StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Migra
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Grabowo - szczegółowe informacje

Gmina Grabowo

Charakterystyka gminy

Gmina Grabowo leży w północnej części powiatu, na obszarze "Zielonych Płuc Polski". Pod względem geograficznym są to tereny położone na Wysoczyźnie Koleńskiej, która jest częścią Niziny Północnopodlaskiej.

Historia

Powstanie Grabowa, podobnie jak i innych miejscowości na terenie gminy związana jest z działalnością kolonizatorską księcia mazowieckiego Janusza I. Nazwa Grabowo pojawia się po raz pierwszy w źródłach w 1423 roku. Była ona wówczas własnością Jana ze Strzegocina. W 1524 roku Grabowo otrzymało prawo miejskie chełmińskie. Przywilej lokacyjny miejscowość otrzymała od Zygmunta I, głównie dzięki staraniom wojewody mazowieckiego Stanisława Ławskiego. Z nieznanych przyczyn w późniejszych czasach zdegradowano je do rzędu wsi. W XVII wieku Grabowo było własnością Grabowskich, Nowodworskich i Gutowskich. Następnie miejscowość przeszła w posiadanie podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki a w XVIII wieku należała do skarbnika wiejskiego Bernarda Wagi.

Infrastruktura

W Grabowie funkcjonuje gminna oczyszczalnia ścieków. W najbliższych latach przewiduje się duże inwestycje związane z budową kanalizacji sanitarnej w Grabowie oraz modernizacją dróg i telefonizacją gminy.

Gospodarka

Większość mieszkańców utrzymuje się z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Rolnicy specjalizują się w produkcji zbóż i ziemniaków oraz w hodowli bydła szczególnie mlecznego i trzody chlewnej. Gmina Grabowo wyróżnia się wysoką produkcją rolną, dysponuje czystymi, zasobnymi w runo leśne lasami. Znajdujące się tam stawy pozwalają na rekreację i zagospodarowanie. Na terenie gminy dominują niewielkie zakłady usługowo - handlowe. W sumie funkcjonuje 133 podmiotów gospodarczych, z których 14 należy do publicznego sektora własności, pozostałe 119 znajduje się w rękach prywatnych.
Gmina

Kultura, rozrywka, sport

W gminie Grabowo funkcjonuje 4 szkoły podstawowe w: Grabowie, Konopkach Monetach, Surałach i Kurowie oraz gimnazjum w Grabowie. W Grabowie co roku uroczyście obchodzona jest rocznica wybuchu II wojny światowej oraz Apel poległych żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii. Poza tym Ludowe Zespoły Sportowe organizują co roku turnieje sportowe: piłki halowej, piłki nożnej o puchar wójta, brydża i rozgrywki tenisa stołowego.

Walory turystyczne gminy

Gmina dysponuje czystymi, zasobnymi w runo leśne lasami. Znajdujące się tam stawy pozwalają na rekreację i zagospodarowanie. W gminie możliwy jest rozwój turystyki, pieszej i rowerowej.

Zabytki

Ciemianka - dwór murowany z XIX wieku.
Grabowo - zespół kościelny - kościół murowany 1824-1848r.
Grabowo - zespół dworski i park krajobrazowy z przełomu XVIII-XIX wieku.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Grabowo
Mapa gminy Grabowo Gmina Grabowo Gmina Kolno Gmina Mały Płock Gmina Stawiski Gmina Turośl Miasto powiatowe: Kolno
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Grabowo
ul. Sikorskiego 1
18-507 Grabowo
tel. (0-86) 279-00-21
fax. (0-86) 279-00-21

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Józef Wiszowaty
Przewodniczący Rady - Józef Gutowski

Miejscowości należące do gminy Grabowo:

Andrychy, Bagińskie, Borzymy, Chełchy, Ciemianka, Dąbrowa, Gałązki, Gnatowo, Golanki, Grabowo, Grabowskie, Grądy-Michały, Grądy-Możdżenie, Guty Podleśne, Jadłówek, Kamińskie, Konopki-Białystok, Konopki-Monety, Kownacin, Kurkowo, Łebki Duże, Łebki Małe, Łubiane, Marki, Milewo-Gałązki, Pasichy, Przyborowo, Rosochate, Siwki, Skroda Wielka, Stare Guty, Stawiane, Surały, Świdry-Dobrzyce, Świdry Podleśne, Wiszowate, Wojsławy, Żebrki.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional