StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
automega
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Boćki - szczegółowe informacje

Gmina Boćki

Charakterystyka gminy

Gmina Boćki leży w południowej części powiatu, na trasie Białystok - Lublin. Jej siedzibą jest duża wieś Boćki położona nad rzeką Nurzec, wokół której rozciągają się nieskażone cywilizacją malownicze pola i lasy. Wody regionu należą do zlewni rzeki Bug. Terytorium gminy znajduje się na obszarze "Zielonych Płuc Polski".

Historia

Miejscowość Boćki ma długą i bogatą historię. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1499 roku. W 1509 roku ówczesny monarcha polski Zygmunt Stary nadał te tereny marszałkowi i sekretarzowi Wielkiego Księstwa Litewskiego Janowi Sapieże. Nowy właściciel wraz z ziemiami otrzymał pozwolenie założenia miasta na prawie magdeburskim, organizowania trzech jarmarków oraz prawo budowy zamku. Przed 1568r. Sapiehowie sprowadzili do miasta Żydów, którzy niebawem utworzyli gminę wyznaniową. Boćki były w rękach rodu Sapiehów do II połowy XVIII w. W 1674r. w Boćkach mieszkały 463 osoby płacące podatki, w tym ponad 54% było wyznania unickiego, resztę stanowili katolicy i Żydzi. W 1693r. drogą zastawu Boćki przeszły w ręce Branickich, ale wkrótce poprzez małżeństwo powróciły do rodu Sapiehów. W XVIII wieku w dobrach zamieszkiwała szlachta, bojarzy a przede wszystkim chłopi. Boćki były znane z rzemiosła rymarskiego. W latach 60-tych XVIII wieku miasto przeszło poprzez małżeństwo w posiadanie podczaszego litewskiego Joachima Karola Potockiego i pozostało w ręku tego rodu przez niemal sto lat. W latach 60 - tych XIX w. Boćki przejęła Joanna Defler.
W wyniku tzw. "bieżeństwa" większość mieszkańców wyznania prawosławnego ewakuowała się w 1915r. w głąb Rosji, w następstwie czego do 1929r. nie funkcjonowała tam parafia prawosławna. W 1934 r. Boćki utraciły prawa miejskie. Osada poważnie ucierpiała podczas II wojny światowej. Miejscowych Żydów Niemcy wymordowali w Treblince.

Infrastruktura

Gminę przecina ważna droga krajowa Nr 19 Białystok - Lublin. W tej chwili Boćki mogą poszczycić się nową szkołą, ośrodkiem zdrowia, bankiem, siecią sklepów i oczyszczalnią ścieków o przepustowości 270m3/dobę.

Gospodarka

Gmina ma charakter typowo rolniczy. Dominują tu gospodarstwa indywidualne. Część z nich zajmuje się agroturystyką. Władze gminy promują rolnictwo proekologiczne. W regionie funkcjonują 333 podmioty gospodarcze, 11 z nich należy do publicznego sektora własności, reszta ma prywatnych właścicieli. W większości są to firmy handlowe.

Atrakcje przyrodnicze

  • Rzeka Nurzec - rzeka Nurzec należy do rzek typowo nizinnych przepływających przez tereny bagienne i podmokłe. Wypływa w podmokłej dolinie na południowy wschód od Czeremchy na wysokości około 180 m n.p.m. Całkowita długość rzeki wynosząca 100,2 km i powierzchnia zlewni rzędu 2082,6 km2 stawiają rzekę w pierwszej grupie największych rzek Makroregionu Północno-Wschodniego i jednocześnie kwalifikują do jednej z większych zlewni dopływów Bugu. Jest ona prawostronnym dopływem Bugu, IV-rzędu. W środkowym biegu dolina Nurca osiąga szerokość rzędu od 5 do 10 km, przy czym doliny bocznych dopływów łączące się z doliną rzeki Nurzec, powodują powstawanie szerokich basenów oddzielonych od siebie wyraźnymi przewężeniami. Średnia szerokość koryta rzeki w biegu środkowym wynosi od 9 do 10 m, natomiast dopływów od 1 do 2 m.
  • Kompleksy leśne

