StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Get Flash
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Grodzisk - szczegółowe informacje

Gmina Grodzisk

Charakterystyka gminy

Gmina Grodzisk leży w południowej części województwa podlaskiego na Wyżynie Drohiczyńskiej, która jest częścią Wysoczyzny Podlaskiej, w obrębie "Zielonych Płuc Polski". Nazwa Grodzisk pochodzi prawdopodobnie od grodziska-wału obronnego.
Pierwszą informacją o Grodzisku jest notka dotycząca zakładania i wyposażania kościołów parafialnych w Ziemi Drohiczyńskiej. W 1501r. Grodzisk otrzymał Michał Gliński, marszałek nadworny Aleksandra Jagiellończyka. Po skonfiskowaniu jego dóbr Grodzisk przeszedł w ręce rodu Sapiechów. Długo nie pobył w ich władaniu, bowiem Jan Sapiecha zamienił się na ziemie z Lenartem Kosińskim. W XVIII wieku Grodzisk znów zmienił właściciela przeszedł w posiadanie Butlerów. Po trzecim rozbiorze dobra zostały wcielone do Prus, a po traktacie w Tylży w 1807r. przeszły w posiadanie Imperium Rosyjskiego. Po upadku powstania Listopadowego dobra należące do obecnej gminy Grodzisk zostały skonfiskowane przez rząd carski. Wkrótce potem odkupiła go rodzina Potockich. W jej posiadaniu zostaje aż do około 1918r. Tuż po I wojnie światowej Potoccy sprzedali majątek Władysławowi Brzezińskiemu.
Gmina Grodzisk ma charakter rolniczy. Na jego obszarze dominują gospodarstwa indywidualne zajmujące się uprawą zbóż, mniejszą rolę odgrywa produkcja ziemniaków, roślin pastewnych i przemysłowych oraz warzyw. Gospodarstwa zajmują się również hodowlą bydła, głównie mlecznego. W gminie Grodzisk znajduje się 159 podmiotów gospodarczych, z czego 10 należy do publicznego sektora własności, pozostałe 149 znajduje się w rękach prywatnych. Większość z nich stanowią firmy handlowo - usługowe.

Walory turystyczne gminy

  • Koryciny - rezerwat przyrody powstał w 1975 roku, utworzono go w celu zachowania w naturalnym stanie zbiorowisk leśnych grabowo - dębowych charakterystycznych dla Wyżyny Drohickiej.
  • Stadnina koni - możliwość nauczenia się jazdy wierzchem.
  • Pomnikowe drzewa.
  • Możliwość zorganizowania łowów.

Zabytki

Grodzisk:
  • Kościół p.w. Wniebowzięcia N.P. Marii - obecnie nie używany z racji wybudowania murowanego. Początkowo mieściła się tu dawna cerkiew unicka, wzniesiona 1709r. z fundacji Marka Antoniego Butlera.
  • Cerkiew p.w. Św. Mikołaja.
Czarna Cerkiewna - Cerkiew p.w. Opieki Matki Boskiej.
Czarna Wielka - około 500 m na wschód od miejscowości znajduje się cmentarzysko słowiańskie z XI-XII wieku.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Grodzisk
Mapa gminy Grodzisk Gmina Drohiczyn Gmina Dziadkowice Gmina Grodzisk Gmina Mielnik Gmina Milejczyce Gmina Nurzec-Stacja Gmina Perlejewo Gmina Siemiatycze Miasto powiatowe: Siemiatycze
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Grodzisk
ul. 1 Maja 6
17-315 Grodzisk
tel. (0-85) 656-80-61
fax. (0-85) 656-80-40
www.grodzisk.com
gmina@grodzisk.com

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Antoni Tymiński
Przewodniczący Rady - Stanisław Bolewski

Miejscowości należące do gminy Grodzisk:

Aleksandrowo, Biszewo, Bogusze-Litewka, Czaje, Czarna Cerkiewna, Czarna Średnia, Czarna Wielka, Dobrogoszcz, Dołubowo-Wyręby, Drochlin, Grodzisk, Jaszczołty, Kamianki, Koryciny, Kosianka Leśna, Kosianka-Boruty, Kosianka-Trojanówka, Kozłowo, Krakówki-Dąbki, Krakówki-Włodki, Krakówki-Zdzichy, Krynki-Białokunki, Krynki-Borowe, Krynki-Jarki, Krynki-Miklasy, Krynki-Sobole, Lubowicze, Makarki, Małyszczyn, Mierzynówka, Morze, Niewiarowo-Przybki, Niewiarowo-Sochy, Nowe Sypnie, Porzeziny-Giętki, Porzeziny-Mendle, Rybałty, Siemiony, Stadniki, Stara Kosianka, Stare Bogusze, Stare Sypnie, Targowisk, Żale, Żery Bystre, Żery-Czubiki, Żery-Pilaki.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional