StartPodlasie - informacja o regioniePlany miastKatalog: Firmy, Towary, UsługiSzukaj kontekstowoSzukaj szczegółowoOgłoszeniaPrzetargiMapa serwisu
TRANSPORT CIĘŻAROWY
Ustaw jako stronę startową Dodaj nas do ulubionych
 Wyszukiwanie kontekstowe firm-> wyszukiwanie szczegółowe
Wpisz nazwę szukanej firmy, towaru lub usługi:

Jesteś zainteresowany(a) naszą ofertą? Wpełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.
 Gmina Białystok - szczegółowe informacje

Gmina Białystok

Charakterystyka gminy

Miasto Białystok położone jest w centrum Województwa Podlaskiego, na Nizinie Podlaskiej, w makroregionie Wysoczyzny Białostockiej. Jest to największe miasto w Polsce północno - wschodniej, stolica Województwa Podlaskiego. Niektórzy nazwę Białystok wiążą z "białym stokiem", bardziej prawdopodobną wersją jest twierdzenie, że określenie "stok" oznaczało kiedyś rzekę.

Historia

Data powstania osady Białystok jest trudna do ustalenia. Według legendy założył ją książę litewski Giedymin w 1320 roku. Niestety tego faktu nie potwierdzają źródła historyczne. Osada powstała prawdopodobnie dopiero na przełomie XV i XVI wieku. Ziemia białostocka należała początkowo do Raczki Tabutowicza, później przeszła w ręce Mikołaja Raczkowicza, po nim dobra przejął ród Wiesiołowskich. Po bezpotomnej śmierci ostatniego z rodu Wiesiołowskich, Białystok został włączony do starostwa tykocińskiego, które za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał Stefan Czarniecki. W późniejszych latach ziemia białostocka przypadła rodowi Branickich. Najbardziej dynamiczny rozwój osady nastąpił w okresie, gdy dobra te należały do Jana Klemensa Branickiego. Prawa miejskie magdeburskie otrzymał Białystok od króla Augusta III w 1749 roku. Dwór Branickich odwiedzali władcy polscy, tacy jak: August II, August III, Stanisław August Poniatowski, a także cesarz Austrii Józef II, przyszły car Rosji Paweł i przyszły król Francji Ludwik XVIII.
Po III rozbiorze Białystok wszedł w skład państwa Pruskiego a po pokoju w Tylży jako Obwód Białostocki został wcielony do Cesarstwa Rosyjskiego. W 1842 roku Rosjanie zlikwidowali odrębność Obwodu wcielając go do guberni grodzieńskiej. Utworzenie granicy celnej między Królestwem Polskim a Cesarstwem Rosyjskim spowodowało przeniesienie w te rejony przemysłu włókienniczego. Dodatkowym pozytywnym impulsem dla rozwoju miasta było wybudowanie kolei warszawsko - petersburskiej. Dzięki niej Białystok stał się ważnym węzłem komunikacyjnym. W czasie wojny polsko - bolszewickiej w 1920r. w mieście znajdowała się siedziba Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski z Feliksem Dzierżyńskim na czele. W okresie międzywojennym Białystok znacznie się rozwinął. Powstały nowe zakłady przemysłowe. Uporządkowano chaotyczną zabudowę.
W czasie II wojny światowej najpierw sowieci a później hitlerowcy prowadzili na tym obszarze politykę terroru. Mimo tego istniał bardzo silny ruch niepodległościowy kierowany przez Armię Krajową. W mieście istniało bardzo liczne getto Żydowskie. Białystok bardzo ucierpiał w trakcie wojny, został zniszczony w 75%. Po wojnie miasto stopniowo zaczęło odbudowywać się ze zniszczeń.

Infrastruktura

Z sieci wodociągowej korzysta w Białymstoku 279,5 tys. mieszkańców (97,6%), z sieci kanalizacyjnej 253,1 tys. (88,4%), natomiast z gazowej 255,7 tys. (89,3%). Miasto obsługuje jedna biologiczna oczyszczalnia ścieków o przepustowości 175.500 m3/dobę. Białystok dysponuje wysypiskiem odpadów przemysłowych oraz odpadów komunalnych położonym w Hryniewiczach.

Gospodarka

Białystok jest największym ośrodkiem gospodarczym w regionie północno - wschodnim. W gospodarce Białegostoku dominują małe zakłady i firmy, zatrudniające do 5 osób. Na rozwój gospodarki miasta duży wpływ ma przygraniczne położenie, sprzyjające połączenia komunikacyjne, bardzo dobry stan środowiska, tradycje przemysłowe, naukowe i kulturalne. Pod koniec 2001 roku zarejestrowanych było w Białymstoku 33.291 podmiotów gospodarczych. Zakłady przemysłowe produkują głównie artykuły spożywcze i napoje oraz tkaniny i wyroby odzieżowe. W ostatnich latach zanotowano dynamiczny rozwój sektora handlu i usług. Zagranicznych i krajowych inwestorów przyciąga duża liczba terenów do zagospodarowania.

Kultura, rozrywka, sport

Białystok jest regionalnym ośrodkiem akademickim i naukowym. W mieście funkcjonuje 57 szkół podstawowych, 37 gimnazjów, 39 liceów ogólnokształcących oraz 15 uczelni wyższych. Największe z białostockich uczelni wyższych to: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Akademia Medyczna, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Ekonomiczna oraz Wyższa Szkoła Administracji Publicznej. W mieście działają liczne kluby sportowe. Bazę sportową miasta stanowią stadiony, korty tenisowe, boiska, pływalnie, Ośrodek Sportów Wodnych oraz sztuczne lodowisko.
Białystok jest centrum kulturalnym makroregionu północno-wschodniego. Znajduje się tutaj wiele wyjątkowych zabytków, instytucji i organizacji kulturalnych. W mieście działa wiele ośrodków kultury, m.in.: Białostocki Ośrodek Kultury, Dom Kultury "Śródmieście", Młodzieżowy Dom Kultury, czy też Wojewódzki Osrodek Animacji Kultury. Miasto jest również miejscem ciekawych cyklicznych imprez muzycznych, teatralnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.

Walory turystyczne gminy

Białystok jest stolicą regionu Polski zwanego "Zielonymi Płucami Polski". Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Około 32 % powierzchni miasta zajmują tereny zielone, w tym 2 rezerwaty przyrody. Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Wypoczynkowi sprzyja dobrze rozwinięta baza noclegowo - gastronomiczna.

Atrakcje przyrodnicze

  1. Rezerwaty przyrody miasta Białystok:
Las Zwierzyniecki - powstał w 1996r., zachowany ze względów naukowych i dydaktycznych drzewostan o charakterze grądu wilgotnego.
Antoniuk - pow. 1995r. zachowany ze względów naukowych i dydaktycznych drzewostan o dużym stopniu naturalności.

Zabytki

Rynek zwany obecnie Rynkiem Kościuszki.
Kościół katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - (Stary Kościół)- najstarszy zachowany zabytek w mieście, ukończony w 1621r. Ufundował go Piotr Wiesiołowski Młodszy. W czasach Jana Klemensa Branickiego dokonano przebudowy obiektu, dzięki której wnętrze uzyskało wystrój rokokowy. Szczególną uwagę zwracają osiemnastowieczne organy, a także pomnik Jana Klemensa Branickiego wystawiony w 1775 r. przez Izabelę Branicką.
Kościół Farny - neogotycki kościół dobudowany na początku XX wieku według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego
Ratusz z wieżą zegarową - jego budowę ukończono w 1761 roku. W budynku tym mieści się obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, posiadającego bogate zbiory z dziedziny sztuki, etnografii i archeologii.
Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy - zbudowana w latach 1843 - 1846 na miejscu starej drewnianej świątyni unickiej. Cerkiew ma charakter bizantyjski.
Cerkiew Św. Marii Magdaleny - zbudowana w latach 1741-58, fundacji Jana Klemensa Branickiego
Pałac Branickich - zaprojektowany został przez świetnych architektów baroku: Jana Henryka Klemma, Jana Zygmunta Dejbela, Jakuba Fontanę. Kształt pałacu nawiązywał do wielkich barokowych założeń francuskich. Była to rezydencja, która jako jedna z nielicznych spełniała wymagania ówczesnej, niezwykle skomplikowanej z dzisiejszego punktu widzenia etykiety przyjmowania koronowanych głów.
"Dom Koniuszego" - z 1771 roku, służył Branickim do przyjmowania nieco mniej znamienitych.
Kościół św. Rocha -"pomnik" odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r. Budowę jego rozpoczęto w 1928 roku, a ukończono po II wojnie światowej. Jest to jedna z najciekawszych budowli w Europie okresu międzywojennego.

Jeżeli pragniesz skorzystać z danych umieszczonych na E-podlasie.pl w swoim serwisie obowiązkowo umieść np. pod tekstem adres źródła tzn.:
region.e-podlasie.pl lub www.e-podlasie.pl jako DZIAŁAJĄCY LINK.
Dziękujemy.
 Mapa gminy Białystok
Mapa gminy Białystok Gmina Białystok Gmina Choroszcz Gmina Czarna Białostocka Gmina Dobrzyniewo Duże Gmina Gródek Gmina Juchnowiec Kościelny Gmina Łapy Gmina Michałowo Gmina Poświętne Gmina Supraśl Gmina Suraż Gmina Turośń Kościelna Gmina Tykocin Gmina Wasilków Gmina Zabłudów Gmina Zawady Miasto powiatowe: Białystok
 Informacje ogólne
Urząd Miejski w Białymstoku
ul. Słonimska 1
15-950 Białystok
tel. 085 869 60 00
fax 085 869 62 65
http://www.bialystok.pl
e-mail: promocja@um.bialystok.pl

Władze samorządowe

Prezydent Miasta - Tadeusz Truskolaski
Przewodniczący Rady - Włodzimierz Leszek Kusak

 Polecamy z regionu
GABINET GINEKOLOGICZNY DR WIESŁAW KURZĄTKOWSKI  »
Białystok, ul. Mazowiecka 48 lok. U1 I Piętro
BADANIA PRENATALNE BADANIA GENETYCZNE USG MASTERMED KURZĄTKOWSKI, ZDRODOWSKA SP. P.  »
Białystok, ul. Mazowiecka 48 LOK. U1 I Piętro
LA MAISON. ARANŻACJE OKIEN, FIRANY, ZASŁONY. SZYCIE NA WYMIAR. BIAŁYSTOK  »
Białystok, ul. Słonimska 21 LOK. 7
GABINET MASAŻU I REHABILITACJI "TERAPEUTA" - DYPLOMOWANY TECHNIK MASAŻU I FIZJOTERAPII DARIUSZ CHRZANOWSKI. MASAŻE LECZNICZO - REGENERUJĄCE, OSTEOPATIA, TERAPIE MANUALNE. BIAŁYSTOK  »
Białystok, ul. Wołodyjowskiego Michała 5 (Hotel BOSIR)
HITAKO - WYPOŻYCZALNIA ELEKTRONARZĘDZI BIAŁYSTOK  »
Białystok, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6A
HITAKO - WYPOŻYCZALNIA ELEKTRONARZĘDZI BIAŁYSTOK  »
Białystok, ul. Owsiana 6
BIURO RACHUNKOWE MONIKA KACA BIAŁYSTOK - PODLASIE  »
Białystok, ul. Mickiewicza Adama 80/2
ANDRA PAWEŁ BOBROWICZ. ODZIEŻ ROBOCZA, BHP I REKLAMOWA  »
Białystok, ul. Kombatantów 7
BARTOSZUK SŁAWOMIR USŁUGI TRANSPORTOWE. TRANSPORT CIĘŻAROWY HDS, TRANSPORT KRAJOWY. TRANSPORT PIASKU, ŻWIRU, ZIEMI, ROBOTY ZIEMNE. BIAŁYSTOK  »
Białystok, ul. Armii Krajowej 24/1
ANLEX LESZEK PERKOWSKI DRZWI ALUMINIOWE I DREWNIANE - OKNA PCV - PARAPETY - BIAŁYSTOK - PODLASIE  »
Białystok, ul. Hetmańska 36
RAWI STANISŁAW WIŚNIEWSKI. REGAŁY METALOWE, POJEMNIKI PLASTIKOWE - PRODUCENT. BIAŁYSTOK - PODLASIE  »
Białystok, ul. Przędzalniana 8
DENTOS - GABINET STOMATOLOGICZNY. KRYSTYNA DOBRZYŃSKA - STOMATOLOG. BIAŁYSTOK - PODLASIE  »
Białystok, ul. Antoniukowska 11a lok.109
SPAW PHU. URZĄDZENIA SPAWALNICZE, OSPRZĘT SPAWALNICZY, ARTYKUŁY ŚCIERNE. SERWIS URZĄDZEŃ SPAWALNICZYCH. BIAŁYSTOK - PODLASIE  »
Białystok, ul. Baranowicka 160
HUMANA MEDICA OMEDA NZOZ.  »
Białystok, ul. Fabryczna 39
PRAKTYKA LEKARSKA GASTROENTEROLOGICZNA. SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ MAREK OŁDYTOWSKI. CHIRURG - PROKTOLOG. LUX MED CENTRUM MEDYCZNE BIAŁYSTOK  »
Białystok, ul. Komisji Edukacji Narodowej 50/U4
 Przetargiwięcej... ->
Kolagen
Brak przetargów.
 Ogłoszeniawięcej... ->
LABORATORIA CNC PRAKTYCZNE SZKOLENIA SYSTEM...
Firma specjalizuje się w doborze odpowiednich...  Więcej »
Koszty-Sprzedam VAT-Sprzedam Faktury
Koszty - Sprzedam VAT - Sprzedam Faktury Dam...  Więcej »
Skup Zadłużonych Podmiotów 233/299/586 K.s.h
Jeśli posiadasz zadłużoną spółkę, lub JDG i nie...  Więcej »
Kupię każdą spółkę tel. 784-874-874
Kupujemy spółki w celu kontynuowania i...  Więcej »
Kupię każdą spółkę tel. 784-874-874
Kupujemy spółki w celu kontynuowania i...  Więcej »
 Wiadomości regionalne
© Radio Białystok
System zawiera: branż:52, podbranż:390, haseł:15478    Liczba firm:36082
Przywiązania do firm: branże:60575, podbranże:84052, hasła:323269
Kim jesteśmy, Kontakt, Nasza oferta, Współpraca
© Podlaskie Centrum Informacji 2000-2018
Valid HTML 4.01 Transitional