Zabytki

  • Kościół parafialny - ufundowany przez właścicieli miasteczka Józefa F. Sapiehę i Krystynę z Branickich, w celu godnego złożenia cennej relikwii - ciernia z Korony Chrystusa. Obiekt posiada wspaniałe ołtarze, wykonane przez najznakomitszych artystów i rzemieślników barokowych. Największą wartość kościoła stanowi unikatowe w skali światowej tabernakulum z zespołem 67 plakietek oraz freski na kopule, malowane przez popularnego malarza Jerzego Wilhelma Neunhertza. W 1995r. kościół wzbogacił się relikwią św. Antoniego z Padwy, przez co świątynia uzyskała rangę sanktuarium;
  • XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena;
  • Łaźnia żydowska - pochodzącą z XVIII - stan łaźni wymaga natychmiastowej renowacji
  • Cerkiew, zbudowana w 1760 r., przebudowana w 1820 r., odbudowana w 1956 r.
  • Andryjanki - dworek z XIXw.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Boćki
Mapa gminy Boćki Gmina Bielsk Podlaski Gmina Boćki Gmina Brańsk Gmina Orla Gmina Rudka Gmina Wyszki Miasto powiatowe: Bielsk Podlaski
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Boćki
ul. Armii Krajowej 5
17-111 Boćki
tel. (0-85) 731-31-60
fax. (0-85) 731-31-60

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Stanisław Derehajło
Przewodniczący Rady - Józef Bolesta

Miejscowości należące do gminy Boćki:

Andryjanki, Boćki, Bodaczki, Bodaki, Bystre, Chranibory Drugie, Chranibory Pierwsze, Dubno, Dziecinne, Hawryłki, Jakubowskie, Krasna Wieś, Młynisk, Mołoczki, Nurzec, Olszewo, Pasieka, Piotrowo-Krzywokoły, Piotrowo-Trojany, Przy Ostaszach, Sasiny, Siedlece, Siekluki, Sielc, Skalimowo, Solniki, Starowieś, Szeszyły, Szumki, Śnieżki, Torule, Wandalin, Wandalinek, Wiercień, Wojtk, Wygonowo, Wylan, Żołoćki.

 Polecamy z regionu
OLEJ OPAŁOWY - REKCHEM SPÓŁKA Z O.O. SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO I OLEJU NAPĘDOWEGO. BIAŁYSTOK - BIELSK PODLASKI - WOJ. PODLASKIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 83
OPTYK JÓZEF MALINOWSKI. OPTYK, OKULARY KOREKCYJNE I PRZECIWSŁONECZNE. SOCZEWKI KONTAKTOWE, BADANIE WZROKU. BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58/12
AJ OKNA S.C.  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 41
AUTO - NAPRAWA AUTO POMOC DROGOWA, AUTO PARKING AUTO ŻARSKI WACŁAW ŻARSKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 14
PACKPOL EUGENIUSZ FIEDOROWICZ  »
Bielsk Podlaski, ul. Kryniczna 6
CENTRUM OGRODZEŃ A - Z JOLANTA PIETRZYKOWSKA  »
wieś Łubin Kościelny, BAZA SKR
STIFF L. I M. NIEWIŃSCY SP.J. DRZWI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE, OKNA PCV I DREWNIANE, BRAMY GARAŻOWE, ROLETY, ŻALUZJE BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 102
GABINET HEMATOLOGICZNY DR N.MED. HEMATOLOG ANDRZEJ PŁONOWSKI BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 104
ELEFANTO - KAIZEN S.C. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE. DYSTRYBUTOR FIRMY CAPAROL. ELEWACJE - DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, RENOWACJE ELEWACJI ZABYTKOWYCH. BIAŁYSTOK  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 20
AGFOL F.H.P. JERZY NIEWIŃSKI. PRODUCENT FOLII I OPAKOWAŃ. PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH  »
Bielsk Podlaski, ul. Rejonowa 3B
DOM OPIEKI SPOŁECZNEJ ARKA W KOŻYNIE  »
wieś Kożyno, 66
STAROSTWO POWIATOWE W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA NARODZENIA NMP  »
Bielsk Podlaski, ul. Jagiellońska 6A
URZĄD GMINY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
PARAFIA PRAWOSŁAWNA PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO  »
wieś Ploski, 64
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Dekorativa P.U.H.P. ARKFORM Arkadiusz Broniszewski
Sklep internetowy Dekorativa.pl to miejsce w...  Więcej »
Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydłowe -...
Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i...  Więcej »
Pomoc Zadłużonym - Restrukturyzujemy Spółki oraz...
Oferujemy pomoc Spółkom oraz Jednoosobowym...  Więcej »
Sylwester w Bartlowiźnie
Pakiet Sylwestrowy w...  Więcej »
Działka nad pięknym jeziorem
Szukasz działki na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15518    Liczba firm:35998
Przywiązania do firm: branże:54919, podbranże:76028, hasła:291536
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional