StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Telemarka 1
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Grajewo - szczegółowe informacje
Herb gminy Grajewo

Gmina Grajewo

Charakterystyka gminy

Gmina Grajewo położona jest w zachodniej części województwa podlaskiego. Pod względem geograficznym obszar Gminy Grajewo położony jest w mezoregionie Wysoczyzny Kolneńskiej i Kotliny Biebrzańskiej, które wchodzącą w skład makroregionu Niziny Północnopodlaskiej oraz pojezierza Ełckiego, stanowiącego część Pojezierza Mazurskiego. Przez gminę przebiegają ważne szlaki komunikacyjne Białystok -Ełk - Olecko - Gołdap oraz Warszawa - Ostrołęka - Łomża - Grajewo - Augustów.

Gospodarka

Większość mieszkańców gminy Grajewo utrzymuje się z pracy na roli. Dominują gospodarstwa indywidualne. Przeciętna wielkość gospodarstwa wynosi 14 ha. Rolnicy specjalizują się w produkcji zbóż i ziemniaków oraz w hodowli bydła szczególnie mlecznego ze względu na dużą powierzchnię, jaką w gminie zajmują łąki i pastwiska. W regionie jest niewiele gospodarstw specjalistycznych, dominuje produkcja wielokierunkowa zarówno zwierzęca, jak i roślinna. W gminie Grajewo nie ma dużych zakładów produkcyjnych, jedynie niewielkie zakłady usługowo - handlowe. Największe zakłady produkują wodę mineralną oraz urządzenia odpylające dymy przemysłowe. W sumie na tym obszarze funkcjonuje 172 podmiotów gospodarczych, z których 8 należy do publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych.

Kultura, rozrywka, sport

We wsi Ruda przy Bibliotece Publicznej działa Klub Animatorów Tradycji - Bioregion Biebrza. Skupia on twórców ludowych oraz osoby zainteresowane podtrzymywaniem tradycji i dawnych obyczajów. Działalność klubu skoncentrowana jest przede wszystkim na uaktywnienieniu życia kulturalnego na wsi, zmobilizowaniu twórców ludowych do pracy oraz promocja turystyczna regionu. Przy bibliotece można obejrzeć ekspozycję prac rękodzielniczych twórców ludowych, która składa się z: ozdobnych tkanin i dzianin, haftów, wyrobów z wikliny, sznurka czy korzenia, gobelinów, klimów, rzeźb itd. Dzieci i młodzież z terenu gminy uczęszczają do szkół podstawowych w Rudzie, Białaszewie i Wierzbowie oraz do gimnazjum w Danówku.

Walory turystyczne gminy

Część gminy Grajewo położona jest w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny. Do innych niewątpliwych atrakcji turystycznych zaliczyć można dwa jeziora oraz rzekę Ełk wraz z jej doliną.

Atrakcje przyrodnicze

 • Biebrzański Park Narodowy.
 • Pomnik przyrody - aleja długości 1030 m położona na trasie Wojewodzin - Wierzbowo, znajduję się na niej 200 sztuk pomnikowych drzew.
 • Jezioro Toczyłowo - zbiornik jest przystosowany do celów turystycznych, nieopodal niego działa ośrodek wypoczynkowy. Do wykorzystania jest również pole namiotowe.
 • Jezioro Mierucie.
 • Rzeka Ełk - jest to dopływ prawobrzeżny Biebrzy.

Szlaki turystyczne

 • Szlak rowerowy Goniądz - Ruda - szlak biegnie przez Biebrzański Park Narodowy i jego otulinę.
 • Szlak pieszy Osowiec Twierdza - Białogrądy - Przechody - Sojczyn Grądowy - Kuligi

Zabytki

 • Fortyfikacje Linii Mołotowa - Rejon Ciemnoszyje - składa się na nie 12 żelbetonowych schronów bojowych fortyfikacji stałej fragmentu 66 Osowieckiego Rejonu Umocnionego Linii Mołotowa. Wszystkie powstały na przełomie 1940 i 1941 roku przed wojną Związku Radzieckiego z Niemcami.
 • Kościół w Białoszewie.
 • Kaplica w Kapicach.
 • Kapliczka w Dyble - z połowy XIX wieku.
 • Kapliczka w Sojczynie Borowym - z początków XX w.
 • Kapliczka w Chojnówku - z końca XIX w.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Grajewo
Mapa gminy Grajewo Gmina Grajewo Gmina Radziłów Gmina Rajgród Gmina Szczuczyn Gmina Wąsosz Miasto powiatowe: Grajewo
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Grajewo
ul. Komunalna 6
19-200 Grajewo
tel. (0-86) 272-28-63
fax. (0-86) 272-30-00 wew.40
www.ug.grajewo.com
e-mail: uggrajewo@pro.onet.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Stanisław Szleter
Przewodniczący Rady - Andrzej Szklarzewski

Miejscowości należące do gminy Grajewo:

Białaszewo, Białaszewo-Kolonia, Białogrądy, Białogrądy-Kolonia, Boczki-Świdrowo, Brzozowa, Brzozowa Wólka, Chojnówek, Ciemnoszyje, Cyprki, Danówek, Dybła, Elżbiecin, Flesze, Gackie, Godlewo, Grozimy, Kacprowo, Kapice, Kolonie Sojczyn Borowy, Konopki, Konopki-Kolonie, Koszarówka, Koty-Rybno, Kurejewka, Kurejwa, Kurki, Lipińskie, Lipnik, Łamane Grądy, Łękowo, Łojki, Łosewo, Mareckie, Mierucie, Modzele, Okół, Pieniążki, Podlasek, Popowo, Przechody, Ruda, Sienickie, Sikora, Sojczyn Borowy, Sojczyn Grądowy, Sojczynek, Szymany, Szymany-Kolonie, Toczyłowo, Uścianki, Wierzbowo, Wojewodzin, Wojewodzin, Zaborowo.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Audi A6 S-line 2005 NISKI PRZEBIEG I właściciel w...
Oferuję do sprzedaży samochód osobowy AUDI A6...  Więcej »
Tanie strony www - już za 300zł
Jeżeli chcesz mieć dobrą stronę internetową, ale...  Więcej »
Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny...
Przychodnia diagnostyczno-konsultacyjna Magdalena...  Więcej »
Kocięta tonkijskie z hodowli DobryTon Pl
Miło nam poinformować, że 23 maja 2017 r w naszej...  Więcej »
Kupujemy Zadłużone Spółki tel. 601-685-195
Jesteśmy postrzegani na rynku obrotu spółkami...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15431    Liczba firm:34550
Przywiązania do firm: branże:57784, podbranże:80728, hasła:315572
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2017
Valid HTML 4.01 Transitional