StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Migra
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Kleszczele - szczegółowe informacje
Herb gminy Kleszczele

Gmina Kleszczele

Charakterystyka gminy

Gmina Kleszczele położona jest na południowych krańcach powiatu hajnowskiego, na północ od gminy Czeremcha, na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Siedzibą gminy jest miasto Kleszczele położone nad Nurcem, na Równinie Bielskiej. Przez gminę przebiegają linie kolejowe: Siedlce - Siemianówka i Czeremcha - Białystok oraz droga krajowa Bielsk Podlaski w kierunku przejścia granicznego w Połowcach.

Historia

Nazwa Kleszczele zaczęła funkcjonować już w XV wieku. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1523 roku, utraciła je w 1950r. Ponownie status miasta przyznano w 1993 roku. Wojny szwedzkie i wielki pożar w 1777 roku przerwały dynamiczny rozwój miasta. W końcu XVIII wieku miasto posiadało 20 ulic, 379 domów, w tym 1 urzędowy, 6 wsi, 7 młynów wodnych, 2 szynki, 16 browarów, 12 gorzelni i 1888 mieszkańców. Mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim rolnictwem. Kleszczele eksportowały do Królewca, Gdańska oraz Torunia chmiel i ogórki.
W wyniku III rozbioru tereny te przejęły Prusy, zaś po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku przeszły one w ręce Imperium Rosyjskiego. Po I wojnie światowej, w wyniku ewakuacji ludności liczba mieszkańców zmalała. W 1931 roku było 2053 osób. Druga wojna światowa przyniosła nowe straty. Znaczna część ludności zginęła a miasteczko zostało zniszczone w 20% .Kleszczele wyzwolono 20 lipca 1944 roku przez 65 Armię I Frontu Białoruskiego .

Infrastruktura

Gmina posiada infrastrukturę techniczną na wysokim poziomie: telefony, wodociągi, biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 100m3/dobę, ekologiczną kotłownię. Z sieci wodociągowej korzysta 1,5 tys. ludności miasta (96,3%), natomiast z sieci kanalizacyjnej 0,3 tys. (17,5%), miasto nie posiada rozdzielczej sieci gazowej. Rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego Repczyce na cieku rzeki Nurzec o powierzchni lustra wody około 15 ha.

Gospodarka

Mieszkańcy gminy Kleszczele utrzymują się z pracy na roli. W rolnictwie dominuje hodowla bydła i trzody chlewnej oraz uprawa zbóż i ziemniaków. W gminie funkcjonuje 185 podmiotów gospodarczych, z których 175 należało do prywatnego sektora własności. Dominują przedsiębiorstwa handlowe i usługowe. Keszczele słyną z wyrobów garncarskich.

Kultura, rozrywka, sport

Co roku w sierpniu Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczelach organizuje "Dni Kleszczel". Ponadto wydawane jest pismo pt. "Co słychać w gminie". Przez cały rok można korzystać z sali gimnastycznej z siłownią mieszczącej się przy Szkole Podstawowej.

Walory turystyczne gminy

Atutem gminy jest czyste, nieskażone środowisko, natomiast szansą rozwoju regionu może być położenie w rejonie Puszczy Białowieskej. Warunki przyrodnicze i krajobrazowe sprzyjają rozwojowi turystyki i agroturystyki.

Atrakcje przyrodnicze

  • Ścisły rezerwat "Jelonka" - o powierzchni 227 hektarów, jego celem jest zabezpieczenie przebiegu sukcesji wtórnej na porzuconych jałowych gruntach porolnych oraz zachowanie szczególnego krajobrazu i środowiska.

Zabytki

  • Drewniana dzwonnica z 1709 roku w Kleszczelach.
  • Cerkwie prawosławne: w Kleszczelach - z 1870r., w Kośnej - z 1870 r.
  • Kościół z 1910 r. w Kleszczelach.
  • Budynek dworca kolejowego w Kleszczelach z 1900 roku zbudowany w stylu szwajcarskim.
  • Gmina w sezonie letnim oferuje wypoczynek na basenie odkrytym w Kleszczelach.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Kleszczele
Mapa gminy Kleszczele Gmina Białowieża Gmina Czeremcha Gmina Czyże Gmina Dubicze Cerkiewne Gmina Hajnówka Gmina Kleszczele Gmina Narew Gmina Narewka Miasto powiatowe: Hajnówka
 Informacje ogólne
Urząd Miejski Kleszczele
ul. 1 Maja 4
17-250 Kleszczele
tel. (0-85) 681-80-04
fax. (0-85) 681-80-04 wew.14
www.powiat.hajnowka.pl/kleszczele
e-mail: kleszczeleum@fr.pl

Władze samorządowe

Burmistrz - Aleksander Sielicki
Przewodniczący Rady - Jerzy Jaroszewicz

Miejscowości należące do gminy Kleszczele:

Biała Straż, Dasze, Dąbrowa, Dębniki, Dobrowoda, Gruzka, Klebanka, Kleszczele, Kolonia Gruzka, Koło Konotopu, Kośna, Kuraszewo, Na Byczkowej Górce, Na Zagruszce, Nowiny Piotrowszczyzna, Pogreby, Polakowa Kolonia, Policzna, Repczyce, Rowy, Rudawka, Sad, Saki, Suchowolce, Suchowolszczyzna, Toporki, Za Bagnem, Za Maściowszczyzną, Za Osmolaną, Zaleszany, Żuki.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional