława z 1775 r. z częścią wyposażenia z XVIII w.
 • cerkiew Podwyższenia Krzyża Św. z drugiej połowy XIX w.
 • cerkiew cmentarna MB Kazańskiej z 1726 r.
 • kaplica z końca XIX w.
 • budynki z końca XIX w. i początku XX w.
GMINA NAREWKA

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Narew
Mapa gminy Narew Gmina Białowieża Gmina Czeremcha Gmina Czyże Gmina Dubicze Cerkiewne Gmina Hajnówka Gmina Kleszczele Gmina Narew Gmina Narewka Miasto powiatowe: Hajnówka
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Narew
ul. Mickiewicza 101
17-210 Narew
tel. (0-85) 873-35-36
fax. (0-85) 873-35-36
http://www.ug-narew.pl/
e-mail: urzad@ug-narew.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Jakub Sadowski
Przewodniczący Rady - Eugeniusz Dudzicz

Miejscowości należące do gminy Narew:

Ancuty, Ancuty-Kolonia, Białki, Borek, Bruszkowszczyzna, Chrabostówka, Chrenowe, Chytry Rynek, Cimochy, Cisy, Długi Zakościuk, Doratynka, Dziedziniec, Ferma, Glinica, Gorędy, Gorodczyno, Gorodzisko, Góra, Gradoczno, Hajdukowszczyzna, Harbuzy, Hramotne, Hrudek, Istok, Iwanki, Janowo, Kaczały, Kamionka, Kątek, Kołodczyk, Konczlanie, Kotłówka, Koweła, Koźliki, Kruhły Las, Krzywiec, Kutowa, Lachy, Łapuchówka, Łosinka, Makówka, Michałowe, Mikołajczykowe, Morgi, Mostowlanie, Naddatki, Narew, Nowinka, Nowinnik, Nowosiółka, Odrynki, Ogrodniki, Pasowe, Paszkowszczyzna, Pawłoczki, Piaski, Pod Nowiny, Pod Rzepiskami, Podborowiska, Podhorodysko, Podłuże, Podwaśki, Popiele, Praha, Przybudki, Puchły, Radzki, Rohozy, Rybaki, Saki, Seredlanie, Skaryszewo, Soce, Stawek, Supronowe, Swój Zakościuk, Trześcianka, Tyniewicze Małe, Tyniewicze Wielkie, Usnarszczyzna, Waniewo, Waśki, Wyterebek, Zabłocie, Zamostocze, Zapieczyska.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Zobacz Metodę Zarabiania W Internecie
Program wypłaca od 9 lat, zarobki nawet 2021,50...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe ...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Czy chcesz poprawić swoją sytuację finansową?
Pewnie zajmowałeś się już wieloma biznesami. Za...  Więcej »
KONSOLIDACJA ZADŁUŻENIA BIAŁYSTOK TANIE KREDYTY...
W ofercie banku przy ul. Warszawskiej 72 w...  Więcej »
Zwrot nadpłaconego podatku z zagranicy!
Pracowałeś za granicą? Zgłoś się do nas...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15451    Liczba firm:35594
Przywiązania do firm: branże:59326, podbranże:82458, hasła:319199
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2017
Valid HTML 4.01 Transitional