StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Jagar
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Ciechanowiec - szczegółowe informacje
Herb gminy Ciechanowiec

Gmina Ciechanowiec

Charakterystyka gminy

Gmina Ciechanowiec leży w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu Wyżyny Drohiczyńskiej i Wysokomazowieckiej nad Nurcem, na terenie "Zielonych Płuc Polski".
Najstarsze źródła pisane dotyczące Ciechanowca pochodzą z 1549 roku i 1570 roku. W tym czasie osada funkcjonowała już jako miasto, bowiem na dokumentach była odciśnięta pieczęć z herbem. Prawa miejskie magdeburskie otrzymał Ciechanowiec najprawdopodobniej w 1429r. od wielkiego księcia litewskiego Witolda. Pierwszymi właścicielami miasta był ród Kiszków, za ich rządów wybudowano zamek obronny nad Nurcem, który został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Po Kiszkach miasto przechodziło kolejno w ręce: Bremmerów, Ossolińskich, Szczuków i Ciecierskich. Największy rozkwit miasto przeżywało w okresie, gdy jego właścicielami byli Ossolińscy. Natomiast najwybitniejszym polskim przyrodnikiem doby Oświecenia był proboszcz ciechanowiecki w latach 1770-1796 Jan Krzysztof Kluk.
Po trzecim rozbiorze polski Ciechanowiec najpierw przynależał do państwa pruskiego, natomiast po pokoju w Tylży ziemia przeszła w ręce carskie. W tym czasie wykrystalizował się podział miasta na dwie części: prawobrzeżną (wchodzącą w skład do Królestwa Polskiego) i lewobrzeżną część wcielono do Cesarstwa Rosyjskiego. Mieszkańcy miasta brali czynny udział w powstaniach narodowych, za co spotkały ich represje ze strony cara. Jedną z nich była utrata praw miejskich przez Ciechanów lewobrzeżny. Jednak na przekór wszystkiemu osada rozwijała się dynamicznie. Szczególną sławą cieszyły się organizowane tam targi końskie. Ciechanowiec poważnie ucierpiał zarówno w czasie pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Ze zniszczeń wojennych miasto zaczęło się odbudowywać w latach 60. i 70. Dawną pozycję udało się mu odzyskać zwłaszcza dzięki pomocy mieszkańców.
W Ciechanowcu z zbiorczej sieci wodociągowej korzysta 3,5 tys. mieszkańców (73,1%), zaś z kanalizacyjnej 2,3 tys. (49%). Na potrzeby regionu wybudowano 1 biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 800 m3/dobę. W gminie funkcjonuje 4 szkoły podstawowe, 1 gimnazjum i 2 szkoły średnie.
W gminie Ciechanowiec funkcjonuje 791 podmiotów gospodarczych, z czego 17 należy do publicznego sektora własności a 774 do prywatnego. Centrum usługowe regionu rolniczego. Jest to ośrodek przemysłu spożywczego i obuwniczego. Większość firm zajmuje się handlem i usługami.
Walorem regionu są wspaniałe krajobrazy zbliżone do naturalnych. Bardzo atrakcyjne dla odwiedzających są tereny w okolicach wsi Wojtkowice Glinna i Wojtkowice Dady oraz pomiędzy doliną Nurca a wsią Kozarze. Turystów przyciągają tam znaczne różnice w wysokościach pomiędzy obszarami wysoczyznowymi a doliną Bugu. Do wypoczynku zachęcają rzeki, zwłaszcza Bug i Nurzec oraz bogate w grzyby i jagody lasy. W regionie występują obszary o dużej wartości przyrodniczej Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Nurca.

Walory turystyczne gminy

Miejsca godne obejrzenia w Ciechanowcu:
  • Kościół parafialny p.w. Trójcy Św. - wzniesiony w latach 1731-37 z fundacji Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego. W skład zwartego zespołu wchodzą: barokowy kościół usytuowany pośrodku cmentarza otoczonego murem z ozdobną, murowaną bramą, dwie prostokątne kostnice w narożach ogrodzenia oraz dwie dzwonnice flankujące frontową część ogrodzenia.
  • Cerkiew prawosławna p.w. Wniebowstąpienia - wzniesiona w 1875 roku.
  • Synagoga - zbudowana pod koniec wieku XIX.
  • Szpital -wzniesiony w latach 1785-88 w stylu klasycystycznym. Ufundowany został dla Sióstr Miłosierdzia.
  • Teren dawnego dworu - związany z funkcjonującym w XVI wieku dworem Kiszków, zwanego zamkiem a zniszczonego w czasie wojny szwedzkiej. Kolejne zabudowania, murowane, stanowiły siedzibę Ossolińskich.
  • Zespół pałacowo - parkowy - ukształtowany w drugiej poł. XIX w., złożony z neorenesansowego pałacu, oficyny oraz zabudowań gospodarczych; otoczony starannie utrzymanym parkiem krajobrazowym.
  • Skansen - zespół obiektów budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, usytuowany przy Muzeum Rolnictwa im. Ks.Krzysztofa Kluka.
  • Muzeum Rolnictwa im. Ks.Krzysztofa Kluka - prezentują one m. in. historię uprawy ziemi, zbiórki zbóż oraz wyroby rzemieślnicze i meble. W tło parku otaczającego pałac wkomponowano ekspozycje budownictwa ludowego regionu mazowiecko - podlaskiego. W głównym obiekcie zorganizowano stałą wystawę poświęconą działalności naukowej patrona Muzeum Rolnictwa Księdza Krzysztofa Kluka
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Ciechanowiec
Mapa gminy Ciechanowiec Gmina Ciechanowiec Gmina Czyżew Osada Gmina Klukowo Gmina Kobylin Borzymy Gmina Kulesze Kościelne Gmina Nowe Piekuty Gmina Sokoły Gmina Szepietowo Gmina Wysokie Mazowieckie Miasto powiatowe: Wysokie Mazowieckie
 Informacje ogólne
Urząd Miejski Ciechanowiec
ul. Mickiewicza 1
18-230 Ciechanowiec
tel. (0-86) 277-11-45
fax. (0-86) 277-10-66
www.ciechanowiec.pl
e-mail: info@ciechanowiec.pl

Władze samorządowe

Burmistrz - Mirosław Reczko
Przewodniczący Rady - Krystyna Olędzka

Miejscowości należące do gminy Ciechanowiec:

Antonin, Bujenka, Ciechanowiec, Czaje-Bagno, Czaje-Wólka, Dąbczyn, Gaj, Kobusy, Koce-Basie, Koce-Piskuły, Koce-Schaby, Kosiorki, Kostuszyn-Kolonia, Kozarze, Kułaki, Łempice, Malec, Nowodwory, Pobikry, Przybyszyn, Radziszewo-Króle, Radziszewo-Sieńczuch, Radziszewo-Sobiechowo, Radziszewo Stare, Skórzec, Trzaski, Tworkowice, Winna-Chroły, Winna-Pośwętna, Winna Stara, Winna-Wilki, Winna-Wypychy, Wojtkowice-Dady, Wojtkowice-Glinna, Wojtkowice Stare, Zadobrze.

 Polecamy z regionu
GABINET ANGIOLOGICZNO - CHIRURGICZNY DR N. MED. PIOTR LISOWSKI. ANGIOLOG - SPECJALISTA CHOROB NACZYŃ, SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ. WYSOKIE MAZOWIECKIE - PODLASIE  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Szpitalna 2 lok. 6
CAWIK JAROSŁAW MARKOWSKI CENTRUM AUTOMATYKI WENTYLACJI I KLIMATYZACJI WYSOKIE MAZOWIECKIE - PODLASIE  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Skargi 4
ZORZA SKLEP OGRODNICZY PHU INŻ. WOJCIECH JASTRZĘBSKI  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Ludowa 91
TRANS - ROL ANDRZEJ REMISIEWICZ  »
Kruszewo Wypychy, 29
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW. KAZIMIERZA  »
Nowe Piekuty, ul. Główna 1
SZKOŁA PODSTAWOWA W DĄBROWIE WIELKIEJ  »
wieś Dąbrowa Wielka, 28A
URZĄD GMINY WYSOKIE MAZOWIECKIE  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Mickiewicza Adama 1A
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W WYSOKIEM MAZOWIECKIM  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Kościelna 1
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW.JANA CHRZCICIELA  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Kościelna 2
GIMNAZJUM W ROSOCHATEM KOŚCIELNEM  »
wieś Rosochate Kościelne, ul. Mazowiecka 5
GIMNAZJUM PUBLICZNE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W WYSOKIEM MAZOWIECKIEM  »
Wysokie Mazowieckie, ul. Ludowa 5
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY  »
wieś Waniewo, 36
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW. DOROTY  »
wieś Rosochate Kościelne, 24
SZKOŁA PODSTAWOWA W ROSOCHATEM KOŚCIELNEM  »
wieś Rosochate Kościelne, ul. Mazowiecka 5
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA NARODZENIA NAJŚWIĘSZEJ MARII PANNY  »
wieś Wyszonki Kościelne, 35
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional