StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Get Flash
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Giby - szczegółowe informacje

Gmina Giby

Charakterystyka gminy

Gmina Giby położona jest w południowej części Powiatu Sejneńskiego, na skraju Puszczy Augustowskiej nad jeziorem Heret przy trasie Augustów - Sejny - Ogrodniki. Przez jej teren przepływa Czarna Hańcza i Marycha.
Siedziba urzędu gminy miejscowość Giby była dawniej nazywana Heret lub Gieret. W miejscowości początkowo mieszkali wyłącznie osocznicy strzegący dawnej Puszczy Przełomskiej. Kolonizację tego terenu rozpoczęto dopiero w XVI wieku. W jednej z miejscowości znajdującej się na terenie obecnej gminy znajdowała się siedziba dzierżawców puszczy, natomiast wieś Giby pełniła funkcje wsi osockiej.
Mieszkańcy gminy utrzymują się głównie z rolnictwa, turystyki, agroturystyki i leśnictwa. W gminie jest zarejestrowanych 631 podmiotów gospodarczych, z czego 12 należy do publicznego sektora własności, natomiast 619 znajduje się w rękach prywatnych. Posiada znakomite warunki rekreacyjno -wypoczynkowe Rozwojowi wypoczynku sprzyja położenie w atrakcyjnym przyrodniczo regionie: na skraju Puszczy Augustowskiej i częściowo w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. Szczególne walory przyrodnicze znajdują się w sześciu rezerwatach przyrody.

Walory turystyczne gminy

  • Pomnik ofiar NKWD, zamordowanych w lipcu 1945 roku, zaprojektowany przez znanego artystę Andrzeja Strumiłłę. Pomnik ma formę krzyża i głazowiska.
  • Kościół św. Anny w molennie drewnianej z 1912 roku, przeniesionej z Pogorzelca w 1982 r., przebudowany w Latach 1982-83 .
  • Ośrodek tkacki, gdzie do tej pory wyrabia się lniane obrusy, ręczniki i dywany.
  • Stanowisko archeologiczne w zakolu rzeki Marychy, ok. 2 km od Gib, jaćwieskie grodzisko Posejnele (po litewsku Pilkanis, co właśnie znaczy grodzisko), z wczesnej epoki żelaza, użytkowane powtórnie we wczesnym średniowieczu, prawdopodobnie przez Krzyżaków.
  • Wystawa etnograficzna "Dawna wieś" w pobliskiej miejscowości Zelwa. W jej skład wchodzi ok. 200 eksponatów: narzędzi, naczyń, ubrań, dzisiaj całkowicie już unikatowych.
  • Chaty suwalskie z XIX i początku XX w., które można jeszcze spotkać w samych Gibach i okolicznych wsiach: Sarnetki, Posejnele, Pogorzelec, Daniłowce.

Atrakcje przyrodnicze

Rezerwaty przyrody w gminie Giby:
Pomorze - najstarszy drzewostan Puszczy Augustowskiej oraz pozostałości grodziska Jaćwingów na Pomorzu.
Tobolinka - powstał w 1959 roku, zachowany ze wzgledów naukowo - dydaktycznych jeziora dystroficznego z jednymi w swoim rodzaju pływającymi wyspami płatorfowców.
Ostoja Bobrów Marycha - pow. 1960r., ochrona ostoi bobrów.
Bobruczek - pow. 1962r., faunistyczny - ochrona bobrów.
Łempis - pow. 1983r., położone w okolicach Zelwy posiadają niezwykłe pływające wyspy torfowe oraz jeziora dystroficzne, ekosystemy charakterystyczne dla Pojezierza Suwalsko - Augustowskiego.
Kukle - pow. 1983r., gdzie można podziwiać malowniczą panoramę rzeki Marychy.
Turystom sprzyjają dobrze wyposażone ośrodki wczasowe, stanice wodne, pola biwakowe, sieć kwater agroturystycznych. Na terenie gminy jest ponad 20 jezior, z których największe jest jezioro Pomorze.

Szlaki turystyczne

Szlaki kajakowe:
  • Czarna Hańcza.
  • Marycha.
  • Pomorze.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Giby
Mapa gminy Giby Gmina Giby Gmina Krasnopol Gmina Puńsk Gmina Sejny Miasto powiatowe: Sejny
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Giby
16-506 Giby
tel. (0-87) 516-50-25
fax. (0-87) 516-50-27

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Jan Kramnicz
Przewodniczący Rady - Stanisław Bednarski

Miejscowości należące do gminy Giby:

Aleksiejówka, Baraki, Białogóry, Białorzeczka, Białowierśnie, Budwieć, Budwieć, Chylinki, Czarna Hańcza, Daniłowce, Dworczysko, Dworczysko, Dziemianówka, Frącki, Gibasówka, Giby, Głęboka Biel, Głęboki Bród, Gulbin, Iwanówka, Karolin, Konstantynówka, Krasne, Kukle, Lipowo, Maćkowa Ruda, Muły, Okółek, Pogorzelec, Pomorze, Posejnele, Rygol, Sarnetki, Stanowisko, Studziany Las, Szlamy, Tartaczysko, Wielki Bór, Wierśnie, Wiłkokuk, Wronie Góry, Wysoki Most, Zelwa.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Tkaniny materacowe w niskich cenach cała Polska.
Witam serdecznie mam na sprzedaż bardzo szeroki...  Więcej »
➥ Kredyty Gotówkowe dla WYMAGAJĄCYCH...
✰✰✰ GOTÓWKA NA DOWOLNY CEL...  Więcej »
Twój fotograf ślubny.
Szukasz oryginalnego fotografa na wesele? Właśnie...  Więcej »
Kredyty gotówkowe- EKSPRESOWA gotówka i NIEWIELKA...
GOTÓWKA NA DOWOLNY CEL OD RĘKI? Skontaktuj się...  Więcej »
Telebim Ekran Reklamowy RGB LED screen...
Dzień Dobry! Oferujemy solidny Telebim...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15453    Liczba firm:35654
Przywiązania do firm: branże:59476, podbranże:82637, hasła:319761
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2017
Valid HTML 4.01 Transitional