StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Czeremcha - szczegółowe informacje
Herb gminy Czeremcha

Gmina Czeremcha

Charakterystyka gminy

Gmina Czeremcha położona jest na południowych krańcach powiatu, w prowincji Wysoczyzny Podlasko - Białoruskiej, w Makroregionie Niziny Północnopodlaskiej oraz w Mezoregionie Równiny Bielskiej. Rzeźba terenu gminy posiada formy lodowcowe oraz szczelinowe wodnolodowcowe (ozy, kemy) z okresu zlodowacenia środkowopolskiego. Nie jest to jednak teren morfologicznie szczególnie zróżnicowany. Atutem gminy jest przejście graniczne drogowe między Polską a Białorusią w Połowcach oraz kolejowe - osobowe i towarowe w Czeremsze. Czeremcha posiada połączenie kolejowe, którym bezpośrednio dojechać można do: Warszawy, Siedlec, Białegostoku, Hajnówki oraz Brześcia na Białorusi. Funkcjonuje również komunikacja autobusowa PKS.

Historia

Według danych źródłowych z końca XV wieku na mapie powiatu brzeskiego dzisiejszą Czeremchę - wieś nazywano Nurcem. Na ilustracjach z lat 1661 - 1664 funkcjonuje już "Nurzec alias Czeremcha". Były to ziemie należące do króla. Wraz z utworzeniem połączenia kolejowego Brześć - Czeremcha - Białystok w 1905 roku, Czeremcha stała się siedzibą gminy. Od tego momentu zaczęła istnieć jako osada.

Gospodarka

W gminie funkcjonuje 222 podmiotów gospodarczych, z czego 10 należy do publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych. Do większych zakładów funkcjonujących w regionie zaliczamy: Przedsiębiorstwo Państwowe Nasycalnia Podkładów w Czeremsze, zajmuje się ono m.in. wykonawstwem i impregnacją podkładów kolejowych, słupów teletechnicznych, chmielowych i tarcicy; ZDZ Białystok Filia w Czeremsze - wykonuje śmietniczki wagonowe PKP, stoły warsztatowe do statków. Diałaja też różne przedsiębiorstwa usługowe zajmujące się: obsługą maszynową produkcji rolniczej i ogrodniczej, stolarką, produkcją mebli kuchennych i pokojowych.

Kultura, rozrywka, sport

Gmina może się poszczycić zespołem folkowym o nazwie "Czeremszyna". Istnieje on od 1993 roku. Wykonuje utwory swoich przodków w języku, który jest mieszanką polskiego, białoruskiego oraz ukraińskiego. Zespół posługuje się instrumentami typowo folkowymi, posiada również od niedawna bałałajkę basową. Zespól koncertował już po całej Polsce, a także ze swoim repertuarem wyjeżdżał do Francji, Niemiec i Włoszech.
Na terenie gminy działa Środowiskowy Klub Sportowy "Kolejarz" prowadzący sekcję tenisa oraz piłki nożnej. Gmina posiada obiekty sportowe, takie jak: stadion sportowy, boisko do piłki siatkowej i ręcznej, sala do gry w tenisa stołowego. Na terenie gminy Czeremcha organizowane są następujące imprezy kulturalne:
 • Spotkania Folkowe "Z wiejskiego podwórza" - w Czeremsze, organizowane w czerwcu przez Zespół Folkowy "Czeremszyna" oraz Gminny Ośrodek Kultury, w trakcie imprezy trwa prezentacja zespołów folkowych, sprzedaż wydawnictw, wystawa rękodzieła a także odbywają się warsztaty twórców ludowych;
 • Polsko - Ukraińskie Spotkania Muzyczne - organizowane w sierpniu przez Związek Ukraińców Podlasia i GOK, w trakcie imprezy występują zespoły muzyczne z Polski i Ukrainy, dodatkową atrakcją jest pokaż sztucznych ogni oraz zabawa ludowa;
 • Festyn ludowy - w sierpniu, czasie festynu odbywają się koncerty zespołów ludowych, kiermasze, wystawy;
 • Piknik "Pożegnanie lata" - we wrześniu, w trakcie imprezy trwają koncerty zespołów, konkursy, wystawy, organizowana jest ponadto zabawa taneczna.

Walory turystyczne gminy

Atutem gminy jest czyste, nieskażone środowisko, natomiast szansą rozwoju regionu może być Puszcza Białowieska. Warunki przyrodnicze i krajobrazowe sprzyjają rozwojowi turystyki i agroturystyki.

Atrakcje przyrodnicze

 • Obszar chronionego krajobrazu Puszczy Białowieskiej, mieszczący się w północnej - wschodnią część gminy, o powierzchni ok. 550 ha. Są to głównie tereny zajęte przez uprawy albo młodniki sosnowe porastające gleby porolne.
 • Pomniki przyrody - np. dąb szypułkowy rosnący na dworcu PKP w Czeremsze Osadzie.
 • Tereny rekreacyjne przy rzece Pulwa zwane "Zamczyskiem" w dawnym parku dworskim z zabytkowymi drewnianymi budynkami mieszkalnymi, posiadającymi liczne zdobienia.
 • Liczne lasy z bogatym w owoce leśne, runem oraz licznymi gatunkami ptaków i zwierząt.

Zabytki

 • zabytkowe cerkwie w miejscowościach Czeremcha i Zubacze, których architektura nawiązuje do budownictwa ludowego z XIX i XX wieku;
 • rzymskokatolicki i prawosławny cmentarz w Czeremsze oraz prawosławny w miejscowości Kuzawa z XIX i XX wieku;
 • pozostałość parku dworskiego w miejscowości Jancewicze;
 • obiekty zabytkowe z XIX i XX wieku: budynki mieszkalne oraz budynek, w której mieściła się Przychodnia Kolejowa PKP w Czeremsze Osadzie.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Czeremcha
Mapa gminy Czeremcha Gmina Białowieża Gmina Czeremcha Gmina Czyże Gmina Dubicze Cerkiewne Gmina Hajnówka Gmina Kleszczele Gmina Narew Gmina Narewka Miasto powiatowe: Hajnówka
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Czeremcha
ul. Duboisa 14
17-240 Czeremcha
tel. (0-85) 685-00-99
fax. (0-85) 685-04-00
www.czeremcha.com.pl
e-mail: ug_czeremcha@zetobi.com.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Michał Wróblewski
Przewodniczący Rady - Jan Kupryciuk

Miejscowości należące do gminy Czeremcha:

Berezyszcze, Bobrówka, Borki, Chlewiszcze, Czeremcha, Derhawka, Gajki, Jancewicze, Konik, Kuzawa, Opaka Duża, Opalowanka, Osyp, Piszczatka, Podorabie, Pohulanka, Połowce, Pożniki, Repiszcza, Sielakiewicz, Stawiszcze, Terechy, Turowszczyzna, Wólka Terechowska, Zubacze.

 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Bramy wjazdowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Profesjonalna obróbka stal - ABL-Tech
ABL-Tech to dynamicznie rozwijająca się firma...  Więcej »
Ekspresowe Kursy Językowe Tanio
Zapraszam do zakupu ekspresowego szkolenia...  Więcej »
transport busem 1600 kg
-meble -przeprowadzki -inne Wystawiam FV...  Więcej »
Garaże blaszane, kojec dla psa, hala stalowa
PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15505    Liczba firm:36003
Przywiązania do firm: branże:54914, podbranże:76018, hasła:291487
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional