StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
Jumper Park
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Bielsk Podlaski - szczegółowe informacje
Herb gminy Bielsk Podlaski

Gmina Bielsk Podlaski

Charakterystyka gminy

Gmina wiejska Bielsk Podlaski położona jest na Równinie Bielskiej w południowej części woj. podlaskiego. Od północy okala ją Dolina Górnej Narwi, zaś od wschodu Puszcza Białowieska. Siedziba władz gminnych mieści się w Bielsku Podlaskim. Nie zdewastowane ekologicznie okolice, jak i też sam teren gminy, posiadają autentyczne walory rekreacyjne i turystyczne. Gmina położona jest na styku kultury białoruskiej, polskiej i ukraińskiej. Ta różnorodność przejawia się w folklorze, architekturze i wyznaniu religijnym zamieszkującej tu społeczności. Główna baza turystyczna znajduje się w Ploskach.

Historia

Historia gminy związana jest nierozerwalnie z miastem Bielsk Podlaski, jednak pierwsze ślady osadnictwa odkryto właśnie na terenie gminy we wsi Haćki. Najstarsze znaleziska pochodzą z V - IV w p.n.e. i należą do tzw. kręgu kultur pomorsko - kloszowych, których centrum znajdowało się w środkowej Polsce oraz z tzw. kultury zarubienieckiej, której główne terytorium występuje na terenie północnej Ukrainy i południowej Białorusi. Kompleks osadniczy w Haćkach powstał zatem na obszarze przenikania się wpływów i kultur z zachodu, południowego wschodu i północy, a znajdowane tu zabytki świadczą o licznych pokojowych kontaktach pomiędzy rozmaitymi grupami etnicznymi i plemiennymi..
Bielsk Podlaski ma długą i ciekawą historię sięgającą wczesnego średniowiecza. Pierwsze pisemne wzmianki o Bielsku można znaleźć w "Latopisie Halicko - Wołyńskim". Wyczytać z nich można, że gród w 1253 roku był już "starą osadą". W tym czasie był on własnością książąt ruskich. W XIV wieku podobnie, jak całe Podlasie, Bielsk przeszedł w ręce Litwinów. Pod koniec XIV w. Krzyżacy najechali i zniszczyli gród. W 1430r. w Bielsku powstało wójtostwo, w związku z tym do miasta zaczęli napływać osadnicy z Polski i Niemiec. Ważną datą w historii miasta jest rok 1495, kiedy to Wielki Książę Litewski Aleksander dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadał herb - postać stojącego wołu. Miasto w tym okresie było znaczącym ośrodkiem rzemiosła. Bielsk bardzo mocno ucierpiał w trakcie "potopu szwedzkiego". Z upadku nie mógł podnieść się aż do XVIII wieku. Odbudowę miasta rozpoczął wójt i starosta bielski Jan K. Branicki. Jego dzieło kontynuowała Izabela Branicka. To w dużej mierze dzięki jej staraniom, obok obiektów sakralnych, zbudowano istniejący do dziś miejski ratusz. Po trzecim rozbiorze Bielsk Podlaski najpierw wszedł w skład państwa Pruskiego, a po pokoju w Tylży przeszedł w ręce Imperium Rosyjskiego. Pod koniec XIX w. w Bielsku mieszkało 7 tys. mieszkańców. W trakcie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70%.

Infrastruktura

Gmina Bielsk Podlaski posiada dobrze rozwinięta sieć dróg. Z północy przecina gminę ważna droga krajowa Nr 19 Białystok - Lublin, zaś w odległości 30 km na wschód od centrum gminy znajduje się przejście graniczne w Połowcach i Czeremsze (droga Nr 652). Gmina leży także na szlaku turystycznym Warszawa - Białowieża (droga Nr 689)

Gospodarka

Podobnie jak pozostała część Podlasia gmina ma charakter rolniczy. Należy do południowego regionu województwa o najlepszych jakościowo glebach. Najwyższą produkcję rolnicy uzyskują z upraw ziemniaka, pszenżyta i hodowli bydła mlecznego.

Kultura, rozrywka, sport

Gmina położona jest na styku kultury białoruskiej, polskiej i ukraińskiej. Ta różnorodność przejawia się w folklorze, architekturze i wyznaniu religijnym zamieszkującej tu społeczności. Głównym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym gminy jest miasto Bielsk Podlaski.

Atrakcje przyrodnicze

  • Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Górnej Narwi - Dolina Górnej Narwi jest jedną z najlepiej zachowanych dolin rzecznych w Polsce i stanowi obok Bagien Biebrzańskich jeden z największych obszarów mokradeł środkowoeuropejskich. . Jest to obszar, na którym nie prowadzono żadnych robót melioracyjnych związanych z regulacją stosunków wodnych. Ze względu na te walory obszar ten jest jedną z największych w Polsce ostoi ptactwa błotno-wodnego, zarówno dla gatunków lęgowych, jak i przelotnych.

Szlaki turystyczne

  • "SZLAK PRAWOSŁAWNYCH ŚWIĄTYŃ" (żółty,164km) Białystok-Dojlidy-Halickie-Zwierki-Pasynki-Zabłudów-Ostrówki-Pawły-Ryboły-most na rzece Narew-Ploski-Knorozy-Chraboły-Rajsk-Haćki-Hryniewicze Duże-Bielsk Podlaski-Parcewo-Orla-Szczyty-Czyże-Nowoberezowo-Hajnówka-Dubiny-Wasilkowo-Łosinka-Chrabostówka-Narew-Iwanki Rohozy-Trześcianka-Folwarki Tylwickie-Topolany Hieronimowo-Michałowo.
Kajakowe:
  • Szlak kajakowy po rzece Narew.

Zabytki

  • Rajsk - cerkiew prawosławna
  • Pasynki - cerkiew prawosławna p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela z 1890 roku
  • Ploski cerkiew prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego z końca XVII wieku, drewniana o konstrukcji zrębowej, z 1. poł. XIX w., rozbudowana od wsch. ok. 1940 r., wieżą frontową, górą ośmioboczną.
  • Haćki - stanowisko archeologiczne z V w. p.n.e.
  • Augustowo - Cerkiew prawosławna p.w. Apostoła Jana z XIX wieku
  • Parcewo - cerkiew cmentarna, drewniana o konstrukcji zrębowej, z przełomu XVIII/XIX w., przekształcana w 1897 i 1921 r.; na rzucie ośmioboku, przekryta dachem namiotowym, z wieżą od wschodu
  • Stryki - CERKIEW cementarna, drewniana o konstrukcji zrębowej, zapewne z końca XVIII w., przeniesiona na ob. miejsce w 1862 r.; jednonawowa z wieżą frontową.
Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Bielsk Podlaski
Mapa gminy Bielsk Podlaski Gmina Bielsk Podlaski Gmina Boćki Gmina Brańsk Gmina Orla Gmina Rudka Gmina Wyszki Miasto powiatowe: Bielsk Podlaski
 Informacje ogólne
Urząd Gminy Bielsk Podlaski
ul. Mickiewicza 46
17-100 Bielsk Podlaski
tel. (0-85) 730-68-51
tel. (0-85) 730-68-51
www.bielskpodlaski.pl
e-mail: gmina@bielskpodlaski.pl

Władze samorządowe

Wójt Gminy - Eugenia Ostaszewicz
Przewodniczący Rady - Anatol Grzegorz Tymiński

Miejscowości należące do gminy Bielsk Podlaski:

Augustowo, Bańki, Biała, Bielanowszczyzna, Bolesty, Brześcianka, Chraboły, Deniski, Dobromil, Dubiażyn, Dwór, Gaj, Grabowiec, Haćki, Hendzel, Hołody, Hryniewicze Duże, Hryniewicze Małe, Husaki, Jacewicze, Knorozy, Knorydy, Knorydy Górne, Knorydy Podleśne, Knorydy Średnie, Korpacz, Koszarka, Kotły, Kozły, Kożyno, Kożyno Duże, Kożyno Małe, Krzywa, Lewki, Łoknica, Łubin Kościelny, Łubin Rudołty, Malinowo, Miękisze, Mokre, Na Brańskiej, Nałogi, Ogrodniki, Orlanka, Orzechowicze, Parcewo, Pasynki, Pietrzykowo-Gołąbki, Pietrzykowo-Wyszki, Piliki, Pilipki, Ploski, Plutycze, Podbiele, Proniewicze, Rajki, Rajsk, Rzepniewo, Saki, Sierakowizna Skrzypki Duże, Skrzypki Małe, Sobotczyzna, Sobótka, Stołowacz, Stryki, Stupniki, Szastały, Szewele, Treszczotki, Truski, Użyki, Widowo, Woronie, Zawady, Zubowo.

 Polecamy z regionu
OLEJ OPAŁOWY - REKCHEM SPÓŁKA Z O.O. SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO I OLEJU NAPĘDOWEGO. BIAŁYSTOK - BIELSK PODLASKI - WOJ. PODLASKIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 83
AUTO - NAPRAWA AUTO POMOC DROGOWA, AUTO PARKING AUTO ŻARSKI WACŁAW ŻARSKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Żwirki i Wigury 14
OPTYK JÓZEF MALINOWSKI. OPTYK, OKULARY KOREKCYJNE I PRZECIWSŁONECZNE. SOCZEWKI KONTAKTOWE, BADANIE WZROKU. BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58/12
AJ OKNA S.C.  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 41
PACKPOL EUGENIUSZ FIEDOROWICZ  »
Bielsk Podlaski, ul. Kryniczna 6
CENTRUM OGRODZEŃ A - Z JOLANTA PIETRZYKOWSKA  »
wieś Łubin Kościelny, BAZA SKR
POL - MOT AUTO S.A. AUTORYZOWANY DEALER SKODY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Brańska 114
GABINET HEMATOLOGICZNY DR N.MED. HEMATOLOG ANDRZEJ PŁONOWSKI BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 104
BCAM BIAŁOSTOCKIE CENTRUM ANALIZ MEDYCZNYCH SP. Z O.O. - PUNKT POBRAŃ  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 58 lok. 14
ELEFANTO - KAIZEN S.C. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE. DYSTRYBUTOR FIRMY CAPAROL. ELEWACJE - DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, RENOWACJE ELEWACJI ZABYTKOWYCH. BIAŁYSTOK  »
Bielsk Podlaski, ul. Piłsudskiego 20
STIFF L. I M. NIEWIŃSCY SP.J. DRZWI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE, OKNA PCV I DREWNIANE, BRAMY GARAŻOWE, ROLETY, ŻALUZJE BIELSK PODLASKI - PODLASIE  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 102
STAROSTWO POWIATOWE W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
URZĄD GMINY BIELSK PODLASKI  »
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza Adama 46
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM.MARSZAŁKA J. KLEMENSA PIŁSUDSKIEGO W BIELSKU PODLASKIM  »
Bielsk Podlaski, ul. Szkolna 12
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z BIAŁORUSKIM JĘZYKIEM NAUCZANIA IM. BRONISŁAWA TARASZKIEWICZA  »
Bielsk Podlaski, ul. Kopernika Mikołaja 4
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
Jeśli masz trudną sytuację materialną -...
Cierpisz na brak pieniędzy, nie stać Cię na ...  Więcej »
DORADZTWO KREDYTOWE KREDYTY GOTÓWKOWE POŻYCZKI...
Usługi kredytowe dostępne w placówce banku przy...  Więcej »
Portal finansowy
Firma opisuje pożyczki bez zaświadczeń realnie...  Więcej »
Szybka Pożyczka Online 300-5000 zł!
Nasza oferta jest czytelna - bez ukrytych opłat,...  Więcej »
Tanie strony www - już za 300zł
Tworzymy bardzo atrakcyjne, a jednocześnie tanie...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15449    Liczba firm:35427
Przywiązania do firm: branże:59054, podbranże:82144, hasła:318396
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2017
Valid HTML 4.01 Transitional