StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Telemarka 1
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Lipsk - szczegółowe informacje
Herb gminy Lipsk

Gmina Lipsk

Charakterystyka gminy

Gmina mieści się w południowo - wschodniej części powiatu, na obszarze Niziny Północnopodlaskiej, dokładnie w granicach Kotliny Biebrzańskiej. Położenie sprawia, że region jest bardzo ciekawy turystycznie. Siedzibą gminy jest malowniczo położone nad Biebrzą miasto Lipsk.
Legenda głosi, że miasto Lipsk istniało już w XI wieku, ale pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą dopiero z 1533 roku. W tym czasie Lipsk był jeszcze wsią, prawa miejskie uzyskał od Stefana Batorego w 1580 roku. Wraz z przywilejem lokacyjnym, król nadał herb, na którym widnieje łódź z rozpiętym żaglem.
Strategiczne położenie niejednokrotnie negatywnie wpływało na rozwój miasta. Najdotkliwsze straty poniósł w okresie potopu szwedzkiego, kiedy to zniszczono go prawie całkowicie. Ucierpiał ponadto w czasie wojen napoleońskich i dwóch narodowych powstań listopadowego i styczniowego. Jedna z ostatnich bitew powstania listopadowego rozegrała się 29 czerwca 1863 roku nieopodal Lipska w uroczysku Kozi Rynek w Puszczy Augustowskiej. Miasto utraciło prawa miejskie w 1867 roku, a odzyskało je dopiero w 1983 roku.
W 1939 roku z jego okolic wyruszył do walki legendarny oddział mjr. "Hubala". 13 lipca 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali pięćdziesięciu mieszkańców miasta, między innymi Błogosławioną Mariannę Biernacką, która zginęła zamiast swojej brzemiennej synowej. Lipsk wyzwoliły wojska rosyjskie 25 lipca 1944 roku a w maju 1973 roku miasto odznaczono Orderem Krzyża Grunwaldu. Dynamiczny rozwój miasta nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Nastąpiło to m.in.: za sprawą aktywności mieszkańców oraz dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Lipska.
Lipsk jest gminą typowo rolniczą, na jej obszarze uprawia się głównie ziemniaki, tytoń, zboża i truskawki oraz hoduje bydło. Gmina ma dogodne warunki do zbierania runa leśnego (grzybów, jagód, ziół, żurawin) oraz uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej. Miasto Lipsk posiada wypożyczalnię kajaków, kort tenisowy i basen. Ciekawą formą spędzania czasu jest spływ tratwą po Biebrzy.
Gmina posiada jedną biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 530 m3/dobę. Z sieci wodociągowej korzysta 2,75 tys. ludności Lipska (96,3%), natomiast z sieci kanalizacyjnej 2,5 tys. (92,7%), miasto nie posiada rozdzielczej sieci gazowej.
Na terenie gminy Lipsk wytyczono kilka szlaków turystycznych. Są to:

Szlaki turystyczne

Na terenie gminy Lipsk wytyczono kilka szlaków turystycznych. Są to:
  • Szlak Północno - Zachodni - Długość 60 km. atrakcją szlaku są świeżo powstałe bagna, gdzie ziemia ucieka z pod nóg a roślinność faluje jak wody jeziora.
W Lipsku działa dom kultury, w którym znajdują się: sala widowiskowa i kino, biblioteka, pracownie merytoryczne, sale do organizacji uroczystości oraz siedziba Towarzystwa Przyjaciół Lipska.
W Lipsku funkcjonuje muzeum regionalne, które powstało z inicjatywy Towarzystwa przyjaciół Lipska w 1975 roku. Można w nim obejrzeć dawny sprzęt rybacki i łowiecki oraz zwierzynę i ptactwo z okolicznych łąk i lasów. Znajduje się tam również spora kolekcja narzędzi gospodarczych i rolniczych. Muzeum posiada eksponaty związane z historią miasta.
Tereny o szczególnych walorach przyrodniczych zajmują aż 11997ha (65,1%) powierzchni, z czego na Parki Narodowe przypada 1792ha a na obszary chronionego krajobrazu 10205ha. Gmina posiada 4 pomniki przyrody.

Zabytki

  • układ urbanistyczny miasta z II połowy XVI w.;
  • kościół parafialny z początku XX w. w Lipsku;
  • cmentarz żydowski w Lipsku;
  • zagrody i chałupy drewniane z XIX i początku XX w. w Bartnikach, Krasnem, Lipszczanach, Rakowiczach, Skieblewie, Starożyńcach;
  • kościół z lat 1903-1904 w Rygałówce;
  • cmentarz rosyjski z czasów I wojny światowej w Lubinowie.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Lipsk
Mapa gminy Lipsk Gmina Augustów Gmina Bargłów Kościelny Gmina Lipsk Gmina Nowinka Gmina Płaska Gmina Sztabin Miasto powiatowe: Augustów
 Informacje ogólne
Urząd Miejski Lipsk
ul. Kościelna 3
16-315 Lipsk
tel. (0-87) 642-30-33
fax. (0-87) 642-38-50
www.lipsk.pl
e-mail: gmina@lipsk.pl

Władze samorządowe

Burmistrz - Andrzej Lićwinko
Przewodniczący Rady - Antoni Kościuk

Miejscowości należące do gminy Lipsk:

Bartniki, Dolinczany, Dulkowszczyzna, Jaczniki, Jasionowo, Kolonie Lipsk, Kopczany, Ostryńskie, Krasne, Kurianka, Lichosielce, Lipsk, Lipsk Murowany, Lipszczany, Lubinowo, Nowe Leśne Bohatery, Nowy Lipsk, Nowy Rogożyn, Podwołkuszne, Rakowicze, Rogożynek, Rygałówka, Siółko, Skieblewo, Sołojewszczyzna, Stare Leśne Bohatery, Starożyńce, Stary Rogożyn, Wołkusz, Wyżarne, Żabickie.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Handel stalą oraz kształtownikami - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Blaszaki, wiaty, schowki, kojce dla psów, hale...
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Szukam Kobiet - Dodatkowe Pieniądze
Biorę udział w projekcie Tylko Dla Kobiet....  Więcej »
Opiekunka osób starszych w Niemczech / ZLECENIE Z...
Dołącz do MEDIPE i pracuj przy Opiece osób...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15482    Liczba firm:36015
Przywiązania do firm: branże:60607, podbranże:84094, hasła:323387
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional