StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Kammar
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Dubicze Cerkiewne - szczegółowe informacje

Gmina Dubicze Cerkiewne

Charakterystyka gminy

Gmnia Dubicze Cerkiewne położona jest przy Puszczy Białowieskiej w obrębie chronionego krajobrazu o wysokich walorach turystycznych i krajobrazowych. Turystyka jest szansą rozwoju gminy, bowiem posiada ona wiele miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, takich jak: zalew na rzece Orlanka, nieskażone środowisko, z rozległymi lasami i czystym powietrzem. Większość terytorium gminy zajmują obszary o szczególnych walorach przyrodniczych (70,3%). Większość mieszkańców gminy jest wyznania prawosławnego, poza tym niewielka część ludności należy do Zboru Kościoła Zielonoświątkowców, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Świadków Jehowy, Kościoła Rzymsko - Katolickiego i Adwentystów Dnia Siódmego.

Historia

Nazwa Dubicze Cerkiewne pochodzi od rosyjskiego słowa "dub", co w języku polskim oznacza dąb, drugi człon nazwy wskazuje, że w miejscowości była cerkiew. Równocześnie funkcjonowała w XVII - XVIII wieku nazwa Zarywiec. Pierwsze wzmianki o Dubiczach Cerkiewnych pochodzą z 1576 roku. Wieś założono około 1532 roku.
Legenda głosi, że na teren obecnej wsi przywędrowało z północnych stron Litwy plemię Krywiczów i założyło obóz, a że miejsce im się spodobało pozostali tutaj na dłużej, aż w końcu osiedlili się na stałe. Mieszkańcy wierzą również, że cerkiew istnieje od założenia wsi, potwierdzać ten fakt ma przywilej króla Zygmunta II z 1553 roku. Starsi ludzie utrzymują, że uprzednio cerkiew była umieszczona na terenie obecnego Ośrodka Wypoczynkowego Bachmaty. Blisko cerkwi przebiegał trakt z Bielska Podlaskiego do Kamieńca, toteż po dzień dzisiejszy nazywany on jest gościńcem Kamienickim.
W wyniku trzeciego rozbioru Polski zachodnia część gminy znalazła się pod panowaniem pruskim, zaś wschodnia rosyjskim. W 1924 roku w Dubiczach Cerkiewnych utworzona została organizacja komunistyczna, a rok później również i w innych wsiach obecnej gminy. Wielu członków Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi (KPZB) przypłaciło życiem swoje aktywne uczestnictwo w jej działalności.
W roku 1941 na linii Grabowiec - Dubicze Cerkiewne rozgorzała się bitwa wojsk sowieckich i niemieckich, w wyniku której częściowo spłonęły obie wsie. Po przejęciu władzy przez Niemców rozpoczęto pacyfikacje poszczególnych wsi i masowe rozstrzeliwania. Odwetem na niemiecką czystkę były akcje oddziałów partyzanckich (m.in. wysadzenie transportu wojskowego między Witowem a Orzeszkowem). Po roku 1945 teren gminy należał do powiatu bielskiego, a od 1954 roku do powiatu hajnowskiego.

Gospodarka

W gminie zarejestrowanych jest 207 podmiotów gospodarczych, zdecydowana większość z nich znajduje się w rękach prywatnych. Przedsiębiorstwa zajmują się m.in.: budową domków z bala, wyrobem mebli, rękodziełem ludowym, kowalstwem artystycznym. Swoistą atrakcją jest ferma strusi afrykańskich, można tam nabyć pióra i jajka tych największych ptaków na świecie.

Kultura, rozrywka, sport

Mieszkańcy gminy znani są z wyrobów rękodzieła ludowego wytwarzanych z na bazie runa leśnego, gałęzi brzozy, słomy, siana i wikliny. Dzięki nim powstają piękne wyroby wiązane na ramie i ręcznie wyszywane: serwety, bieżniki itd. W Dubiczach Cerkiewnych odbywa się co roku impreza plenerowa o nazwie "Noc Kupały.

Walory turystyczne gminy

Większość terytorium gminy znajduje się w granicach obszaru chronionego krajobrazu o wysokich walorach turystycznych i krajobrazowych. W regionie możliwe jest uprawianie wszelkich form turystyki: pieszej, rowerowej i wodnej.

Atrakcje przyrodnicze

 1. Rezerwaty przyrody:
  • Czechy Orleańskie - powierzchnia 78 ha, ochrona naturalnych borów mieszanych, z drzewostanem sosnowo - świerkowym;
  • Starzyna - powierzchnia 370 ha, leśno - ornitologiczny, celem rezerwatu zachowanie stanowisk z bogatą florą stanowiącą ostoje głuszca;
  • Jelonka - wielkości 227 ha, celem jest zachowanie w naturalnym stanie kompleksu muraw piaskowych, jałowczysk i zarośli jałowcowo - osikowych.
 2. Zalew Wodny "Bachmaty" - znajduje się on w odległości 15 km od Hajnówki. Ośrodek wypoczynkowy dysponuje miejscami noclegowymi w dworku, domkach kempingowych i na polu namiotowym. Turysta może skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów.

Zabytki

 • Cerkiew Prawosławna p.w. Opieki Matki Boskiej - budowla drewniana, orientowana, zbudowana w 1946 roku. i cmentarz przycerkiewny w Dubiczach Cerkiewnych;
 • Cerkiew Prawosławna p.w. Św. Anny dawniej unicka, obecnie prawosławna. Zbudowana w 1773 roku, przebudowana w XIX wieku. Na planie krzyża greckiego, drewniana, orientowana;
 • Cerkiew Prawosławna p.w. Św. Michała w Starym Korninie - dawniej unicka, obecnie prawosławna. Zbudowana przed 1893 r. Drewniana, orientowana, na planie prostokąta;
 • Kapliczka nad źródłem (studnia) z cudowną wodą przy Cerkwi Prawosławnej w Starym Korninie, według miejscowej ludności woda tu uznawana jest za leczniczą, prawdopodobnie od czasów zarazy z 1710 roku;
 • Cerkiew Parafialna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej unicka, obecnie prawosławna. Zbudowana w 1768 r.. Nad nawą główną kopuła na bębnie. Otoczona lipami i ogrodzona stalowym płotem na murowanych słupkach;
 • Zespół podworski, Jodłówka - dwór drewniany, zbudowany w 1901 roku na miejscu leśniczówki, parterowy, ściany oszalowane, trzy werandy, duże, oszklone. Po II wojnie światowej strażnica WOP, potem szkoła, obecnie dom letniskowy właścicieli. Park krajobrazowy utworzony po 1886 roku, przekomponowany na przełomie XIX / XX w., zniszczony w latach 1939 - 1941. Przetrwały fragmenty dawnych kompozycji - podjazd obsadzony świerkami, aleja lipowa, 17 gatunków drzew i krzewów. Otoczony lasem sosnowym.
 • Wiatrak holenderski -zbudowany w 1948 roku. Zachowane urządzenia mechaniczne, brak skrzydeł;
 • kuźnia drewniana, zbudowana około 1930 roku, obecnie nieczynna. Wewnątrz zachowane urządzenia - miech, kowadła, urządzenia do kucia koni, narzędzia kowalskie, itp.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Dubicze Cerkiewne
Mapa gminy Dubicze Cerkiewne Gmina Białowieża Gmina Czeremcha Gmina Czyże Gmina Dubicze Cerkiewne Gmina Hajnówka Gmina Kleszczele Gmina Narew Gmina Narewka Miasto powiatowe: Hajnówka
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Dubicze Cerkiewne
ul. Główna 65
17-204 Dubicze Cerkiewne
tel. (0-85) 685-21-71
fax. (0-85) 685-21-71
www.dubicze-cerkiewne.pl
e-mail: gmina@dubicze-cerkiewne.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Anatol Pawłowski
Przewodniczący Rady - Jan Surel

Miejscowości należące do gminy Dubicze Cerkiewne:

Bobinka, Czechy Orlańskie, Długi Bród, Dubicze Cerkiewne, Dubicze Tofiłowce, Górny Gród, Grabowiec, Istok, Jagodniki, Jakubowo, Jelonka, Jodłówka, Klakowo, Koryciski, Kraskowszczyzna, Krągłe, Melanin, Nikiforowszczyzna, Pasieczniki Małe, Piaski, Rutka, Siemiwołoki, Sołohuba, Stary Kornin, Starzyna, Werstok, Wiluki, Witowo, Wojnówka, Wygon, Za Groblą, Zabagonie.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional